Albumy o modzie i inne książki na Twój kawowy stolik!
Coraz więcej mówi się o celebrowaniu małych przyjemności i pielęgnowaniu tych rzadkich chwil, które możemy poświęcić na błogi (ale i niekiedy inspirujący) odpoczynek w zaciszu własnego domu. Jedną z coraz popularniejszych form takiego spędzania czasu jest leniwe przeglądanie pięknie wydanych „coffee table books„, czyli książek, takich jak albumy o modzie lub sztuce, biografii ilustrowanych wyjątkowymi zdjęciami i kunsztownie opracowywanych katalogów. Nie zabierając tyle czasu co opasłe tomy powieści (do czytania których oczywiście również zachęcamy!), pozwalają przenieść się do wielkiego świata mody, sztuki lub porywających historii napisanych przez życie i uchwyconych w kadrze przez zdolnego fotografa, a wszystko to nie trwa dłużej niż jeden kawowy kwadrans, wypełniony po brzegi przyjemnością! Po jakie „coffe table books” warto sięgnąć? Sprawdźcie naszą listę!
Albumy o modzie i inne książki na Twój kawowy stolik!
Albumy o modzie i inne coffee table books często pojawiają się na zdjęciach mieszkań gwiazd Instagrama. Ułożone w stosik z efektownymi napisami typu „Chanel” na grzbietach, dobrze prezentują się na małych białych stolikach przy łóżku i w roli podstawek dla budzika w stylu retro. My jednak proponujemy je Wam w charakterze inspirującego, a czasem budzącego żywe emocje i rozwijającego wyobraźnię, źródła relaksu, który świetnie zgra się z pachnącymi jesienią świecami, kawą z korzennymi przyprawami lub gorącym cydrem! A oto nasza krótka lista wartych uwagi „książek na kawowy stolik”!
„The Sartorialist. Closer”, Scott Schuman
To album autorstwa jednego z najsłynniejszych fotografów mody ulicznej, Scotta Schmuana, prowadzącego bloga o bliźniaczej nazwie (The Sartorialist). Znajdziecie w nim przepiękne zdjęcia fashionistów z całego świata, o różnych stylach ubierania, kolorach skóry i sylwetkach. Prawdziwy skarbiec pomysłów na oryginalne stylizacje i smakowity kąsek dla miłośniczek street stylu!
„Chanel. The Vocabulary of style”, Jérôme Gautier
Ten tom to coś dla wielbicielek ponadczasowego stylu Coco Chanel, zafascynowanych historią słynnego domu mody, ale i ciekawymi anegdotami, takimi jak narodziny „małej czarnej”. Zawartość albumu to najlepsze zdjęcia z kampanii Chanel od lat 80-tych aż do dnia dzisiejszego, mnóstwo ciekawostek i cała gama fotografii samej Coco. Aż chce się odstawić na chwilę filiżankę z kawą, by sięgnąć po igłę i nić!
„Kate Moss by Mario Testino”, Mario Testino
Nie każdy wie, że jeden z najzdolniejszych fotografów mody XXI wieku, Mario Testino, był chłopakiem Kate Moss. To właśnie jemu topmodelka zawdzięcza wiele kultowych ujęć. Album jest rodzajem biografii w zdjęciach i przedstawia historię ich związku ukrytą wcześniej w prywatnych zbiorach obu gwiazd i opowiedzianą kadr po kadrze w wyjątkowo wysmakowany sposób. Doskonała pozycja nie tylko dla fanek Moss, ale i dla wielbicielek romantycznych miłosnych historii!
„Vogue. The Editor’s Eye”
A oto album gromadzący w sobie wszystkie najpiękniejsze i przełomowe sesje, jakie można było zobaczyć na kartach amerykańskiej „księgi mody” od pierwszego numeru. Można go więc określić jako streszczenie historii mody zamknięte pomiędzy dwiema, kunsztownie stworzonymi okładkami. Wstęp do książki napisał nie kto inny jak Anna Wintour i Hamish Bowles.
„Fragmenty. Wiersze, zapiski intymne, listy”, Marylin Monroe
To zbiór nieznanych i niepokazywanych wcześniej światu wierszy, zapisków, listów, ale także przepięknych, naturalnych zdjęć ikony Hollywood. Wychylając filiżankę kawy zdążycie przeczytać jej pamiętnikowe uwagi o ulubionym reżyserze, sprawdzić sporządzoną przez Marylin listę rzeczy do zakupienia na lato i spisać przepis na nadziewanego indyka!
„Pamiątkowe rupiecie, przyjaciele i sny Wisławy Szymborskiej”, Anna Bikont, Joanna Szczęsna
Na koniec polski akcent oderwany od świata mody, czyli kultowy już album o silnej, zabawnej i niezwykle pogodnej kobiecie, uwielbianej przez tysiące czytelników z całego świata – Wisławie Szymborskiej. Książka zawiera mnóstwo małych anegdotek, zdjęć z prywatnego archiwum i żartobliwych wyklejanek poetki. Jako perełka, szybko został wykupiony z księgarni, ale często można go znaleźć w serwisach aukcyjnych i antykwariatach.
A czy Wy macie swoje ulubione „coffee table books”? Dajcie nam znać w komentarzach!