Maseczka z kurkumy – indyjski sekret piękna

Maseczka na twarz z kurkumy to jeden z ulubionych zabiegów pielęgnacyjnych Hindusek. Kosmetyki indyjskie z kurkumą stosują ją panny młode w przeddzień wesela, by w wyjątkowym dniu olśnić wszystkich piękną cerą. Kurkuma ma właściwości antybakteryjne, przeciwzmarszczkowe, wybielające i niwelujące problemy skórne. Jakie jeszcze ma zalety? Co warto o niej wiedzieć? Jak zrobić maseczkę z kurkumy? Podpowiadamy i przedstawiamy przepisy na kosmetyki DIY.

Maseczka z kurkumy – indyjski sekret piękna

kolaż własny redakcji, zdjęcia: pixabay,com

A może interesuje Cię zastosowanie kurkumy w kuchni? Jeśli tak, przeczytaj: 

Kurkuma i maseczka z kurkumy dla urody

Kurkuma jest bogata w antyoksydanty, które spowalniają uszkadzanie komórek i walczą z wolnymi rodnikami. Powszechnie stosowana jest jako środek złuszczający skórę oraz poprawiający jej gładkość. To świetny sposób na zmarszczki! Przyprawa pomaga także w stanach zapalnych oraz problemach skórnych, takich jak trądzik, suchość, egzema i łuszczyca. Przyspiesza gojenie się, wymianę naskórka. Zmniejsza również przebarwienia, wyrównuje koloryt cery.

Maseczka z kurkumy – indyjski sekret piękna

pixabay.com

Maseczka z kurkumy – sekret piękna Hindusek

Plotka głosi, że maseczka z kurkumy to sekret pięknej cery aktorek Bollywood. Przyprawa w azjatyckiej pielęgnacji stosowana jest już od wieków. Kurkuma to też element medycyny ajurwedyjskiej. W Indiach domowe maseczki z przyprawą są częścią przygotowań ślubnych. Panny młode chętnie po nie sięgają, gdyż dają one gwarancję, że w dniu wesela skóra będzie nieskazitelna.

Maseczka z kurkumy – indyjski sekret piękna

pixabay.com

Co daje domowy kosmetyk z kurkumą?

Maseczka jest łatwa do wykonania. Delikatnie złuszcza, redukuje zaczerwienienia i przebarwienia. Działa nawilżająco i rozświetla cerę, sprawiając, że skóra zyskuje młodszy, świeży wygląd.

Dla kogo przeznaczona jest maseczka z kurkumy?

Komu się ją poleca? Osobom z cerą pozbawioną blasku, trądzikiem, przebarwieniami, zmarszczkami czy hiperpigmentacją. Maseczka pomoże też tym, którzy mają zasinienia pod oczami. Jeśli szukasz innej, skutecznej wielozadaniowej maseczki, wypróbuj domowy kosmetyk z aloesem!

Czy maseczka z kurkumy jest bezpieczna?

Kurkuma może wywołać reakcję alergiczną. Zanim nałożysz maseczkę na twarz, wypróbuj mieszankę na niewielkim obszarze skóry. Nałóż ją na nadgarstek lub za uchem. Jeśli pojawi się zaczerwienienie, swędzenie, reakcja alergiczna, zrezygnuj z kosmetyku.

Kurkuma barwi na żółto! Łatwo nią poplamić ubranie, zabrudzić naczynia. Najlepiej podczas mieszania i nakładania maseczki pielęgnującej mieć rękawiczki ochronne, które zapobiegną zażółceniu dłoni. A co jeśli zabrudziliśmy ręce i nie możemy zmyć intensywnej barwy? Warto wypróbować wtedy sok z cytryny!

Maseczka z kurkumy – najlepsze przepisy

Klasyczna maseczka z kurkumy: przepis

Składniki: 2 łyżki kurkumy, odrobina miodu i maślanki/ jogurtu/kefiru

Przygotowanie: Kurkumę, miód orz maślankę należy wymieszać, by stworzyć gęstą pastę. Tak przygotowaną maseczkę należy nałożyć na twarz i trzymać 15-30 minut. Można ją delikatnie zraszać, by nie powstała trudna do usunięcia skorupa.

Opcjonalnie można ją wymieszać z naturalnymi składnikami. W zależności od potrzeb skóry do kosmetyku dodaje się: miód (odżywia, nawilża), olejki (natłuszczają), cynamon/ glinkę (oczyszcza), płatki owsiane (łagodzą), wodę różaną (rozjaśnia, tonizuje).

Punktowy reduktor zaskórników: przepis

Składniki: odrobina wody i kurkumy

Przygotowanie: Kurkumę należy dokładnie wymieszać z wodą. Papkę nałożyć na krostkę. Rano niedoskonałość skóry powinna być znacznie mniejsza.

Oczyszczający peeling -maska z kurkumy do ciała: przepis

Składniki: odrobina kurkumy, olej kokosowy

Przygotowanie: Kurkumę należy zmieszać z olejem o rozetrzeć na skórze. Zmyć po kilku minutach. Kuracja poprawia koloryt ciała i sprężystość skóry.

 

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (292 głosów, średnia: 4,60 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. martucha180  13 października 2017 08:21

    Kurkumę mam, teraz tylko zrobić maseczkę.

    Odpowiedz
  2. efffciaa  13 października 2017 09:47

    Kurkumę kochają Azjatki 🙂 Ja jedynie gdzie jestem w stanie ją przetrawić to jako przyprawę do dań drobiowych – w połączeniu z curry i imbirem jest smaczna .

    Odpowiedz
    • efffciaa  13 października 2017 09:48

      Nie wiem czy bym jej użyła do maseczki , ponieważ drażni mnie jej zapach – podobny do zapachu tynku 🙁 ohyda . Próbowałam różnych „wynalazków” z dodatkiem kurkumy , ale to chyba nie dla mnie ….

      Odpowiedz
  3. marra  13 października 2017 11:23

    Muszę wypróbować przepis na punktowy reduktor zaskórników 🙂

    Odpowiedz
  4. Uśmiechnij się :)  13 października 2017 13:12

    Super, kurkumę lubię w kuchni, ale nie wpadłam na to, żeby nałożyć ją na skórę. Akurat kupiłam słoik miodu, czas zrobić sobie małe indyjskie spa 😉

    Odpowiedz
  5. melka250  13 października 2017 14:08

    Nawet nie zliczę ile opakowań kurkumy już zużyłam. Maseczka jest rewelacyjna! Wyraźnie poprawia stan skóry i w błyskawicznym tempie rozjaśnia przebarwienia. Co prawda stosowanie jej z początku było kłopotliwe, jednak z czasem doszłam do tego, jak ją przyrządzić żeby jak najmniej nabrudzić, jak zmywać i czym potraktować zabarwioną skórę. Pamiętajcie, że przy zmywaniu maseczki farbuje nawet umywalka, a niedokładnie zmyta maseczka zostawi wam ślady na pościeli.

    Odpowiedz
    • klaudiaban  9 lutego 2018 20:10

      Czym zmywasz tą kurkumę by mieć normalny kolor buzi?

      Odpowiedz
  6. sylwiawes  13 października 2017 16:38

    Ciekawe zastosowanie Kurkumy 🙂

    Odpowiedz
  7. Uśmiechnij się :)  14 października 2017 11:55

    Właśnie zmyłam maseczkę. Dodałam do kurkumy jogurtu i miodu,trzymałam ok 15 minut. Nakładałam wszystko w rękawiczkach, które zafarbowały, po zmyciu musiałam umyć twarz żelem,żeby domyć lekko zafarbowaną skórę. Jednak widzę różnicę – twarz jest promienna, koloryt lekko wyrównany. Na pewno powtórzę zabieg.

    Odpowiedz
    • Jaworka  17 października 2017 20:35

      Oby po kilku maseczkach nie zrobiły sie skośne oczy tego się boje 🙂 🙂 ni i cera może pozostac żólta

      Odpowiedz
      • Joanna007  6 kwietnia 2018 07:41

        Czasem robię maseczkę z kurkumy i nie pozostaje mi po niej żółta skóra, ale może to dlatego że dodaję do niej sok z cytryny? Do miodu dodaję kurkumę, kilka kropel soku z cytryny, mieszam i nakładam na twarz.

        Odpowiedz
  8. Teos  15 października 2017 15:23

    Stosowałam kilka razy i polecam! Najlepiej zmyć tylko wodą i zostać na noc jeszcze z żółtą twarzą, żeby wzmocnić efekt.

    Odpowiedz
  9. Sanaja  16 października 2017 12:54

    Nigdy nie stosowałam maseczki z kurkumy, chyba czas to nadrobić bo wasze komentarze brzmią zachęcająco :).

    Odpowiedz
  10. Janettt  3 listopada 2017 19:16

    już kiedyś miałam zrobić maseczkę, ale jakoś tak wciąż nie mogę się zabrać za nią

    Odpowiedz
  11. luna341  2 grudnia 2017 13:50

    Wypróbuję, akurat wczoraj kupiłam kurkumę

    Odpowiedz
  12. klaudiaban  9 lutego 2018 20:06

    Kurkuma to super przyprawa. Używam ją namiętnie w kuchni ze względu na jej lecznicze właściwości. Jako maseczkę nigdy nie używałam.

    Odpowiedz
  13. klaudiaban  9 lutego 2018 20:07

    Czy ta maseczka z kurkumy pozostawia żółty kolor na twarzy? Tego się jedynie obawiam to samo jak przy marchewce 😀

    Odpowiedz
  14. Margaretkaw  30 marca 2018 20:20

    Kusi mnie wypróbowanie tego składnika, ale obawiam się reakcji alergicznych.

    Odpowiedz
  15. golonka  2 grudnia 2018 23:34

    fajna taka maseczka. muszę sobie ją kiedyś zrobić. ufam kurkumie, moim zdaniem to jedna z lepszych przypraw. do tego stopnia, że nawet biorę codziennie jedną kapsułkę suplementu diety Kurkuma Herbaya. świetnie działa. dostarcza wszystkich magicznych właściwości kurkumy do organizmu, a wchłaniają się 40 razy lepiej niż w tradycyjny sposób.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany