Ach ten kminek!

Przez jednych nielubiany, z mozołem wybierany z chleba i wszelkiego rodzaju obwarzanków i precelków, przez innych zaś niemal uwielbiany, dodawany nie tylko do pieczywa, ale i do wielu gotowanych i surowych potraw, na lepsze trawienie i lepszy smak np. do kapusty, serów, zup, sosów i sałatek. Kminek, ta niepozorna przyprawa znana każdemu od dzieciństwa, posiada wyrazisty, odświeżający aromat i wspaniałe właściwości terapeutyczne. Uprawia się ją w Europie, Ameryce Północnej i Azji.

Olejek kminkowy Dr Beta

Te maleńkie ziarenka od wieku uważane były przez medycynę ludową za przyprawę, środek aromatyzujący i leczniczy w schorzeniach gastrycznych, a nawet zwiększający wydzielanie mleka u karmiących matek. Działa przeciwskurczowo, polepsza trawienie, jest środkiem wiatropędnym, likwidującym wzdęcia i kolki. Kminek odświeża oddech, wpływa korzystnie na apetyt, łagodzi dolegliwości menstruacyjne. Przy schorzeniach woreczka żółciowego zaleca się żucie codziennie po kilka ziaren kminku. Ma właściwości moczopędne i wykrztuśne. Jest składnikiem wielu herbatek ziołowych, a także likierów.

W aromaterapii z powodzeniem wykorzystywany jest olejek kminkowy. Stosuje się go przede wszystkim do masażu, kąpieli, kompresów i inhalacji. Pomaga przy problemach gastrycznych, ma działanie lekko pobudzające oraz moczo- i żółciopędne, uważany jest również za łagodny afrodyzjak.

Przy zmęczeniu, ale i przy wzdęciach czy niestrawności, a także w przypadku cellulitu i otyłości z użyciem tego olejku wykonuje się delikatne masaże. Do zabiegu wykorzystuje się wówczas 2 krople olejku kminkowego rozpuszczone w łyżce oleju z winogron. Doskonałe efekty daje również kąpiel aromaterapeutyczna. Do wanny z ciepłą wodą należy wlać 2 krople olejku. Taki zabieg stosowany jest także przy problemach gastrycznych, dróg moczowych, zaburzeniach w gospodarce płynami i depresjach. W apatii i znużeniu może nam pomóc inhalacja z użyciem kominka aromaterapeutycznego. Ze względu na siłę oddziaływania olejku kminkowego do kominka wkrapiamy nie więcej niż 2 krople olejku.

We wszystkich wymienionych zabiegach stosowany jest olejek kminkowy samodzielnie lub wraz z innymi odpowiednio dobranymi olejkami eterycznymi. Należy jednak pamiętać, by używać substancji tylko najwyższej jakości pozbawionych dodatków syntetycznych. Na rynku znajdziemy polecane przez Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne, w pełni naturalne olejki eteryczne marki Dr Beta. Stosowane zgodnie z zaleceniami producenta mogą nie tylko pielęgnować, ale i leczyć. Zabiegi z użyciem olejku kminkowego to jedna z propozycji kuracji aromaterapeutycznych, które są nie tylko niezwykle skuteczne, ale i łatwe w przygotowaniu. Zabiegi możemy przeprowadzać samodzielnie, dlatego warto by olejek ten zawsze gościł w naszej domowej apteczce.a

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (19 głosów, średnia: 4,37 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. karolla.luna  23 października 2012 13:48

    kulinarnie nienawidzę ,ale kocham w postaci okładów na oczy(łyżka kminku zalana wrzątkiem),zaczerwienienie znika,a oczy są wypoczęte.

    Odpowiedz
  2. Masza  11 lipca 2013 18:12

    Za to ja uwielbiam kminek w kuchni.Moja babcia robiła mi takie okłady jak opisujesz:)Musze kupić sobie jeszcze olejek.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany