Trądzik niemowlęcy: jak pielęgnować delikatną skórę?

Trądzik niemowlęcy dotyka około 20% dzieci w pierwszych miesiącach życia. Wyglądem przypomina popularną chorobę skóry nastolatków. Specjaliści nie mają pewności co do jego przyczyn. Najczęściej dotyka on chłopców. Trądzik niemowlęcy może występować na klatce piersiowej, na brzuszku lub na całym ciele. Trądzik u niemowląt może być mylony ze skazą białkową. Jakie naprawdę są jego prawdopodobne powody i objawy? Jak pielęgnować delikatną, niemowlęcą skórę? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Trądzik niemowlęcy: jak pielęgnować delikatną skórę?

pixabay.com

Jakie są przyczyny schorzenia, jakim jest trądzik niemowlęcy?

Specjaliści nie mają pewności co do przyczyn tego typu trądziku. Według jednych powodem problemów skórnych jest przegrzanie. Powoduje ono w organizmie dziecka napływ krwi do skóry, która w efekcie staje się podrażniona i pojawiają się na niej wypryski. Inną przyczyną mogą być kosmetyki lub detergenty, np. proszek do prania. Niektórzy sądzą, że za pojawienie się trądziku odpowiadają hormony matki, które podczas ciąży przedostają się przez łożysko do płodu lub wahania androgenów u dziecka. Część dermatologów i pediatrów jako przyczynę problemów skórnych wskazuje skłonności genetyczne. Inni wskazują m.in. reakcję alergiczną na obecność drożdży na skórze dziecka lub dużą ilość fluoru w spożywanym przez niemowlę pokarmie.

Istnieją 2 rodzaje trądziku niemowlęcego:

noworodkowy – pojawia się w pierwszych miesiącach życia;

niemowlęcy – pojawia się od 3 do 16 miesiąca życia.

Jakie są objawy problemów skórnych u małych dzieci?

Jeśli dziecko cierpi na trądzik niemowlęcy, na jego nosie, policzkach i czole można zaobserwować zmiany skórne. Najbardziej popularne to to okrągłe, czerwone grudki; krosty ropne, zaskórniki lub torbiele, po których zagojeniu mogą pojawić się blizny. Twarz dziecka jest zaczerwieniona, wrażliwa na dotyk. Pod wpływem ciepła zmiany trądzikowe nasilają się, gdy jest zimno – znikają.

Czasem trądzik bywa mylony z objawami skazy białkowej. Alergia ta również może się objawiać problemami skórnymi. Aby sprawdzić, czy wypryski są objawem choroby, czy nietolerancją pokarmową, należy udać się do pediatry. Zazwyczaj przy skazie pojawiają się także biegunka i wymioty.

Jak leczyć trądzik niemowlęcy? 

Łagodna odmiana trądziku niemowlęcego zazwyczaj nie wymaga leczenia i znika samoistnie po kilku tygodniach, miesiącach. Nie potrzeba specjalistycznych środków, a odpowiedniej pielęgnacji. Można najwyżej stosować delikatne preparaty zmniejszające podrażnienie skóry, np. emolienty, kąpać dziecko w specjalnych, hipoalergicznych płynach myjących. Popularny jest Bepanthen na trądzik niemowlęcy lub Sudocrem.

Jeśli jednak problemy skórne mają ostry przebieg, lekarz po zbadaniu, może przepisać odpowiednie leki (np. antybiotyki) czy zalecić środki złuszczające (siarkę, niski stężony kwas salicylowy), bezpieczne dla dzieci. Podczas wizyty należy poinformować lekarza o występowaniu trądziku w najbliższej rodzinie (rodzice, rodzeństwo), przebiegu rozwoju dziecka, lekach podawanych matce i niemowlęciu, momencie, kiedy pojawiły się zmiany.

Trądzik niemowlęcy: jak pielęgnować delikatną skórę?

pixabay.com

Jak pielęgnować delikatną skórę dziecka?

Należy oczyszczać skórę dziecka łagodnymi kosmetykami. Do kąpieli warto używać specjalnych, delikatnych mydeł dla maluszków, ew. emolientów. Unikać substancji z bardzo dużą ilością substancji tłuszczowych, gdyż mogą zapychać pory.

Nie można przegrzewać niemowlęcia. Temperatura w otoczeniu malucha powinna wahać się od 20 do 22 stopni Celsjusza. Ubrania dziecka prać powinno się jedynie w specjalnym, delikatnym, hipoalergicznym proszku. Należy zwracać uwagę na higienę twarzy dziecka. Starać się, by okolica ust niemowlęcia była sucha i czysta. Wilgoć może nasilać trądzik. Jeśli zmiany skórne nie ustąpią po upływie 3-6 miesięcy, warto skonsultować się z lekarzem.

 

Ile trwa trądzik niemowlęcy?

Zazwyczaj problemy skórne trwają od kilku tygodni do kilku miesięcy (3-6). O tym, ile czasu utrzymuje się trądzik, w dużej mierze decyduje jakość zabiegów higienicznych i pielęgnacyjnych. W sytuacji, kiedy zmiany nie przemijają lub się nasilają, może się okazać, że niezbędna jest terapia przeciwzapalna, przeciwtrądzikowa.

Trądzik niemowlęcy: jak pielęgnować delikatną skórę?

pixabay.com

Jakie inne wypryski mogą się pojawić na skórze niemowlęcia?

Gdy dziecko jest przegrzewane na jego skórze mogą pojawić się potówki. Małe, różowawe lub żółtawe krostki można zaobserwować na twarzy, szyi, karku i klatce piersiowej maluszka. Aby ich uniknąć należy ubierać dziecko stosowanie do panującej temperatury. Dbać o to, by stroje dziecka były z naturalnych, miękkich i oddychających materiałów.

Na twarzy niemowlęcia może pojawić się także pokrzywka. Charakteryzują ją czerwone bąble. Najczęściej przyczyną są alergeny pokarmowe, leki, promienie słoneczne. Niekiedy towarzyszy ona infekcjom. Ważne jest wyeliminowanie czynniku, który ją powoduje, w ostrych przypadkach – podanie leków.

Na skórze maluszka mogą pojawić się również prosaki. Zazwyczaj można je zaobserwować koło nosa, na brodzie lub policzkach. Nie należy ich ruszać, ani czymkolwiek smarować. Po kilku dniach lub tygodniach powinny same zniknąć.

Wysypka lub zaczerwienienie na twarzy maluszka może oznaczać alergię kontaktową. Przyczyną może być nadwrażliwość na jakąś substancję, np. kosmetyki, proszek do prania. Należy wyeliminować substancję, jeśli zmiana nie ustępuje – skonsultować się z pediatrą.

Inną zmianą, która może zaniepokoić, jest łojotokowe zapalenie skóry. Czerwone krostki, zakończone ropnymi pęcherzami pojawiają się na owłosionej części głowy dziecka (ciemieniucha). Aby złagodzić podrażnienie należy przemywać ciało niemowlęcia przegotowaną wodą bez mydła. Jeśli krostki nie znikają – skonsultować się ze specjalistą.

 

  

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (148 głosów, średnia: 4,52 z 5)
zapisuję głos...