A co ty wiesz o antykoncepcji?
Czas wolny, jakim są ferie zimowe czy wyjazdy urlopowe to czas zawierania nowych znajomości, moment, w którym jesteśmy bardziej otwarci na przygodne romanse, miłość i seks. Czy w związku z tym częściej myślimy wtedy o antykoncepcji i staranniej ją stosujemy?
Czas wolny, jakim są ferie zimowe czy wyjazdy urlopowe to czas zawierania nowych znajomości, moment, w którym jesteśmy bardziej otwarci na przygodne romanse, miłość i seks. Czy w związku z tym częściej myślimy wtedy o antykoncepcji i staranniej ją stosujemy? Po ich zakończeniu każdy z nas może zrobić własny bilans, ale najnowsze badania pokazują, że wiele kobiet nie zachowuje w tej kwestii dyscypliny.
Według ankiety przeprowadzonej przez Millward Brown S.A. aż 34% kobiet uważa, że wakacje czy inne formy wyjazdu na urlop/ferie zimowe mają negatywny wpływ na sposób stosowania antykoncepcji – 41% kobiet zetknęło się z sytuacją braku dyscypliny w stosowaniu antykoncepcji hormonalnej podczas wyjazdu czy wakacji, a 17% z nich czyli co piąta kobieta nie zachowała jej osobiście.

Jak przyspieszyć okres lub przesunąć miesiączkę o tydzień? 9 sprawdzonych sposobów
(…) Najczęściej błędy popełniają użytkowniczki tabletek antykoncepcyjnych. Od 47 do 71% kobiet zapomina o przyjęciu 1 tabletki, a 22% pomija więcej niż jedną pigułkę w ciągu miesiąca. Brak dyscypliny w przyjmowaniu tabletki jest przyczyną co piątej nieplanowanej ciąży” – dodaje ekspert – Jacek Tomaszewski z II Katedry i Kliniki Ginekologii UM w Lublinie
Dostępne od niedawna także i w naszym kraju nowoczesne metody antykoncepcji hormonalnej pozwalają jeszcze w większym stopniu zminimalizować ryzyko niepożądanej ciąży związane z jej niewłaściwym stosowaniem. Wydaje się, że przyszłością antykoncepcji hormonalnej są metody, które nie wymagają codziennego podawania leku. Do takich „niecodziennych” metod antykoncepcji hormonalnej zalicza się pierścień dopochwowy stosowany raz w miesiącu, plaster przyklejany na skórę raz w tygodniu, zastrzyk hormonalny, który zabezpiecza na okres od jednego do trzech miesięcy, czy system wewnątrzmaciczny, który zakłada się raz na 5 lat.
Z badania Millward Brown wynika, że kobiety słyszały o metodach hormonalnych stosowanych rzadziej niż codziennie, ale niewiele z nich je stosuje. Paradoksalnie, najbardziej popularną w Polsce metodą antykoncepcji jest prezerwatywa, którą wskazuje aż 61% respondentek. Tabletki hormonalne, stosunek przerywany oraz metody naturalne (kalendarzyk, pomiar temperatury) stosuje odpowiednio 38%, 26 % oraz 14% badanych.
„Korzyści ze stosowania metod „niecodziennej” antykoncepcji hormonalnej jest wiele. Jednak główną ich zaletą, biorąc pod uwagę ich długotrwałe działanie antykoncepcyjne, jest zmniejszenie ryzyka zaistnienia przypadkowej ciąży, będącej konsekwencją „czynnika ludzkiego”- niezamierzonego błędu w stosowaniu tabletki lub innej metody kontroli urodzeń.
„Pierścień dopochwowy, plaster, zastrzyk hormonalny lub wkładka wewnątrzmaciczna – to dostępne aktualnie w Polsce „niecodzienne” metody antykoncepcji. Dwie ostatnie mają pewne ograniczenia. Obie są aplikowane przez lekarza, a wkładkę mogą stosować tylko kobiety, które rodziły.” – podkreśla lekarz.
W przypadku pierścienia i plastra – obie metody są stosowane przez kobietę samodzielnie i pozostają całkowicie pod jej kontrolą. Elastyczny pierścień hormonalny wprowadza się do pochwy intuicyjnie, podobnie jak tampon. Zakłada się go raz w miesiącu – między 1 a 5 dniem cyklu miesięcznego – na okres 3 tygodni, a następnie wyjmuje w tym samym dniu tygodnia, w którym został wprowadzony. Po 7 dniowej przerwie do pochwy wprowadza się kolejny, nowy pierścień. Już po 3 dniach od założenia pierścienia hormonalnego dochodzi do zablokowania owulacji, a kobieta uzyskuje pełne zabezpieczenie antykoncepcyjne. Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, pierścień można bezpiecznie usunąć na okres nie przekraczający 3 godzin (np. przed wizytą u ginekologa lub współżyciem), bez obawy o efekt antykoncepcyjny, a następnie po opłukaniu wodą, ponownie wprowadzić do pochwy.
Plaster przykleja się na skórę raz na tydzień przez kolejne 3 tygodnie, po czym następuje 7 dni przerwy. Optymalnym miejscem jest skóra pleców, ramiona, podbrzusze lub pośladki. Skóra, na którą naklejamy plaster powinna być zdrowa i nieuszkodzona, a przed przyklejeniem plastra nie może być smarowana żadnym kosmetykiem. Pewną niedogodnością może być fakt, że plaster może powodować zabrudzenia, a u kobiet z wrażliwą skórą – podrażnienia i odczyny alergiczne.
„Dzięki alternatywnej do doustnej drodze podania hormonów, uwalnianych z pierścienia dopochwowego lub plastra, substancje aktywne przenikają bezpośrednio do krążenia omijając układ pokarmowy. Dzięki temu ich dawka dzienna nie musi być tak wysoka jak w metodach doustnych. W przypadku krążka dopochwowego obciążenie organizmu hormonami jest najniższe. Warto pamiętać, że w przypadku obu tych metod ich skuteczności nie osłabiają wymioty, biegunka czy stosowanie antybiotyków” – dodaje dr Jacek Tomaszewski.
„Kobiety powinny aktywnie podchodzić do problematyki związanej z metodami regulacji poczęć. Nie bójcie się zapytać swojego ginekologa o poradę antykoncepcyjną. Jestem przekonany, że wspólnie z nim dobierzecie metodę antykoncepcji odpowiednią dla siebie. Wybór ten jest zawsze indywidualizowany, w zależności od stanu zdrowia, potrzeb i stylu życia kobiety” – podkreśla dr Jacek Tomaszewski.
Dostępne aktualnie metody regulacji poczęć umożliwiają kobiecie wybór skutecznego i bezpiecznego sposobu zapobiegania nieplanowanej ciąży, z którym będzie czuła się komfortowo i bezpiecznie, i niezależnie od pory roku będzie miała „wakacje na okrągło”.
Dużo się dzieje – powstają nowe metody antykoncepcji, o których jeszcze 10 lat temu nikt nie myslał.
Stosunek przerywany nie jest metodą antykoncepcji, nie piszcie takich głupot. To loteria uda się, albo się nie uda.
dokładnie……stosunek przerywany nie jest skuteczną metodą antykoncepcji i właściwa antykoncepcja powinna być stosowana od samego początku stosunku
Kochani, aby się dobrze zrozumieć: my nie piszemy, że stosunek przerywany czy tzw. kalendarzyk to metoda antykoncepcji – bowiem tak absolutnie nie jest. Po prostu przytaczamy badania, w których respondentki traktują stosunek przerywany jako metodę antykoncepcyjną. A takie artykuły właśnie po to zamieszczamy, aby dziewczyny wiedziały jak najwięcej o innych metodach antykoncepcji. Te najpewniejsze to właśnie hormonalne.