Co kobiety wiedzą o antykoncepcji hormonalnej?

Antykoncepcja hormonalna jest dostępna w Polsce już ponad 40 lat. Jednak nawet kobiety ją stosujące wciąż nie mają pełnej wiedzy na temat tej metody zabezpieczania przed ciążą. Z programu „Antykoncepcja dla Ciebie” zainicjowanego przez Gedeon Richter wynika, że tylko 44,9% pacjentek ma pełną wiedzę na temat stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Antykoncepcja hormonalna

W ramach programu „Antykoncepcja dla Ciebie” lekarze dokonali oceny wiedzy pacjentek stosujących doustną antykoncepcję hormonalną na temat jej stosowania. W tym celu zadali pacjentkom 7 pytań typu prawda/fałsz. Prawidłowa odpowiedź na wszystkie pytania wskazywała na pełną wiedzę pacjentki w tym temacie. Prawidłowa odpowiedź przynajmniej na 3 pytania odbierana była jako wiedza częściowa.

Wiedzę 44,9% pacjentek określono jako pełną, a 47,5% jako częściową. U ponad 7% kobiet zidentyfikowano całkowity brak wiedzy w tym temacie.

Program pozwolił również na zidentyfikowanie obszaru, w którym wiedza pacjentek jest najniższa. Najmniej pacjentek ma świadomość wpływu stosowanych leków na skuteczność antykoncepcji (tylko 58,6% pacjentek udzieliło prawidłowej odpowiedzi).

Rzeczywiście duża część kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, że niektóre z przyjmowanych przez nie leków mogą osłabiać działanie antykoncepcji hormonalnej. Mówiliśmy już o tym w materiale o interakcjach lekowych. Jednak dziwi dodatkowo fakt, że prawie co trzecia Polka, która brała udział w programie „Antykoncepcja dla Ciebie” nie ma świadomości, że jeśli upłynie więcej niż 12 godzin od pominięcia tabletki, skuteczność antykoncepcji może być mniejsza. To pokazuje, jak ważne jest, żeby przy przepisywaniu antykoncepcji hormonalnej każdy lekarz dokładnie przedstawiał zasady jej stosowania i mówił o konieczności zapoznania się z ulotką. Niby banalna sprawa, ale jak pokazuje badanie, edukacja w zakresie nawet najprostszych informacji o antykoncepcji hormonalnej jest wciąż konieczna i nie możemy z góry zakładać, że każda pacjenta „powinna to wiedzieć” mówi prof. CMKP dr hab. n. med. Romuald Dębski, ginekolog, ekspert programu „Zdrowa ONA”.

Tabela: Stan wiedzy pacjentek na temat stosowania tabletek antykoncepcyjnych

Stwierdzenie

Odsetek odpowiedzi „prawda”

Odsetek odpowiedzi „fałsz”

Odsetek odpowiedzi „nie wiem”

Hormony zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych zapobiegają zapłodnieniu, zagnieżdżeniu się zarodka bądź też owulacji

93,4%

0,5%

6,1%

Największa skuteczność tabletek antykoncepcyjnych zostanie zachowana gdy zażywa się je o tej samej porze.

92,6%

1,3%

6,1%

Tabletki antykoncepcyjne nie zabezpieczają przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

84,8%

4,2%

11%

Poza wysoką skutecznością w zapobieganiu ciąży, stosowanie tabletek antykoncepcyjnych może przynieść dodatkowe korzyści np. poprawa wyglądu cery, włosów, skrócenie czasu krwawienia miesiączkowego

81,3%

2,1%

16,6%

W przypadku, gdy została pominięta tabletka antykoncepcyjna, jeśli upłynęło mniej niż 12 godzin od planowanego przyjęcia tabletki należy ją jak najszybciej przyjąć, a kolejną tabletkę przyjąć o zwykłej porze.

76,8%

2,1%

20,7%

W przypadku, gdy została pominięta tabletka antykoncepcyjna, jeśli upłynęło więcej niż 12 godzin od planowania przyjęcia tabletki skuteczność antykoncepcji może być mniejsza.

76,1%

2,2%

21,7%

Skuteczność antykoncepcji zmniejsza się, gdy stosowane są m.in. leki uspokajające, przeciwpadaczkowe, antybiotyki czy preparaty zawierające ziele dziurawca, dlatego warto skonsultować z lekarzem wszystkie przyjmowane leki.

59,4%

2,0%

38,6%

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (203 głosów, średnia: 4,67 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  3 lipca 2014 12:30

  To smutne,że tylko ok. 45% kobiet ma pełną wiedzę na temat antykoncepcji, a aż 7 % kobiet nie ma żadnej wiedzy na ten temat.

  Odpowiedz
 2. bbo  3 lipca 2014 20:22

  Teraz statystyki są i tak o niebo lepsze niż jeszcze 20 lat temu.

  Odpowiedz
 3. as_sa  6 lipca 2014 23:21

  Smutne, ale za te statystyki obwiniałabym lekarzy, bo to oni powinni szczegółowo informować i uświadamiać pacjentki w zakresie antykoncepcji hormonalnej skoro ją przepisują. Ja po pierwszej wizycie u jednej pani ginekolog wyszłam tak oburzona, że szok. Przepisała mi tabletki nie pytając mnie praktycznie o nic, nie zalecając żadnych badań poziomu hormonów, dając ulotkę potwierdzającą skuteczność tabletek które mi przepisała żebym sobie poczytała w trakcie gdy wypisywała receptę… A i poszłam na zwykłą wizytę, żeby sprawdzić czy wszystko ok, a nie po receptę. Moja noga nigdy więcej u niej nie postanie. Jak kobiety trafiają do takich lekarzy to nie dziwię się, że ich wiedza jest jaka jest

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany