Alergia w listopadzie. Sprawdź co teraz pyli!

Choć wydawać by się mogło, że okres pylenia mamy już za sobą, nic bardziej mylnego! Katar i kichanie w listopadzie nie jest więc wyłącznie skutkiem przeziębienia. Lepiej nie pomylić obu tych skrajnie różnych przypadków, dlatego podpowiadamy co teraz uczula i jakie może nieść za sobą konsekwencje.

Spis treści:

Kichasz, prychasz i dlatego łykasz tabletki na przeziębienie oraz syropy na kaszel? Może się jednak okazać, że leczysz nie to co trzeba. Wywołujące uczulenie pyłki pojawiają się bowiem nie tylko wiosną i latem. Mamy z nimi do czynienia również teraz. Alergia w listopadzie to przede wszystkim grzyby i roztocza.

alergia w listopadzie

kolaż własny redakcji, źródło: www.pixabay.com

Alergia w listopadzie. Sprawdź co teraz pyli!

To jak silne będzie pylenie, bez względu na porę roku zależy od pogody na zewnątrz. Nie inaczej jest też w listopadzie. A taka jesienna pogoda sprzyja przede wszystkim rozwojowi zarodników grzybów mikroskopowych na oraz alergenom roztoczy. Te pierwsze odpowiadają przede wszystkim za choroby gardła. Nieżyt nosa i również gardła to już sprawka alergenów, które z resztą krążą w powietrzu przez cały rok i aby się z nimi spotkać wcale nie trzeba wychodzić na zewnątrz. Wystarczy spacer do kuchni albo piwnicy.

Co nas uczula w listopadzie?

1) Zarodniki grzybów pleśniowych na zewnątrz

Dla grzybów bytujących na zewnątrz właśnie jesienna wilgoć jest idealnym środowiskiem do rozmnażania. W Polsce występują przede wszystkim w czterech województwach. I tak powinni uważać alergicy z zachodniopomorskiego, opolskiego, dolnośląskiego i lubuskiego. Tam grzyby będą atakowały przez cały miesiąc. W pozostałych częściach kraju występują tylko na samym początku listopada, a więc ich czas już minął. I jak nietrudno się domyślić, trafimy na nie przede wszystkim w czasie listopadowych spacerów po lesie. A dokładniej uwielbiają glebę i obumarłą roślinność na polach czy łąkach. 

alergia w listopadzie

źródło: www.pixabay.com

2) Zarodniki wewnątrzdomowe

Innym rodzajem grzybów, na które również powinniśmy uważać są zarodniki wewnątrzdomowe. I jak sama nazwa wskazuje spotkamy je przede wszystkim pod dachem, w naszych domach. Najlepiej czują się w miejscach gdzie mamy do czynienia z wilgocią, czyli nietrudno zgadnąć, że w łazience, kuchni oraz piwnicy. Jesteśmy bardziej narażeni na ich działanie właśnie teraz, bowiem więcej czasu spędzamy w domu. 

alergia w listopadzie

źródło: www.pixabay.com

3) Alergeny roztoczy

Nagrzany dom lub mieszkanie z zamkniętymi oknami to idealne środowisko do rozwoju alergenów roztoczy. A taki obraz obserwujemy właśnie jesienią i zimą w naszych domach. Roztocza ukochały przede wszystkim kurz, którego we wnętrzach niestety nie brakuje. Gdy pomieszczenia są dodatkowo dogrzewane, a okna szczelnie zamknięte, alergeny jeszcze sprawniej się aktywują i krążą po całym domu. Co gorsza, wdychamy ich teraz naprawdę dużo, bowiem utrzymują się w powietrzu, które dosłownie stoi w miejscu, bo nie ma się gdzie ulotnić.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (117 głosów, średnia: 4,74 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. agasam9  21 listopada 2018 18:33

  to już teraz wiem, dlaczego ciągle kicham.

  Odpowiedz
 2. MarciaMarcia  22 listopada 2018 08:48

  Tak, współczuję alergikom. Mój brat wciąż kicha. I czy to jest wiosna lato jesień czy zima cały czas ma tak samo, jak myślicie co to może być?? Myślałam że może kurz ale czy coś jeszcze przychodzi Wam do głowy??

  Odpowiedz
 3. Sylwia  4 listopada 2019 13:24

  Nie wiedziałam że w listopadzie też przez coś się kicha. Nie tylko przeziębienie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany