Aktywny wypoczynek dla twojego dziecka

Wszyscy znają złotą zasadę – ruch to zdrowie. Jest on szczególnie ważny dla maluchów w okresie wzrostu, i to nie tylko ze względu na to, że wzmacnia mięśnie i ogólną sprawność. Ma także spore znaczenie dla prawidłowej pracy mózgu.

 

Większości dzieci nie trzeba przekonywać do aktywności. Większość rodziców, powiedziałoby, że problemem jest prędzej utrzymaniem malca w jednym miejscu i zajęciem go na przykład lepieniem figurek z masy solnej. Choć czasem może się ona wydawać kłopotliwa, aktywność dzieci jest ogromnym plusem. Wiele słyszy się o tym, jak ważny dla prawidłowej budowy kości najmłodszych jest wapń, warto jednak wiedzieć, że ruch jest również niezbędny do przyswojenia minerału przez organizm. Podobnie jest z odpornością. Nie wystarczy podawać dziecku witamin i jogurtów ? trzeba malucha najzwyczajniej w świecie hartować. Basen, rower i zabawa na placu zabaw są w tym niezastąpione. Jak mówi przysłowie, w zdrowym ciele zdrowy duch. Aktywność fizyczna wspomaga prawidłową pracę mózgu, pobudza wzrost komórek i połączeń nerwowych. Wszystko to rozwija wyobraźnię dziecka, proces uczenia się i zapamiętywania nowych informacji.

Wakacje to czas, w którym mali milusińscy mają jeszcze więcej okazji do aktywnej zabawy, niż zazwyczaj. Podpowiadamy jak i gdzie mogą się bawić.

Ogrom atrakcji

Gdzie takie atrakcje? Na pewno na placu zabaw! Radość, która rozpiera dzieci na widok małpiego gaju sprawia, że w szaleńczym tempie przeskakują z jednej atrakcji na drugą ? mówi Grażyna Milewska z Kinderplanety, ogólnopolskiej sieci placów zabaw dla dzieci.- Tu trzeba się chwycić liny, tam przeczołgać przez tunel, a gdzie indziej przebrnąć przez morze kolorowych kulek ? dodaje. To chyba oczywiste, ile mięśni pracuje w tym czasie.

Zabawa na basenie

Dzieci mogą rozpocząć zabawy w wodzie już w wieku 3 miesięcy. Dla wielu rodziców zaskoczeniem jest łatwość, z jaką ich pociechy odnajdują się na basenie. Wbrew pozorom jest to dla nich całkowicie naturalna sytuacja, w końcu przez przez 9 miesięcy, w brzuszku mamy, otaczała je woda. Pływanie nie tylko wzmacnia mięśnie, ale również, a może przede wszystkim, ma bardzo dobry wpływ na kręgosłup ? przyczynia się do kształtowania prawidłowej postawy ciała.

Piłka na każda okazję

Wszystko kręci się wokół piłki ? małej, dużej, do kosza, do nogi, do gry w badmintona. Rodzic wspólnie z dzieckiem może odkrywać kolejne sporty, raz odwiedzając boisko, a innym razem zabierając na piknik paletki. Jeśli dziecko lubi daną dyscyplinę, może warto zapisać je na treningi?

Zabawa nad morzem

Jeśli mamy to szczęście, że wakacje spędzamy nad morzem, wykorzystajmy zalety piasku, słońca i jodu. Zbudowanie piaskowego zamczyska, to nie tylko świetna zabawa, ale również porządny wysiłek. Poza tym, wiadomo, że najlepiej lepi się z mokrego materiału – kilka rundek z wiaderkiem pełnym wody też zrobi swoje. Słońce stymuluje wydzielanie witaminy D3, w nadmiernych ilościach może jednak zaszkodzić, dlatego pamiętamy o kremach z filtrem i nakryciu głowy. Nigdzie nie ma też takiego powietrza, jak nad morzem ? dlatego spacerujemy, spacerujemy i jeszcze raz spacerujemy.

Rowerowa wycieczka

Wakacje to również świetny czas na wycieczki rowerowe. Pierwsze pewnie nie będą zbyt długie. Na początku sukcesem jest każda przejechana prosta, ale z czasem, kiedy maluch nabierze wprawy? Możemy zapakować prowiant do plecaka i wybrać się w jakieś przyjemne, zielone miejsce, w którym w ramach odpoczynku, zrobimy piknik. Jazda na rowerze poprawia koordynację, ćwiczy mięśnie i oczywiście dotlenia.

Zachęcając dziecko do różnych aktywności, wyrabiamy u niego pozytywne nawyki. Może dzięki temu, w dorosłym życiu chętniej będzie sięgało po piłkę lub rower, niż po pilota od telewizora. Nie wystarczy jednak wskazywać kolejnych czynności. Należy samemu dawać dobry przykład. Wyjdzie to na zdrowie i nam, i dziecku.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (135 głosów, średnia: 4,29 z 5)
zapisuję głos...