Alergia – o co chodzi?

Spis treści:

Alergia może przyjmować różne formy, jednak cechą wspólną dla wszystkich jej postaci jest nadwrażliwość na konkretny typ alergenów. Mogą być to pyłki roślin, które w normalnych warunkach są kompletnie nieszkodliwe dla zdrowia i nie wywołują żadnych gwałtownych reakcji organizmu.

Objawem kontaktu z czynnikiem alergizującym jest zwykle stan zapalny, natomiast konkretne objawy świadczą o typie uczulenia. Najczęściej chorym doskwiera kaszel, ból brzucha oraz głowy, chociaż i to nie jest regułą, ponieważ równie dobrze może pojawić się wysypka i duże opuchlizny.

Częstym uczuleniem są alergie pokarmowe, o których mówimy w przypadku występowania nadwrażliwości organizmu na produkty spożywcze, np. orzechy, truskawki itd.. Oczywiście uczulenie może być wywoływane także przez lekarstwa oraz toksyny zwierzęce (np. alergia na jad pszczół).

Niestety najpopularniejszym uczuleniem występującym w społeczeństwie są tzw. „alergie wziewne”. Wywoływane są przez alergeny wnikające do organizmu poprzez drogi oddechowe. Szczęśliwi są ludzie, których alergia nie dotyczy, lub są uczuleni na pyłki jednego gatunku drzewa, bądź innej rośliny – muszą zmagać się z objawami tylko kilka dni w roku. Gorzej jest kiedy nadwrażliwość dotyczy większej ilości gatunków, na których pyłki jest się uczulonym.

Alergia wziewna – symptomy

Uczulenie tego typu objawia się najczęściej katarem, czasem bardzo obfitym oraz kaszlem. Może pojawiać się odruch kichania (organizm stara się pozbyć z siebie problematycznego alergenu). Bywa, że do nasilenia dochodzi podczas jazdy samochodem, warto w takim przypadku sprawdzić stan filtrów kabinowych i ewentualnie je wymienić. Jeżeli posiadasz klimatyzację pamiętaj także o jej odgrzybianiu, ponieważ to także źródło potencjalnych alergenów. Rzadziej dochodzi do zapalenia spojówek, ale przekrwione oczy niestety już są dosyć częstym zjawiskiem. Zdarzają się sytuacje, że alergia wziewna daje o sobie znać poprzez zatkany nos, bóle zatok oraz głowy. Prawdopodobnie najrzadziej dochodzi do omdleń i duszności, jednak nie jest to zasadą i wiele zależy od indywidualnych cech organizmu.

Osoby cierpiące na skrajną nadwrażliwość mogą spodziewać się występowania swędzących wysypek na odkrytych częściach ciała. Całe szczęście, że okresy pylenia roślin nie są długie i relatywnie szybko przemijają. Jeżeli nie pojawi się alergen, organizm nie zareaguje nadwrażliwością – co oznacza koniec męczącego okresu.

Kto jest najbardziej narażony na wystąpienie alergii?

Najnowsze wyniki badań zdają się świadczyć, że nie ma związku miedzy wiekiem człowieka a wystąpieniem alergii. Niestety choroba ta może dopaść zarówno 3, jak i 50-latkę, której nigdy nic nie doskwierało. Objawy mogą też się z czasem nasilać, ale także wyciszać. Trudno jednoznacznie wskazać prawidłowości rządzące tą kwestią. Wiadomo natomiast, że sama skłonność do alergii jest dziedziczna – jeżeli Twoja matka lub ojciec zmagają się z jakimś typem nadwrażliwości, to istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia go także i u Ciebie. Jeżeli chory jest jeden z rodziców, prawdopodobieństwo to wynosi 40%, natomiast jeżeli oboje liczba ta sięga już 80%.

Źródło:

https://www.alsos.pl/alergia/

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (99 głosów, średnia: 4,53 z 5)
zapisuję głos...