Alergia słoneczna i oparzenia – jak zapobiegać, jak leczyć?

Planując urlop staramy się dopiąć wszystko na ostatni guzik i mocno trzymamy kciuki, by dopisała nam pogoda i było słonecznie. Marzymy o pięknej opaleniźnie jednak bardzo często zapominamy o odpowiedniej ochronie skóry. Czasami nawet z premedytacją odkładamy kremy z filtrem, by szybciej złapać opaleniznę. Niestety w takich przypadkach łatwiej nam będzie o oparzenia. Czym jest alergia słoneczna i oparzenia? Jak im zapobiegać, a jak leczyć? Na te pytania odpowiada mgr farmacji Ewa Kłosowska z Apteki Medicover we Wrocławiu.

zobacz też: Witamina C – czy działa przeciwzmarszczkowo i kiedy?

Istnieje kilka rodzajów reakcji na promieniowanie UV. Nadwrażliwość na ultrafiolet nazywamy fotodermatozą. Nie ma znaczenia czy wystawiamy się na słońce przez krótki czy długi okres czasu. Już najmniejsza dawka promieniowania może wywołać zmiany na skórze. Są to zaczerwienienia, pokrzywka lub bardzo swędząca wysypka – często z bąblami. W dużej dawce słońce może wywołać poważniejsze stany: bielactwo i stałe przebarwienia.

alergia słoneczna

Alergia słoneczna i oparzenia – Pierwszy kontakt ze słońcem

Najczęściej spotykana fotodermatoza idiopatyczna pojawia się zwykle podczas pierwszego kontaktu skóry ze słońcem. Może przytrafić się każdemu. Po okresie zimowym organizm nie wytworzył jeszcze odpowiedniej ilości melaniny – barwnika występującego w skórze, który chroni ją przed promieniowaniem. Najczęstsze objawy? Osutki świetlne (zmiany skórne o charakterze rumieniowym, grudkowym i pęcherzykowym) i pokrzywka słoneczna. Głównym winowajcą jest promieniowanie UVA. U osób o bardzo wrażliwej skórze, uczulenie może wywołać nawet słońce przechodzące przez szybę – ten typ promienia nie jest zatrzymywany i przechodzi przez szkło w 70%. Ubranie również nie chroni przed tym typem promieni. Dlatego bardzo ważne jest stosowanie filtrów ochronnych już od pierwszych słonecznych dni, szczególnie u osób o jasnej karnacji.


Alergia słoneczna i oparzenia
 Słońce kontra leki

Drugi typ fotodermatozy to reakcje fototoksyczne. Musimy na nie uważać stosując leki, zioła oraz kosmetyki. Pod wypływem energii słonecznej cząsteczki chemiczne przekształcają się i uwalniają wolne rodniki powodujące uszkodzenie komórek skóry i ostry stan zapalny. Zwykle reakcje te są ograniczone i występują w miejscu gdzie skóra miała kontakt ze słońcem lub tam, gdzie był nałożony kosmetyk. Mogą one powstać natychmiast po ekspozycji, albo po kilkunastu godzinach. Taka reakcja może się utrwalić. Mówimy wtedy o prawdziwej alergii słonecznej. Organizm traktuje zmienione związki chemiczne jak zagrożenie. Wytwarza więc przeciwciała do ich zwalczania, wskutek czego reakcja uczuleniowa staje się silniejsza i powtarza się. W tym przypadku do powstania pokrzywki i innych objawów niezbędny jest pewien czas inkubacji. Reakcja występuje zwykle w ciągu 24 – 48 godzin od ekspozycji na słońce. Objawy tej alergii mogą się pojawiać w miejscu odległym od zadziałania danego czynnika, np. w miejscach osłoniętych przed słońcem.

Polecamy również: Sposoby na infekcje intymne

Alergia słoneczna i oparzenia – Zapoznaj się z ulotką

Aby uchronić się przed wystąpieniem takich alergii musimy zwrócić baczną uwagę na przyjmowane leki i zioła. Do najczęściej fotouczulających preparatów należą: leki hormonalne (antykoncepcja), niektóre antybiotyki (sulfonamidy, tetracykliny, antybiotyki chinolonowe), leki moczopędne, przeciwarytmiczne, przeciwlipidowe (np. fenofibraty), niektóre beta-blokery, leki przeciwdepresyjne oraz przeciwpadaczkowe. Kolejną grupą są dostępne również bez recepty, niesteroidowe leki przeciwzapalne – zarówno te stosowane zewnętrzne, jak i do wewnątrz (ibuprofen, naproksen i ketoprofen). Musimy również uważać na preparaty nakładane na skórę zawierające: pochodne witaminy A (izotretynoiny, retinol), psoraleny używane w leczeniu łuszczycy i dziegcie. Warto zawsze zapytać lekarza lub farmaceutę czy możemy bezpiecznie opalać się stosując dany lek.

Alergia słoneczna i oparzenia – Zioła i słońce

Oprócz leków reakcję na słońce mogą wywołać zioła takie jak: dziurawiec (stosowany w depresji) czy arcydzięgiel. Fotoalergizujące są równie często składniki wykorzystywane w kosmetykach: alkohol, środki przeciwbakteryjne, olejki eteryczne i substancje zapachowe (piżmo, olejki lawendowy, cedrowy, waniliowy, sandałowy, bergamotowy), lanolina (składnik wielu kremów), retinol oraz kwasy hydroksylowe (AHA, BHA). Osoby o wrażliwej skórze mogą uczulać również kosmetyki przeciwsłoneczne z filtrami chemicznymi – powinny wtedy wybrać kosmetyki z filtrami fizycznymi czyli mineralnymi, zawierającymi tlenki cynku i tytanu.

Alergia słoneczna i oparzenia – Zawsze pod ochroną

Aby uchronić się przed wystąpieniem alergii słonecznej musimy pamiętać o stosowaniu na co dzień filtrów z wysokim faktorem, przewiewnych strojów i nakryć głowy. Równie ważne jest zminimalizowanie użycia kosmetyków na odsłoniętej skórze. Jeśli tęsknimy za makijażem możemy wykorzystać kremy z filtrem w formie fluidu lub kompaktu, które zastąpią podkład. Natomiast w trakcie stosowania leków upewnijmy się, że są bezpieczne, zanim zaczniemy korzystać ze słońca i zawsze stosujmy preparaty ochronne z najwyższym filtrem.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (206 głosów, średnia: 4,31 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Żanett  15 maja 2015 07:29

  No i umiar w leżeniu plackiem na słońcu 😀 Niektórzy potrafią robić to godzinami.

  Odpowiedz
 2. Elżbieta Wawer  15 maja 2015 08:05

  Kiedyś nie miałam alergii na słońce a teraz od dwóch lat tak najgorsza jest pierwsza styczność ze słońcem występuje pokrzywka swędząca stosuje najwyższe filtry ale i tak muszę uważać aby nie być bezpośrednio i długo na słońcu

  Odpowiedz
 3. bbo  15 maja 2015 12:15

  Póki co pogoda nas nie rozpieszcza…

  Odpowiedz
 4. Patriszia  15 maja 2015 14:00

  nie lubię się opalać leżąc plackiem na słońcu. Na szczęście moja skóra lubi słońce i rzadko kiedy mam oparzenie słoneczne itp

  Odpowiedz
 5. martucha180  15 maja 2015 14:45

  Moja siostra kiedyś miała alergię na pierwsze słońce.

  Odpowiedz
 6. Wusia  15 maja 2015 19:29

  Uważać,uważać i zachować rozsądek.

  Odpowiedz
 7. lilkawodna  17 maja 2015 09:25

  Rozwaga najważniejsza.

  Odpowiedz
 8. stokrotkapolna  16 marca 2017 03:29

  Nie leżeć plackiem na słońcu. Ciekawy artykuł.Zawsze warto czytać, i dowiadywać się wszystkiego, co dotyczy naszych milusińskich. Zwłaszcza jak coś im dolega. ,na przykład jak tutaj opisana alergia.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany