Alergia pokarmowa to plaga wśród niemowląt! Sprawdź, czy wiesz, jak zmniejszyć jej ryzyko

Różnego rodzaju alergie to znak naszych czasów. Schorzenia o podłożu alergicznym zostały wpisane na listę chorób cywilizacyjnych. Odsetek osób nimi dotkniętych rośnie, jednak najbardziej niepokojącym zdaje się być fakt, że alergie, w tym alergie pokarmowe, dotyczą coraz większej liczby dzieci.

Alergia pokarmowa u niemowląt stanowi częsty i złożony problem w praktyce pediatrycznej i internistycznej. Lekarze szacują bowiem, że alergia pokarmowa dotyczy około 6-8% najmłodszych dzieci. W opinii badaczy problem rośnie z roku na roku, dlatego w 2011 roku w Ostródzie miała miejsce konferencja naukowa, której głównym tematem były właśnie alergie pokarmowe u dzieci. Grupa Robocza Sekcji Alergii Pokarmowej Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (PTGHiŻDz) przeanalizowała wówczas stan badań, dostępne źródła oraz opinie lekarzy, co zaowocowało wydaniem stanowiska dotyczącego tego typu chorób w Polsce.

Wiedza rodziców na temat alergii pokarmowej

Paweł Kalinowski i Katarzyna Mirosław z Samodzielnej Pracowni Epidemiologii UM Lublin przeprowadzili badania dotyczące wiedzy rodziców na temat alergii pokarmowych oraz stanu zdrowia ich pociechy. Badacze zapytali między innymi o źródła wiedzy o alergii pokarmowej, które służą rodzicom do szukania informacji na temat choroby. Odpowiedzi na pytanie pozwalają stwierdzić, że problem alergii pokarmowych u dzieci w Polsce wymaga podjęcia kampanii edukacyjnej, ponieważ aż 43% opiekunów czerpie wiedzę dotyczącą schorzeń z opinii rodziny lub znajomych. Zaledwie 17% respondentów szuka informacji w książkach i czasopismach medycznych, a 31% ankietowych uważa Internet za źródło najlepszej wiedzy na temat chorób alergicznych. Pocieszającym zdaje się być fakt, że zdecydowana większość rodziców stosuje się do zaleceń dietetyków i lekarzy, jednak spora grupa osób, eliminując pokarmy wywołujące alergię, nie zastępuje ich innymi produktami o podobnych właściwościach. Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak częstym problemem wśród najmłodszych jest alergia pokarmowa, czego również dowiodło badanie. Kwestia chorób atopowych wymaga zatem szerszego programu edukacyjnego, którym powinni być objęci świeżo upieczeni rodzice. Ich szybka reakcja na pierwsze objawy alergii może być kluczowa w procesie leczenia schorzenia.

Trzeba też pamiętać, że alergia pokarmowa może dawać różne objawy, w tym kolkę. Zdarza się, że rodzice, nawet ci świetnie wyedukowani, uznają, że dolegliwości dziecka to zwykła kolka niemowlęca i ignorują początki alergii pokarmowej. Aby uniknąć tego częstego błędu, dowiedz się więcej na temat kolki u noworodków: https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/kolka-niemowleca-lub-bol-brzuszka-objawy-i-leczenie.

Profilaktyka alergii pokarmowych u dzieci

Anna Wiernicka, Małgorzata Matuszczyk i Jarosław Kierkuś w swojej publikacji dotyczącej aktualnego stanu wiedzy na temat alergii pokarmowych poruszają kwestię profilaktyki tego schorzenia. Według nich sposobem na uchronienie dziecka przed chorobami atopowymi (w tym także przed alergią pokarmową) jest wyłączne karmienie piersią przez sześć miesięcy oraz kontynuacja takiego karmienia w czasie stopniowego wprowadzania produktów uzupełniających przez minimum rok. Badacze przypominają także, że pokarmy uzupełniające nie mogą być wprowadzane przed ukończeniem przez malucha siedemnastego tygodnia życia. Jednocześnie trzeba pamiętać, by rozszerzanie diety nie nastąpiło później niż po skończeniu przez dziecko sześciu miesięcy. Sposobem na uniknięcie niepożądanych reakcji alergicznych jest również zrównoważony jadłospis kobiety w ciąży. Specjaliści nie polecają jednak diety eliminacyjnej, która nie tylko nie zmniejszy, ale wręcz może przyczynić się do podwyższenia ryzyka nietolerancji lub alergii pokarmowej u maleństwa.

U maluchów, które nie są już karmione piersią, korzystne może być stosowanie mlek modyfikowanych typu H.A. o klinicznie udowodnionej skuteczności. Zawierają one białko hydrolizowane, czyli pocięte na mniejsze fragmenty.

Olej rybi a obniżenie ryzyka alergii pokarmowej u dziecka

O dobroczynnym wpływie oleju rybiego na organizm mówi się wiele, jednak dotychczas niewiele specjalistów zajmowało się nim w kontekście profilaktyki alergii pokarmowej u dzieci. Milowy krok w tej dziedzinie zrobili naukowcy z Uniwersytetu Londyńskiego (Imperial College London), którzy przeanalizowali raporty z badań podejmujących kwestię wpływu oleju rybiego w czasie ciąży. Wyniki ich analiz zostały przedstawione w czasopiśmie PLOS Medicine. Badacze zaobserwowali, że u dzieci kobiet, które suplementowały olej rybi podczas ciąży, znacznie rzadziej pojawia się uczulenie na jajka. Podobny wynik zaobserwowano również w przypadku ryzyka egzemy. Naukowcy podejrzewają, że zmniejszenie częstości występowania chorób alergicznych u dzieci, których matki przyjmowały w czasie ciąży olej rybi, jest związane z zawartością w nim kwasów tłuszczowych omega-3. Te substancje wykazują bowiem działanie przeciwzapalne. Eksperci zauważają jednocześnie, że dotychczasowy stan wiedzy na temat zależności pomiędzy suplementowaniem oleju rybiego u ciężarnych a występowaniem chorób atopowych u ich dzieci nie jest zadowalający, dlatego wymaga dalszych badań, które jednoznacznie potwierdzą lub obalą tę tezę.

Ważnym czynnikiem zapobiegania alergiom pokarmowym u dzieci jest edukacja rodziców, której poziom wciąż nie jest zadowalający. Wiedza opiekunów może bowiem uchronić najmłodszych przed wieloma przykrymi dolegliwościami. Na szczęście coraz więcej badaczy podejmuje temat schorzeń o podłożu alergicznym i stara się przybliżyć wyniki analiz społeczeństwu, co dobrze rokuje na przyszłość.

Źródła:

  • http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,404791,eksperci-coraz-wiecej-alergii-na-pokarm-glownie-na-mleko-krowie.html
  • Ewa Dadas-Stasiak, Bolesław Kalicki, Anna Jung, Najczęściej występujące przyczyny i rodzaje alergii u dzieci w świetle aktualnej epidemiologii
  • Wiedza rodziców na temat alergii pokarmowej występującej u ich dzieci Paweł Kalinowski1 , Katarzyna Mirosław1
  • https://podyplomie.pl/pediatria/22144,alergia-pokarmowa-aktualny-stan-wiedzy?page=2

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (128 głosów, średnia: 4,44 z 5)
loading... zapisuję głos...