Akupresura niemowląt – masaż stóp, który przyniesie ulgę Twojemu dziecku

Nikt nas nie przygotowuje do roli rodzica i kiedy na świecie pojawia się małe, bezbronne dziecko nasz świat zostaje wywrócony do góry nogami. Zamiast dziecięcej wyprawki życzylibyśmy sobie instrukcji obsługi, bowiem mały człowieczek przypomina nam nieco istotę z innej planety.

Zadajemy sobie pytanie: jak odczytać potrzeby noworodka? Jak rozróżnić, który płacz oznacza głód, a które uczucie dyskomfortu? Jak pomóc maleńkiemu i delikatnemu dziecku, by nie wyrządzić mu krzywdy? Te kwestie nieustannie trapią młodych rodziców, wywołując stres i bezsilność. Jednym ze sposobów na przyniesieniu ulgi w razie dolegliwości takich jak zaparcia bądź zapchanych zatok może być akupresura niemowląt. Cóż to takiego i na co dokładnie pomaga – wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

akupresura niemowląt

Źródło: pixabay.com

Akupresura niemowląt – masaż stóp, który przyniesie ulgę Twojemu dziecku

Płacz to najczęstsza forma komunikowania się niemowląt. W ten sposób wyrażają, że jakaś ich potrzeba nie została zaspokojona bądź cierpią z powodu bólu brzucha czy w wyniku infekcji. W takiej sytuacji, równolegle z zaleceniami lekarza można przynieść dziecku ulgę za pomocą akupresury. To nic innego jak delikatne uciskanie miejsc na stopach, które są odpowiedzialne za konkretne części ciała, w których umiejscowił się ból.

Wykonywanie masażu działa pobudzająco na zakończenia nerwowe. Impulsy, które powstały w wyniku uciskania, biegną do ośrodkowego układu nerwowego i docierają do kory mózgowej. Następnie, drogami nerwowymi dostają się do chorego narządu, a to w końcowym efekcie powoduje zmniejszenie dolegliwości bólowych. Akupresura stóp pozwala na zwalczenie dolegliwości, działa rozluźniająco, a także pozwala zachować odpowiednią równowagę ciała i ducha.

 

Które miejsca uciskać, by zniwelować ból w konkretnych partiach ciała?

 

Głowa i zęby

Czubki maleńkich paluszków odpowiadają głowie i zębom dziecka. Delikatne uciskanie tego obszaru jest szczególnie pomocne, gdy dzieci zaczynają ząbkować.

 

Zatoki

Jeśli niemowlę ma katar lub trudności z oddychaniem z powodu zalegającego śluzu, spróbuj pocierać palce stóp, aby złagodzić objawy. Centrum palców bowiem odpowiada zatokom przynosowym i masowanie właśnie w tym miejscu może przynieść ulgę.

Płuca

Trudności z oddychaniem, jedzeniem i spaniem może wywoływać przekrwienie klatki piersiowej u dzieci. W takiej sytuacji spróbuj delikatnie pocierać malutkie stópki dziecka – a dokładniej obszar bezpośrednio pod palcami – które odpowiadają za płuca.

 

Splot słoneczny

Splot słoneczny znajduje się w jamie brzusznej, za żołądkiem. Bywa, że przykre dolegliwości pochodzą z tego obszaru i powodują rozstrój żołądka, skurcze, ucisk i trudności w oddychaniu. Jeśli takowe występuje, spróbuj delikatnie naciskać obszar, który znajduje się poniżej śródstopia, aby złagodzić dyskomfort.

 

Nadbrzusze

Środek stóp odpowiada za nadbrzusze, jeśli więc maleństwo cierpi na niedrożność jelit spróbuj uciskać właśnie to miejsce. 

akupresura stóp

Źródło: unsplash.com

 

Podbrzusze

Twoje dziecko ma ciągle wzdęty brzuch i nie może się wypróżnić, a do tego męczą je gazy? Dyskomfort związany z zaparciami może złagodzić odpowiedni masaż. Aby stymulować jelito grube, pocieraj dolne rejony podeszwy – przyniesie to ukojenie cierpiącemu niemowlęciu.

 

Miednica

Jeśli udało Ci się ustalić, że ból umiejscowiony jest w okolicach brzucha i bioder, spróbuj uciskać pięty. W refleksoterapii ta część stóp odpowiedzialna jest za miednicę.

 

Pamiętaj, że akupresura stóp to alternatywny sposób leczenia i nie zawsze się sprawdzi. Zawsze konsultuj się z pediatrą – chodzi wszak o zdrowie i bezpieczeństwo Twojego dziecka.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (78 głosów, średnia: 4,38 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Jaworka  15 lutego 2020 10:05

    Świetny artykuł dla młodych mam

    Odpowiedz
  2. janka1312  16 lutego 2020 17:30

    przydatne i na pewno przyjemne 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany