A co ty wiesz o antykoncepcji?

Czas wolny, jakim są ferie zimowe czy wyjazdy urlopowe to czas zawierania nowych znajomości, moment, w którym jesteśmy bardziej otwarci na przygodne romanse, miłość i seks. Czy w związku z tym częściej myślimy wtedy o antykoncepcji i staranniej ją stosujemy?

Czas wolny, jakim są ferie zimowe czy wyjazdy urlopowe to czas zawierania nowych znajomości, moment, w którym jesteśmy bardziej otwarci na przygodne romanse, miłość i seks. Czy w związku z tym częściej myślimy wtedy o antykoncepcji i staranniej ją stosujemy? Po ich zakończeniu każdy z nas może zrobić własny bilans, ale najnowsze badania pokazują, że wiele kobiet nie zachowuje w tej kwestii dyscypliny.

Antykoncepcja hormonalna

Według ankiety przeprowadzonej przez Millward Brown S.A. aż 34% kobiet uważa, że wakacje czy inne formy wyjazdu na urlop/ferie zimowe mają negatywny wpływ na sposób stosowania antykoncepcji – 41% kobiet zetknęło się z sytuacją braku dyscypliny w stosowaniu antykoncepcji hormonalnej podczas wyjazdu czy wakacji, a 17% z nich czyli co piąta kobieta nie zachowała jej osobiście.

(…) Najczęściej błędy popełniają użytkowniczki tabletek antykoncepcyjnych. Od 47 do 71% kobiet zapomina o przyjęciu 1 tabletki, a 22% pomija więcej niż jedną pigułkę w ciągu miesiąca. Brak dyscypliny w przyjmowaniu tabletki jest przyczyną co piątej nieplanowanej ciąży” – dodaje ekspert – Jacek Tomaszewski z II Katedry i Kliniki Ginekologii UM w Lublinie

Dostępne od niedawna także i w naszym kraju nowoczesne metody antykoncepcji hormonalnej pozwalają jeszcze w większym stopniu zminimalizować ryzyko niepożądanej ciąży związane z jej niewłaściwym stosowaniem. Wydaje się, że przyszłością antykoncepcji hormonalnej są metody, które nie wymagają codziennego podawania leku. Do takich „niecodziennych” metod antykoncepcji hormonalnej zalicza się pierścień dopochwowy stosowany raz w miesiącu, plaster przyklejany na skórę raz w tygodniu, zastrzyk hormonalny, który zabezpiecza na okres od jednego do trzech miesięcy, czy system wewnątrzmaciczny, który zakłada się raz na 5 lat.

Z badania Millward Brown wynika, że kobiety słyszały o metodach hormonalnych stosowanych rzadziej niż codziennie, ale niewiele z nich je stosuje. Paradoksalnie, najbardziej popularną w Polsce metodą antykoncepcji jest prezerwatywa, którą wskazuje aż 61% respondentek. Tabletki hormonalne, stosunek przerywany oraz metody naturalne (kalendarzyk, pomiar temperatury) stosuje odpowiednio 38%, 26 % oraz 14% badanych.

Korzyści ze stosowania metod „niecodziennej” antykoncepcji hormonalnej jest wiele. Jednak główną ich zaletą, biorąc pod uwagę ich długotrwałe działanie antykoncepcyjne, jest zmniejszenie ryzyka zaistnienia przypadkowej ciąży, będącej konsekwencją „czynnika ludzkiego”- niezamierzonego błędu w stosowaniu tabletki lub innej metody kontroli urodzeń.

„Pierścień dopochwowy, plaster, zastrzyk hormonalny lub wkładka wewnątrzmaciczna – to dostępne aktualnie w Polsce „niecodzienne” metody antykoncepcji. Dwie ostatnie mają pewne ograniczenia. Obie są aplikowane przez lekarza, a wkładkę mogą stosować tylko kobiety, które rodziły.” – podkreśla lekarz.

W przypadku pierścienia i plastra – obie metody są stosowane przez kobietę samodzielnie i pozostają całkowicie pod jej kontrolą. Elastyczny pierścień hormonalny wprowadza się do pochwy intuicyjnie, podobnie jak tampon. Zakłada się go raz w miesiącu – między 1 a 5 dniem cyklu miesięcznego – na okres 3 tygodni, a następnie wyjmuje w tym samym dniu tygodnia, w którym został wprowadzony. Po 7 dniowej przerwie do pochwy wprowadza się kolejny, nowy pierścień. Już po 3 dniach od założenia pierścienia hormonalnego dochodzi do zablokowania owulacji, a kobieta uzyskuje pełne zabezpieczenie antykoncepcyjne. Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, pierścień można bezpiecznie usunąć na okres nie przekraczający 3 godzin (np. przed wizytą u ginekologa lub współżyciem), bez obawy o efekt antykoncepcyjny, a następnie po  opłukaniu wodą, ponownie  wprowadzić do pochwy.

Plaster przykleja się na skórę raz na tydzień przez kolejne 3 tygodnie, po czym następuje 7 dni przerwy. Optymalnym miejscem jest skóra pleców, ramiona, podbrzusze lub pośladki. Skóra, na którą naklejamy plaster powinna być zdrowa i nieuszkodzona, a przed przyklejeniem plastra nie może być smarowana żadnym kosmetykiem. Pewną niedogodnością może być fakt, że plaster może powodować zabrudzenia, a u kobiet z wrażliwą skórą – podrażnienia i odczyny alergiczne.

„Dzięki alternatywnej do doustnej drodze podania hormonów, uwalnianych z pierścienia dopochwowego lub plastra, substancje aktywne przenikają bezpośrednio do krążenia omijając układ pokarmowy. Dzięki temu ich dawka dzienna nie musi być tak wysoka jak w metodach doustnych. W przypadku krążka dopochwowego obciążenie organizmu hormonami jest najniższe. Warto pamiętać, że w przypadku obu tych metod ich skuteczności nie osłabiają wymioty, biegunka czy stosowanie antybiotyków” – dodaje dr Jacek Tomaszewski.

„Kobiety powinny aktywnie podchodzić do problematyki związanej z metodami regulacji poczęć. Nie bójcie się zapytać swojego ginekologa o poradę antykoncepcyjną. Jestem przekonany, że wspólnie z nim dobierzecie metodę antykoncepcji odpowiednią dla siebie. Wybór ten jest zawsze indywidualizowany, w zależności od stanu zdrowia, potrzeb i stylu życia kobiety” – podkreśla dr Jacek Tomaszewski.

Dostępne aktualnie metody regulacji poczęć umożliwiają kobiecie wybór skutecznego  i bezpiecznego sposobu zapobiegania nieplanowanej ciąży, z którym będzie czuła się komfortowo i bezpiecznie, i niezależnie od pory roku będzie miała „wakacje na okrągło”.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (175 głosów, średnia: 4,72 z 5)
zapisuję głos...