Ajer, tatarak zwyczajny, tatarskie ziele – przedstawiamy trzcinę o aromacie wanilii i jej liczne zdrowotno-urodowe właściwości

Nad wodą rosną prawdziwe skarby! Przedstawiamy tatarak zwyczajny znany też jako ajer, który ma cały wachlarz zdrowotnych i kosmetycznych zastosowań. A że pachnie jak wanilia – wzbogaci też desery i idealnie sprawdzi się w przyjemnych wnętrzach.

Jeżeli w waszym zielniku domowym do tej pory nie znajdował się ajer, po tym artykule z pewnością się do niego przekonacie. Przypominająca trzcinę bylina znana jest również pod nazwą tatarak zwyczajny albo też tatarskie ziele. Cenny jest zarówno korzeń, jak i liście. Sprawdzi się nie tylko w medycynie ludowej i kosmetyce, ale także w kuchni i jako piękny zapach do wnętrz. Nic dziwnego, niesie ze sobą waniliowy aromat. W poszukiwaniu ajeru, który wyglądem przypomina nieco popularne szuwary, powinniśmy więc ruszyć na tereny podmokłe, których w Polsce przecież nie brakuje.

źródło: www.pixabay.com

Ajer, tatarak zwyczajny, tatarskie ziele – przedstawiamy trzcinę o aromacie wanilii i jej liczne zdrowotno-urodowe właściwości

Korzenie tataraka zwyczajnego sięgają Ameryki Północnej i południowej Azji. Do Europy sprowadzili go Tatarowie w XIII wieku i tak już rozgościł się na dobre również w Polsce. O jego przeszłości świadczy więc już sama nazwa, która przez wieku zyskała dodatkowe określenia. Roślina, a dokładniej bylina, przypominająca wyglądem trzcinę wodną, rośnie właśnie nad wodą osiągając nawet 1, 5 metra wysokości. Pojedyncze łodygi zakończone są charakterystyczną kolbą, a całość kształtem i ułożeniem przypomina szablę. Kłącza najlepiej zbierać jesienią i zasuszyć ale możemy też kupić gotową mieszankę – bez względu na porę roku. Pamiętajmy jednak, aby dawkować ajer. Możemy stosować go, ale w małych ilościach – np. jako delikatną posypkę do sosu. W przeciwnym wypadku istnieje niebezpieczeństwo, że okaże się trujący. Kobiety w ciąży jego stosowanie powinny skonsultować ze swoim lekarzem.

Właściwości zdrowotne

Korzeń zadziała na wzdęcia, zdecydowanie je łagodząc, a także moczopędnie. Poza tym jest stosowany w przypadku leczenia kaszlu, na ból gardła oraz przy problemach z układem pokarmowym. Jeżeli masz natomiast kłopot z bolącym zębem – wystarczy porzuć korzeń, który złagodzi czas oczekiwania na wizytę u dentysty. To jednak nie wszystko. Tatarak zwyczajny wspomaga trawienie oraz ogólnie wzmacnia organizm. Pomaga też walczyć z bólami miesiączkowymi oraz bezsennością.

Cenna kosmetyka

Działa dezynfekująco, dlatego stosowany jest m.in. do płukania ust. Używany jako tonik, przyspieszy gojenie ran i podejmie walkę z trądzikiem i innymi wypryskami. To też świetny dodatek do mydła i płynu do kąpieli – za sprawą waniliowego przyjemnego aromatu, a także odżywczych właściwości, które wzmocnią skórę również od zewnątrz. Poza tym ajer jest świetną kuracją na wzmocnienie włosów, w przypadku łupieżu czy łojotoku.

 

Kuchnia

Jako, że tatarak zwyczajny nadaje waniliowy aromat, w przeszłości, zanim ta stała się popularna i dostępna –  pełnił jej funkcje w kuchni. Jest to więc świetny dodatek do deserów, kremów i sosów. Można go też dodać wszędzie tam gdzie pasowałby cynamon czy gałka muszkatołowa.

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (110 głosów, średnia: 4,43 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. blogujemytestujemy  16 maja 2019 09:57

    Nawet nie wiedziałam o takich fajnych właściwościach tataraku

    Odpowiedz
  2. karmelek87  16 maja 2019 14:15

    Zapach tataraku kojarzy mi się z dzieciństwem i rejsami po jeziorze w pontonie wujka.

    Odpowiedz
  3. Biomedka  15 lipca 2020 12:25

    O kurcze, czemu dopiero teraz się dowiaduję, że tatarak ma zapach wanilii. 😀 Tyle razy go człowiek mijał, a nie spróbował powąchać. 😉

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany