Akromegalia – dowiedz się więcej o tej tajemniczej chorobie!

Akromegalia to rzadka choroba, która cechuje się zmianą rysów twarzy, powiększeniem dłoni, stóp, języka. Pomimo tego, że widać ją na pierwszy rzut oka, to wciąż głównym problemem pozostaje właściwa diagnoza, na którą pacjenci czekają długie lata.  O tym, czym jeszcze objawia się akromegalia, jakie ma konsekwencje dla zdrowia i jak ją leczyć dowiecie się z poniższego artykułu.

Zobacz także: Z bólem głowy do stomatologa. Czym jest dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego?

dłonie 2

Akromegalia jest wprawdzie rzadką, ale bardzo charakterystyczną chorobą. Nadmierne wydzielanie hormonu wzrostu prowadzi do powiększenia dłoni, stóp, twarzy, serca oraz wątroby. Jej objawy są tak widoczne, że każdy z nas może je zobaczyć gołym okiem. Tak jednak się nie dzieje. Czas, jaki przeciętnie upływa od momentu pojawienia się pierwszych objawów do chwili rozpoznania choroby, to aż 7-9 lat.

„Dane epidemiologiczne wskazują, że na świecie i także w Polsce rozpoznaje się 3-4 przypadki akromegalii na milion populacji roczne. Zachorowalność w ciągu roku dotyczy dwudziestokrotnie większej liczby osób. Te dane pokazują jak wielu pacjentów wciąż może nie wiedzieć o chorobie, która nieleczona ma bardzo poważne konsekwencje” – zaznacza prof. dr hab. n. med. Marek Bolanowski, Kierownik Katedry i Kliniki Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

 

 Centymetr wielkiej mocy

Mierząca zaledwie centymetr przysadka odpowiada za wygląd zewnętrzny i rozrost poszczególnych części ludzkiego ciała. Jest to gruczoł dokrewny w kształcie ziarna fasoli, zlokalizowany u podstawy mózgu, który wydziela hormon wzrostu. Zazwyczaj proces wzrastania dobiega końca w wieku 16-20 lat, kiedy hormony płciowe osiągają dojrzałość. U niektórych osób w przysadce rozwija się guz, który wzmaga produkcję hormonu również później. W efekcie nadmiernemu wzrostowi ulegają kości i tkanki miękkie – powiększają się nos, usta i język, rozrasta się żuchwa, prowadząc do przodozgryzu oraz zwiększenia odstępów między zębami.

W skutek rozwoju choroby dochodzi do powiększenia rąk i stóp, co zmusza chorych do zmiany rozmiaru noszonych butów i rękawiczek na większy (u kobiet pierwszym sygnałem może być konieczność zmiany rozmiaru pierścionków). Chorzy skarżą się na bóle głowy i wzmożoną potliwość. Do innych, charakterystycznych objawów należy również: zniekształcenie stawów, nadciśnienie tętnicze, a także bezdech śródsenny, który jest jedną z głównych przyczyn zwiększonej śmiertelności.

„Zbyt późne rozpoznanie choroby może pozbawić pacjenta szansy na całkowite wyleczenie. Chory, który nie jest skutecznie leczony żyje przeciętnie 10 lat krócej niż jego zdrowy rówieśnik. Dlatego tak ważne jest budowanie świadomości o charakterystycznych objawach akromegalii, nie tylko wśród pacjentów, ale także wśród lekarzy pierwszego kontaktu i specjalistów z innych dziedzin medycyny” – dodaje prof. Marek Bolanowski.

Zwróć uwagę na zmiany wyglądu!

Już 6 maja 2016 roku w godz. 11:00 – 13:00 we Wrocławiu odbędzie się społeczno-edukacyjna akcja, której celem jest zachęcenie do zwracania uwagi na niepokojące zmiany wyglądu zewnętrznego oraz zapoznanie z objawami akromegalii. Akcja rozpocznie się pod gmachem Uniwersytetu Medycznego przy ul. Wybrzeże L. Pasteura 4 we Wrocławiu. Stamtąd ulicami miasta wyruszy grupa studentów wyposażona w makiety w kształcie dłoni , stopy, głowy i języka. Będą oni informować przechodniów o akcji i uczulać ich, by zwracali uwagę na zmiany zewnętrzne swojego ciała poprzez odpowiedź na 4 proste pytania: Czy zauważyłeś pogrubienie rysów twarzy, warg, nosa, uszu? Czy Twoja obrączka/ pierścionek stały się za ciasne? Czy musiałeś zmienić rozmiar obuwia na większy? Czy zauważyłeś zmianę głosu, chrypkę, powiększenie języka? Akcji towarzyszyć będzie konferencja naukowa na temat Akromegalii, która odbędzie się na Wrocławskim Uniwersytecie Medycznym.

Więcej informacji na temat akromegalii odnaleźć można na stronie www.akromegalia.pl oraz profilu Facebook Stowarzyszenia www.facebook.com/stowarzyszenieosobzakromegalia

6 maja 2016 r. uruchomiona zostanie infolinia dla osób, które chciałyby skonsultować się z lekarzem endokrynologiem i dowiedzieć się więcej na temat akromegalii. Z infolinii będzie można skorzystać w godz. 10.00-14.00 pod numerem telefonu: 781 455 576

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (126 głosów, średnia: 4,25 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. kasia87g  6 maja 2016 13:04

  Akromegalia pierwszy raz słyszę o takiej chorobie, ale tyle już ich jest przeróżnych na świcie, że można się pogubić w gąszczu tych nazw, ale warto wiedzieć

  Odpowiedz
 2. Aneta  6 maja 2016 13:06

  Nie słyszałam o tej chorobie, ale warto wiedzieć takie rzeczy. Niby 3-4 przypadki akromegalii na milion populacji rocznie to nie jest dużo, ale zdarzyć się jednak może…

  Odpowiedz
  • nataliaa  7 maja 2016 15:05

   dokładnie o tym samym pomyślałam..

   Odpowiedz
 3. AnnStyl  6 maja 2016 21:56

  Rzeczywiście to choroba niezbyt znana wśród społeczeństwa i ten artykuł pozwoli zapoznać się z problemem. Oprócz dość sporej wiedzy na temat tej choroby, którą zdobyłam na studiach miałam też koleżankę, której kuzyn był chory na akromegalię. Już w pierwszej klasie ogólniaka był bardzo wysoki, a chorobę zdiagnozowano u niego wcześnie. Oprócz wymienionych w artykule problemów zdrowotnych będących powikłaniami akromegalii miał problem ze zbyt szybkim przyrostem układu kostnego. Kości bardzo szybko rosły, były słabe i łamliwe bo organizm nie radził sobie z tym problemem. Przyrost był tak duży, że lekarze nie rokowali mu długiego życia, ponieważ przekładało się to też na taki przyrost innych organów, o których jest też mowa w tym artykule. Osoby z tą chorobą rzeczywiście mają charakterystyczny wygląd i można wyłapać objawy, tyle, że nie zawsze tak wcześnie.

  Odpowiedz
 4. macierzanka  7 maja 2016 23:35

  Ciekawy artykuł,ja też nie słyszałam o tej chorobie ,ale warto wiedzieć.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany