Trądzik na plecach i ramionach – jak pozbyć się krostek? Najlepsze sposoby

Trądzik na plecach i ramionach pojawia się zazwyczaj z tych samych powodów, co na twarzy i dekolcie. Jest jednak trudniejszy od trądziku na twarzy. Nie można bowiem tego trądziku ukryć makijażem.
Główna przyczyna trądziku to najczęściej wahania hormonalne. Co jeszcze wywołuje zmiany trądzikowe? Jak pielęgnować skórę pleców, by była piękna oraz zdrowa? Jak się pozbyć trądziku na plecach? Sprawdźcie!

Spis treści:

Trądzik na plecach i ramionach – jak pozbyć się krostek? Najlepsze sposoby

Trądzik na plecach i ramionach: przyczyny i błędy, które są przyczyną trądziku

Trądzik na plecach i ramionach pojawia się zazwyczaj u osób, które chorują na trądzik pospolity. W ich przypadku za pojawienie się krost, wyprysków odpowiadają hormony. Problemy skórne mogą też wywołać kosmetyki lub zła pielęgnacja, niewłaściwa higiena. Powstawaniu trądziku mogą sprzyjać gęste kosmetyki do pielęgnacji włosów, które spływają po plecach, przyklejają się (odżywki, olejki). Zmiany niekiedy wywołują też słaba higiena, obcisłe ubrania ze sztucznych materiałów, nadmierne opalanie – nagromadzony pot i sebum zatykają pory skórne.

Błędy popełniane przy cerze trądzikowej możemy uszeregować według następujących punktów:

  • Kupujemy całe serie kosmetyków pielęgnacyjnych do cery trądzikowej

Każdy z kosmetyków jest jak najbardziej odpowiedni. Jednak używając je wszystkie na raz pogłębiamy problem. Dlaczego? Kosmetyki do cery trądzikowej działają wysuszająco i złuszczają. Używając je rano i wieczorem podrażniamy oraz wysuszamy twarz co prowadzi co zwiększenia wydzielania sebum wysuszonej skóry prowadząc do zwiększenia ilości wyprysków.

  • Źle nawilżamy

Wiele osób używających wszelkie maści antytrądzikowe zapomina o nawilżaniu skóry. Leczenia kuracją takimi specyfikami polega na nałożeniu ich na oczyszczoną skórę, a następnie wklepaniu głęboko nawilżającego kremu. Krem nie może zapychać porów, powinien być hipoalergiczny co oznacza, że nie posiada żadnych niepotrzebnych substancji zapachowych i drażniących.

  • Wyduszamy wypryski

Mechaniczne wyduszanie wyprysków prowadzi co roznoszenia się bakterii i powiększenia problemu. Na pojedyncze krostki nakładaj maści wysuszające, pomogą w szybszym wyleczeniu wyprysku.

  • Za często myjemy twarz

Skóra ma naturalną ochronę. Zbyt często mycie twarzy (więcej, niż 2 razy dziennie) niszczy naturalne ph skóry doprowadzając do podrażnień.

  • Używamy zbyt wielu kremów na raz

Nasza skóra potrzebuje harmonii.  Nakładanie za każdym razem innego kremu wpływa niekorzystnie na kondycję naszej twarzy. Powinniśmy mieć dwa kremy:

Krem na dzień – lekki krem z filtrem, chroniący naszą buzię przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Krem na noc – krem głęboko nawilżający, uspokajający naszą twarz, pozwalający przyspieszyć nocną regeneracja skóry, a także walczący z naszymi problemami.

Wypryski na plecach i ramionach – jak im zapobiec?

Aby zapobiec wypryskom, należy pamiętać o podstawowych zasadach higieny, zdrowia i pielęgnacji. Dokładnie zmywać szampon oraz odżywkę z włosów. Podczas codziennej higieny, pamiętać o plecach. Myć się w ciepłej wodzie, używać czystej, miękkiej gąbki. Po każdej aktywności fizycznej wziąć prysznic, gdyż nagromadzony pot i sebum są pożywką dla bakterii.

Należy także unikać nadmiernego opalania oraz palenia papierosów.

Dieta dla cery trądzikowej

Stosować zbilansowaną dietę, bogatą w warzywa i owoce. Jeść produkty bogate w witaminy A, E, B oraz cynk, siarkę, błonnik (brzoskwinie, paprykę, brokuły, cebulę, czosnek, jaja, drób, szpinak, ryby, orzechy nerkowca, owoce morza). Unikać słodyczy, żywności przetworzonej, zbyt ostrych potraw. Pić dużo płynów, dbać o nawodnienie organizmu. Odpowiednia ilość wody zapobiega gromadzeniu się toksycznych substancji w organizmie, ułatwia ich wydalanie. 5 produktów, dzięki którym Twoja cera stanie się gładsza znajdziesz w naszej publikacji:

Nosić przewiewne ubrania, wykonane z naturalnych materiałów, które nie dopuszczają do przegrzania skóry. Nigdy nie wyciskać, ani nie rozdrapywać zmian skórnych – prowadzi to do ich zaognienia, rozsiania, a nawet powstawania blizn!

Trądzik na plecach – jak pozbyć się krostek?

Jak leczyć problemy skórne?

W pokonaniu drobnych krostek i wyprysków mogą pomóc domowe sposoby, jednak, gdy wykwity są duże, zaognione, niezbędna jest konsultacja ze specjalistą (dermatologiem, często także endokrynologiem).

Zioła na trądzik na plecach

Zmian skórnych na plecach pomogą pozbyć się zioła. Picie naparów, przemywanie nimi pleców, czy kąpiele z dodatkiem rumianku, szałwii lub bratka, to dobry sposób na odkażenie i odświeżenie skóry. Inne zioła pomocne w walce z trądzikiem to m.in. pokrzywa, babka lancetowata, lawenda, nagietek, mniszek lekarski oraz topola. Przeczytaj o naparach ziołowych na trądzik w naszym materiale:

Najlepsze olejki dla cery trądzikowej

Warto także wypróbować działanie olejków. Kilka z nich ma zbawienne działanie na trądzik: działa łagodząco i tonująco. Oto ranking olejków do cery trądzikowej – nasz redakcyjny TOP5. Zachęcamy do przeczytania o zbawiennym działaniu niżej wymienionych olejków.

  • 1. olejek jojoba na trądzik:
  • 2. olejek herbaciany:
  • 3. olej z awokado:
  • 4. olej z czarnuszki na trądzik:
  • 5. olej z krokosza barwierskiego:

Domowe maseczki na trądzik

Innymi pomocnymi, domowymi sposobami na trądzik są np. maseczka z drożdży lub płatków owsianych, kosmetyki DIY z dodatkiem cytryny, ogórka, aloesu. Pomocne mogą być również stosowane punktowo: pasta cynamonowa, maseczka z kurkumy, olejek rokitnikowy, bądź z drzewa herbacianego. Niektórzy polecają na trądzik białko jajka, płynny miód lub ocet jabłkowy. O tych i innych maseczkach na trądzik przeczytasz:

Należy starannie myć plecy. Stosować specjalistyczne, delikatne środki myjące i pielęgnujące, najlepiej polecone przez specjalistę. Często zmieniać gąbkę, stosować naturalne myjki. Unikać perfumowanych, kolorowych kosmetyków. Warto regularnie stosować także peelingi (raz w tygodniu). Doskonale oczyszczają skórę. Najlepiej sprawdzą się enzymatyczne, z kwasami, ewentualnie drobnoziarniste. Ostre, duże drobinki mogą zaognić zmiany, doprowadzić do ich rozsiania.

Leki na trądzik na plecach

Pomóc mogą również środki drogeryjne i apteczne. Maść/pasta cynkowa, punktowy krem z kwasem salicylowym, mydło siarkowe – mają działanie antybakteryjne oraz ściągające. Pomocne może być również błoto termalne lub zielona glinka. Dobrze jest sięgać także po produkty, które mają w składzie: siarkę, kwasy octowe, tlenek cynku, nadtlenek benzoilu, wyciągi roślinne: rumianek, rozmaryn, szałwię, nagietek, korę dębu, brzozę, oczar wirginijski. Należy unikać kosmetyków z alkoholem, intensywnymi substancjami zapachowymi.

Warto także dbać o higienę trybu życia. Wysypiać się, redukować stres, by obniżyć kortyzol, który w nadmiarze zaburza gospodarkę hormonalną, wpływając niekorzystnie na naszą skórę. To może w znacznym stopniu zredukować trądzik na plecach.

Jeśli domowe i drogeryjne sposoby nie pomagają, należy skonsultować się z lekarzem. Na trądzik na plecach specjalista może zalecić antybiotykoterapię, silne maści przeciwtrądzikowe, bądź tabletki antykoncepcyjne, które zmniejszają skłonność do zmian skórnych.

 

Trądzik na plecach – jak pozbyć się krostek?

Jak usunąć trądzik na plecach, plamy, blizny i przebarwienia? Najlepsze domowe sposoby

W eliminacji plam i przebarwień pomóc mogą olejek z drzewa herbacianego, rokitnika lub dzikiej róży. Wybraną substancję można nakładać punktowo na zmiany skórne. Należy to robić ostrożnie, gdyż olejki często barwią.

Innym sposobem usuwania plam jest sok z cytryny, który ma właściwości wybielające. Najlepiej stosować go na noc, gdyż w kontakcie ze słońcem może wywoływać powstawanie przebarwień. Sok najlepiej nakładać wacikiem bezpośrednio na problematyczne miejsca.

Kolejnym produktem niwelującym przebarwienia jest miód. Należy nakładać go na zmiany regularnie, np. na 10 minut. Zawsze pamiętać o tym, by dokładnie spłukać produkt wodą. Na koniec kuracji można posmarować miejsce aloesem.

Pomocna w usuwaniu plam może być cebula. Należy regularnie pocierać nią plamy lub wycisnąć z niej sok i zmieszać z miodem. Taką maseczkę nakładać na skórę na 15 minut.

Usunąć przebarwienia mogą także jogurty i maślanki.  Zawierają kwas mlekowy, który rozjaśnia skórę i redukuje przebarwienia. Wystarczy przemywać zmianę 2 razy dziennie namoczonym wacikiem. Pozostawiać substancję na 20 minut.

Usunąć przebarwienia u specjalisty można za pomocą specjalnego zabiegu z użyciem kwasów lub lasera.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (257 głosów, średnia: 4,63 z 5)
zapisuję głos...