Agnieszka Kowalczyk – kosmetolog podpowiada, jak przygotować stopy na lato

Co zrobić, by mieć zadbane stopy na lato? Podpowiadamy jak dbać o nie w domu i jakie zabiegi proponują salony urody.

Wiele kobiet marzy o gładkich, elastycznych i nawilżonych stopach, które poza mistrzowskimi wzorkami na paznokcie tworzą całość.. Szczególnie ważne staje się to dla nas w okresie letnim, wtedy gdy chodzimy w odkrytych butach i pokazujemy stopy na plaży. Co zrobić, by wyglądały one pięknie i były zadbane? Możemy zarówno skorzystać z profesjonalnych zabiegów na stopy w klinikach urody, jak i dbać o nie w domowym zaciszu.

fot. Rune Enstad-unsplash.com

 Skóra na stopach spełnia funkcję ochronną i jest znacznie grubsza niż w innych partiach ciała. Jednak, gdy dochodzi do jej przesuszenia przestaje prawidłowo odgrywać swoją rolę i zaczyna wyglądać nieestetycznie. Miękka, gładka skóra i wypielęgnowane paznokcie – warto wiedzieć, co robić, by cieszyć się idealnym wyglądem stóp.

Codzienna pielęgnacja

            Mimo, że skóra stóp jest bardzo gruba, łatwo się przesusza. Dzieje się tak, ponieważ zawiera mało gruczołów łojowych i dużo potowych. – Tendencje do suchej skóry możemy także odziedziczyć, poza tym stan naszych stóp może pogorszyć się pod wpływem niewygodnych butów i niewłaściwej pielęgnacji. Również, gdy latem nasze nogi i stopy narażone są na działanie czynników zewnętrznych zauważyć możemy ich wzmożoną suchość – mówi Agnieszka Kowalczyk, kosmetolog w Klinice Urody Mona Lisa.

Na przesuszonych stopach, szczególnie na piętach, powstaje warstwa zrogowaciałego naskórka, pojawiają się zgrubienia, w których tworzą się pęknięcia. Przyczyną pękania pięt może być również niedobór witamin, głównie witaminy A. Jak poradzić sobie z tym kłopotem? Każdego dnia dobrze jest wymoczyć stopy w wodzie z solą kosmetyczną, a następnie zetrzeć zrogowaciały naskórek i posmarować pięty kremem gojącym pęknięcia. Na kondycję skóry stóp pozytywnie wpłynie także regularne stosowanie peelingu i usuwanie zrogowaceń pumeksem lub tarką. Nadmiernie zbierający się niechciany naskórek niestety w wyniku ucisku i ocierania się nie złuszcza się, ale narasta. Wynikiem tego jest powstawanie odcisków, modzeli i nagniotków.

Ważne jest także dokładne mycie i suszenie stóp, w szczególności między palcami. Przeciwdziała to powstawaniu grzybicy, która jest jednym z najczęstszych problemów dotyczących stóp. Dla ochrony przestrzeni między palcami warto zastosować również puder – zasypkę.

Podstawą pielęgnacji powinno być też regularne używanie kremów, które regenerują stopy. – Stosowanie rano kremu natłuszczającego pomoże odbudować płaszcz hydrolipidowy skóry. Z kolei wieczorem dobrze jest nałożyć maskę odżywczą, a po jej wchłonięciu bawełniane skarpety, dzięki czemu preparat prawidłowo zadziała – dodaje Agnieszka Kowalczyk, kosmetolog. Nie zapominajmy także o pedicure. Najlepiej stosować do niego cążki, które mają zaokrągloną powierzchnię tnąca, dzięki temu unikniemy wrastania paznokci.

 piekne-stopy-na-lato-1

Specjalistyczna pomoc

Gdy jednak nie jesteśmy w stanie samodzielnie poradzić sobie z problemami związanymi z kondycją naszych stóp warto udać się do kliniki urody czy salonu spa. Wykfalifikowani specjaliści zdecydują, co należy zrobić, by poprawić wygląd i zdrowie naszych nóg. Pomogą nam pozbyć się, np. przy pomocy frezarki, czyli urządzenia do bezpiecznego usuwania zbędnego naskórka na stopach, odcisków i modzeli. – Zabieg polega na łyżeczkowaniu frezem próżniowym nadmiernej ilości zrogowaciałego naskórka, a następnie na wygładzeniu skóry przy pomocy frezów ściernych o różnej grubości ziarna – mówi Agnieszka Kowalczyk, kosmetolog, specjalista w Klinice Urody Mona Lisa.

W ofercie klinik urody znaleźć można też zabieg pobierania materiału do badania mikologicznego, które ma na celu stwierdzenie lub wykluczenie grzybicy stóp i paznokci. Szczególnej pielęgnacji wymaga także stopa cukrzycowa, dlatego też, jeśli z takim problemem chcemy zgłosić się do kosmetologa musimy zwrócić uwagę na to, czy jest on przeszkolony w tym kierunku. Specjalista pomoże nam również, gdy naszym kłopotem jest wrośnięty paznokieć lub zniszczona płytka paznokcia. – Jednym ze sposobów na wrośnięty paznokieć jest zastosowanie klamry korygującej, czyli cienkiej płytki, którą nakleja się na paznokieć. Możemy również skorzystać z założenia rurek korygujących lub tamponady – mówi Agnieszka Kowalczyk. – Pierwsza z wymienionych metod polega na umieszczeniu w przeciętej wzdłuż rurce brzegu paznokcia i zabezpieczeniu jej klejem, druga z kolei – na założeniu bawełnianych wkładów pod boczne brzegi płytki paznokciowej – dodaje. Jeśli borykamy się ze zniszczoną płytką paznokcia również możemy skorzystać ze specjalistycznej metody. Polega ona na nałożeniu żelu odbudowującego płytkę paznokcia i utwardzeniu go przy pomocy lampy UV. Oczywiście w salonie możemy znaleźć także zabiegi wygładzające, uelastyczniające i regenerujące nasze stopy, takie jak parafina, peeling, maska czy po prostu masaż.

piekne-stopy-na-lato-2

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (120 głosów, średnia: 4,48 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  29 kwietnia 2014 14:17

  Mógłby mi ktoś zrobić masaż stóp. 😉

  Odpowiedz
 2. as_sa  29 kwietnia 2014 15:05

  Lato za pasem trzeba się wziąć za stopy 😉

  Odpowiedz
 3. bbo  29 kwietnia 2014 21:35

  Moje stopy mają się świetnie. Pomaga mi Fusswohl, elektroniczny pilnik do stóp.

  Odpowiedz
 4. Aneta  28 kwietnia 2020 18:26

  Ja chodzę po zimie do podologa (Instytut Podologiczny w Tarnowie) który wykonuje zabiegi regenerujące i nawilżające stopy, po zimie jest to bardzo przydatne dla stop 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany