Adrenalina – hormon ryzykantów czy marzycieli? Kto w Polsce uprawia sporty ekstremalne?

Aktywności związane z podejmowaniem ryzyka zwiększają wydzielanie się w organizmie norepinefryny i epinefryny, czyli substancji chemicznych odpowiedzialnych za przeżywanie stanu euforii. Coraz więcej Polaków poszukując mocnych wrażeń, próbuje sportów ekstremalnych. Kim są Ci ryzykanci?

Sporty ekstremalne

Sporty ekstremalne to dla „poszukiwaczy doznań” wielka przygoda, wyzwanie oraz możliwość lepszego poznania samego siebie. Ekstremalne przeżycia wiążą się z wydzielaniem w organizmie dużych ilości adrenaliny. Hormon ten, produkowany przez gruczoł nadnerczy, uruchamia w ludzkim organizmie szereg reakcji fizjologicznych. W sytuacjach zagrożenia mają one zmobilizować wszystkie dostępne siły, by przygotować nas do podjęcia walki lub ucieczki. Im dostarczymy organizmowi silniejszego bodźca – tym silniejsza będzie reakcja hormonalna, która wprowadza nasze ciało i umysł w rodzaj ekscytującego upojenia, mocnej euforii.

Moda na sporty ekstremalne, których uprawianie wydaje się, iż ze zdrowiem nie mają nic wspólnego dotarła do Polski z Zachodu. W postrzeganiu społecznym sporty ekstremalne są zbędnym ryzykiem, balansowaniem na granicy ludzkiej wytrzymałości. Mimo to dyscyplin sportów ekstremalnych wciąż przybywa i z roku na rok rośnie liczba poszukiwaczy mocnych wrażeń.

Obok obarczonych niskim ryzykiem różnych form standardowej aktywności fizycznej rośnie w Polsce również popularność sportów ekstremalnych. Jak wynika z danych serwisu prezentmarzen.com wśród miłośników mocnych doznań dominują 3 kategorie dyscyplin: za kierownicą (32 %), w powietrzu (24%) oraz w wodzie (18%). Z niestandardowych propozycji aktywności fizycznej, czyli głównie z różnych form sportów ekstremalnych korzystają głównie ludzie młodzi i wykształceni.

Uprawianie sportów ekstremalnych wiąże się z doznawaniem wielkich emocji i pokonywaniem ograniczeń psychicznych. Chęć doświadczenia czegoś niezwykłego i towarzysząca temu adrenalina sprawiają, że np. skok na bungee, lot paralotnią czy off road rajdowy jest dla wielu ludzi nie lada przeżyciem, a często również spełnieniem marzeń – komentuje Kornel Piesio, PR Manager serwisu prezentmarzen.com

Taki zastrzyk energii i doznania nowych, mocnych wrażeń skłania do spróbowanie sportów ekstremalnych w Polsce coraz więcej osób.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (150 głosów, średnia: 4,34 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. lilkawodna  11 października 2014 08:18

    Wiele osób nie potrafi żyć bez adrenaliny i co jakiś czas musi sobie zapewniać takie ekstremalne rozrywki.

    Odpowiedz
  2. bbo  11 października 2014 19:24

    Jestem marzycielką, ale o sportach ekstremalnych nie marzę 😀

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany