Agnieszka Ryszkowska: kronikarz duszy

Są twórcy, którzy pewnie czują się wyłącznie w jednej dziedzinie sztuki. Są i tacy, którzy całym sobą odkrywają nowe pokłady wrażliwości, a zebrane wrażenia oddają za pomocą różnych technik. Do tej drugiej grupy zalicza się Agnieszka Ryszkowska, artystka związana na co dzień z internetową galerią sztuki BE-ART exclusive.

Agnieszka Ryszkowska CDG (2)

Nasza bohaterka zaczęła swoją przygodę ze sztukami plastycznymi bardzo wcześnie:

Tata malował, jako samouk, co naturalnie pchało mnie ku farbom, pastelom. Początkowo była to czysta zabawa, miłe spędzanie czasu. Jednocześnie tańczyłam w zespole  regionalnym. Był to wspaniały czas, gdzie mogłam poznać wielu znajomych; często koncertowaliśmy. Jednak w pewnym momencie  zajęcia zaczęły się nakładać na siebie i zdecydowałam, że poświęcę  się tylko nauce rysunku i malarstwa oraz że pójdę na studia artystyczne. Jak postanowiłam mając ok 9 lat, tak też wszystko robiłam w tym kierunku. Przygoda szybko stała się pasją i jedynym zajęciem, jakiemu chciałam się poświęcić.”- wspomina Agnieszka Ryszkowska w jednym z wywiadów.

Pasja dziecka naturalną koleją rzeczy stała się sposobem na życie, a czas studiów w Instytucie Sztuki w Cieszynie podpowiedzią nowych form wyrazu, z których najważniejsza okazała się litografia. Sama Agnieszka Ryszkowska zaznacza, że litografia stwarza wiele możliwości realizacji zwłaszcza poprzez wykorzystanie nowych mediów w sztuce. W pracach artystki można więc dostrzec efekty będące wypadkową różnych eksperymentów wynikających z zastosowania np. przedruków z ksero, rysunków flamastrem czy długopisem. Niekiedy dzięki wydrukom z wykorzystaniem sklejki, jako kamienia litograficznego, artystka sprawia, że każda praca zyskuje na materii, fakturze.

Agnieszka Ryszkowska (1)

Agnieszka Ryszkowska (2)

Tematyka prac Agnieszki Ryszkowskiej jest niezwykle rozległa i obejmuje zarówno naturę, jak i człowieka lub architekturę. Cykl grafik zatytułowany „Katedra”, który powstawał w grafice komputerowej CDG jest przykładem fascynującego postrzegania świata oczami wrażliwego artysty jakim niewątpliwie jest Agnieszka Ryszkowska. Jest to opowieść o katedrze oglądanej wewnątrz. Autorka starała się opisać na nowo kształty, kolory, grę faktur. Prace te są wynikiem budowania na nowo wyobrażenia katedry, ale także wyrażają  skojarzenia i uczucia związane z tą budowlą. – wyjaśnia Lidia Bąk, właścicielka  galerii BE-ART exclusive.

Agnieszka Ryszkowska CDG (1)

Agnieszka Ryszkowska zajmuje się również wykonywaniem exlibrysów. Ta trudna dziedzina sztuki stała się dla artystki wyzwaniem, które nakazuje w niewielkiej i zwięzłej formie wyrazić osobowość nie tylko swoją, lecz także zleceniodawcy, którym jest np. właściciel bibliozbioru:

„Ekslibrisy są dla mnie każdorazowo wyzwaniem. Staram się oddać w nich najpełniej osobę, której go dedykuję. Wiedząc często niewiele chcę jak najpełniej w tej małej grafice oddać charakter osoby dedykowanej. Wymaga to ode mnie dużego zaangażowania i często poszerzania horyzontów.  Jest to za każdym razem ciekawe  doświadczenie.”

Co ciekawe, Agnieszka Ryszkowska wciąż poszukuje nowych form wyrazu, unikając tym samym zamknięcia i zaszufladkowania. Dlatego kilka lat temu artystka wkroczyła na nową drogę poszukiwań twórczych, jaką okazała się fotografia. Zaczęło się niepozornie: Na ostatnim roku studiów licencjackich Agnieszka Ryszkowska chciała zrobić fakultet z fotografii. Kupiła aparat i… błyskawicznie znalazła nośny temat, jakim była wycinka drzewostanu okalającego jej rodzinną miejscowość. Kolejnym krokiem rozwijającym tę pasję była decyzja o pójściu do szkoły fotograficznej. Wówczas Agnieszka Ryszkowska trafiła do miejsca, gdzie poznała twórczych i inspirujących ludzi. Wtedy pojawiły się pierwsze tematy prac fotograficznych, które popchnęły Artystkę do podążania także i tą, równoległą wobec innych, ścieżką.

Malarka i fotografka niezwykle ceni sobie możliwość prowadzenia dialogu z odbiorcą. I choć Agnieszka Ryszkowska nigdy nie pokusiła się o możliwość zdefiniowania „targetu” dla swoich prac, to spotkania z adresatami dzieł niezmiennie są dla naszej bohaterki twórcze i inspirujące.

Agnieszka Ryszkowska nie należy jednak do grona twórców, którzy potrafią działać pod presją, przeciwnie, artystka ceni sobie okresy zastoju, kiedy zajęta jest zbieraniem i kolekcjonowaniem wrażeń:

Bywają chwile, że porzucam wszystko – fotografię, grafikę i nie robię kompletnie nic  ale za to w tym czasie dużo zwiedzam, spaceruję, czytam. Jednak później przychodzi moment, że wszystkie emocje, które w ten czas zebrałam muszę gdzieś oddać. I wracam do tworzenia… Sztuka stała się integralna częścią mojego życia. A to, co jest dla mnie ważne staram się jakoś opowiedzieć. Różnorodność technik jest wynikiem różnych opowieści.”- mówi.

Internetowa galeria sztuki BE-ART exclusive  jest miejscem gdzie można obejrzeć i zakupić prace tej wyjątkowej artystki. Wielotematyka oraz realizowanie wizji artystycznych przy pomocy różnorodnych technik czyni Agnieszkę Ryszkowską artystką pełną pasji, przynoszącą moc inspiracji dla współczesnego odbiorcy.

 I.D.MEDIA

Agnieszka Ryszkowska

Agnieszka Ryszkowska

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (142 głosów, średnia: 4,49 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  17 lipca 2014 15:43

  Nie ma szczęśliwszych ludzi od tych zarabiających na życie pasją.

  Odpowiedz
 2. bbo  17 lipca 2014 19:41

  Kochać to, co się robi to rzadkość!

  Odpowiedz
 3. szoszeni  18 lipca 2014 11:35

  Podziwiam umiejetnosci i talent, do tego pani Agnieszka jest ladna kobieta 🙂

  Odpowiedz
 4. as_sa  24 lipca 2014 20:38

  To cudowne kiedy pasja staje się sposobem na życie

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany