Jakie zioła i przyprawy to afrodyzjaki, a jakie nimi nie są

Spis treści:

Stosowaniu ziół od wieków przypisywano znaczenie magiczne. Właściwości lecznicze skarbów natury są wszystkim dobrze znane. Ale zioła mają też moc pobudzania miłosnego apetytu, lub odwrotnie – studzenia uczuć. Jakie zioła i przyprawy to afrodyzjaki a które to anty-afrodyzjaki. Sprawdź nasze typy!  

Jakie zioła i przyprawy to afrodyzjaki

pixabay.com

Przeczytaj również: Przyprawy, które są skutecznym afrodyzjakiem

Jakie zioła i przyprawy to afrodyzjaki ?

Miłosne rośliny działają wzmacniająco i pobudzająco. Dodają energii, budzą siły witalne. Swoimi pięknymi aromatami wprawiają w pogodny nastój, a także rozpalają zmysły. Ziołowe afrodyzjaki mają działanie rewitalizujące. Dodają sił, poprawiają ukrwienie narządów, odżywiają tkanki. Poniżej znajdziesz zestawienie z którego dowiesz się jakie zioła i przyprawy to afrodyzjaki. Oto 5 naturalnych afrodyzjaków.

1. Anyż – większa radość z seksu

naturalne afrodyzjaki i antyafrodyzjaki

pixabay.com

Starożytni Rzymianie wierzyli, że ssanie nasion anyżu potęguje radość, wzmaga pożądanie seksualne i leczy oziębłość. O niezwykłych właściwościach rośliny rozpisywał się lekarz Nerona – Dioskurydes. Dziś wiemy, że anyż w swoim składzie zawiera substancje estrogeniczne, które powodują efekty podobny do działania testosteronu.

Anyż to przyprawa do ciast, deserów, potraw słodko-kwaśnych, mięsnych oraz warzywnych. Można go znaleźć m.in. w wódce anyżówce lub anyżkach – kruchych, lekkich ciasteczkach. Sprawdza się też jako składnik rozgrzewającej herbaty.

2. Bazylia – afrodyzjak dla kobiet

Jakie zioła i przyprawy to afrodyzjaki

pixabay.com

Zioło polecane jest płci pięknej, na mężczyzn działa moczopędnie. W starożytności kobiety z liści bazylii robiły miłosne napoje lub posypywały swoje ciało sproszkowaną rośliną. Zioło działa pobudzająco, sprawia, że mamy więcej energii. Zawiera substancje, które poprawiają ukrwienie narządów.

Bazylia to jeden z najważniejszych składników kuchni włoskiej i hinduskiej. Idealnie nadaje się do makaronów, zup i sosów.

3. Czosnek – dodatek wzmagający pożądanie

naturalne afrodyzjaki i antyafrodyzjaki

pixabay.com

Czosnek znany był już w starożytnym Egipcie, a Rzymianie poświęcili go bogini płodności Ceres i sporządzali z niego napój miłosny z dodatkiem kolendry. Dziś sprawdza się jako dodatek do potraw, ze względu na ostry zapach oraz smak. Czosnek działa silnie pobudzająco, wzmaga wytwarzanie testosteronu.

Czosnek jest bardzo popularnym dodatkiem do posiłków. Mocny zapach znika w gotowanych lub pieczonych potrawach.

4. Lubczyk – najbardziej znany polski afrodyzjak

Jakie zioła i przyprawy to afrodyzjaki

pixabay.com

Roślinie przypisywano szereg magicznych właściwości. Miał m.in. budzić uczucie miłosne i wzmagać popęd płciowy. Z jego korzenia i nasion sporządzano eliksir, który kobiety podawały mężczyznom, by uzyskać ich wzajemność. W słowiańskiej tradycji dziewczęta wplatały go do wianków ślubnych, ukrywały we włosach lub fałdach ślubnych sukni, wierząc, że zapewni on szczęśliwe współżycie z przyszłym mężem. Olejki eteryczne zioła działają pobudzająco, wzmacniają ukrwienie narządów.

Lubczyk to ważny składnik przyprawy Maggi, jest świetnym dodatkiem do aromatyzowania zup i sosów.

5. Pietruszka – roślina dodająca energii

naturalne afrodyzjaki i anty-afrodyzjaki

pixabay.com

W starożytności uchodziła za symbol odrodzenia, a w średniowieczu za jej pomocą odprawiano miłosne czary. W dawnych Niemczech domy uciech miały w nazwie właśnie to warzywo. Wierzono, że pietruszka uwalnia od oporów psychicznych i dodaje energii. Dzisiaj naukowcy wykazali, że korzeń rośliny jest bogaty w olejek eteryczny o nazwie apiol, wykazujący działanie drażniące na mięśnie macicy i mogący tym samym doprowadzić do seksualnego pobudzenia.

Pietruszka idealnie pasuje do zup i wielowarzywnych dań. Ostatnio modny jest koktajl z liści rośliny, jogurtu oraz soli, pieprzu.

Do grona ziołowych afrodyzjaków zaliczają się także cząber, chrzan, kolendra, gorczyca, szafran, żeń-szeń, tymianek, koper, lukrecja, mięta, hibiskus, kozieradka i prawoślaz.

 

Naturalne anty-afrodyzjaki: zioła, które studzą miłosny zapał

Już wiesz, jakie zioła i przyprawy to afrodyzjaki. Są jednak rośliny, których działanie jest odwrotne. Ziołowe anty-afrodyzjaki (anafrodyzjaki) to rośliny, które obniżają libido, mają działanie uspokajające. Przyjmuje się, że wszystkie rośliny, które mają właściwości odprężające i usypiające zmniejszają miłosny zapał. Oto 3 najbardziej znane rośliny anty-afrodyzjaki.

1. Szyszki chmielu – wyciszenie zapewnione

naturalne afrodyzjaki i anty-afrodyzjaki

pixabay.com

Szyszki chmielu są jednym z bardziej znanych środków na seksualne wyciszenie. Często stosują je osoby, które chcą wyhamować swoją nadmierną pobudliwość. Chmiel utrudnia przenoszenie bodźców do układu nerwowego, a co za tym idzie, hamuje czynności kory mózgowej. Wycisza i działa oprężająco. Znalazł zastosowanie jako środek uspokajający w stanach niepokoju, rozdrażnienia oraz trudności z zasypianiem.

W obniżeniu libido pomagają szczególnie nalewka lub napar z szyszek.

2. Melisa – osłabienie miłosnych zapędów

– naturalne afrodyzjaki i anty-afrodyzjaki

pixabay.com

Roślina ma sile działanie uspokajające. Olejki eteryczne zawarte w liściach działają odprężająco, wyciszająco, rozkurczowo i usypiająco. Melisę stosuje się w stanach pobudzenia nerwowego, rozdrażnienia, stresu, zespole przewlekłego zmęczenia, stanach lękowych i nerwicach wegetatywnych. Zioło obniża napięcie, koi oraz zmniejsza dolegliwości bólowe.

Wyciszająco działają głównie przetwory z liści melisy: nalewki, syropy, napary.

3. Szałwia – środek łagodzący

– naturalne afrodyzjaki i anty-afrodyzjaki

pixabay.com

Nazwa rośliny pochodzi od łacińskiego słowa „salvare”, co oznacza leczyć, zbawiać, ratować. Szałwia wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie, działa rozkurczowo. Reguluje wahania nastrojów i pomaga w bezsenności. Zioło pomaga się wyciszyć. Olejek z szałwii lekarskiej uspokaja, łagodzi, zmniejsza przekrwienie. 

Ukojenie przynoszą szczególnie napary z liści, olejki i nalewki.

Inne zioła, które obniżają miłosny apetyt to m.in. kozłek lekarski, serdecznik, lipa, głóg, niepokalanek i dziurawiec.

A Wy lubicie naturalne afrodyzjaki i anty-afrodyzjaki? Stosujecie je?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (220 głosów, średnia: 4,79 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Aldona81  5 lipca 2017 09:44

    O anty-afrodyzjakach nigdy nie słyszałam. Po przeczytaniu artykułu zaskoczyło mnie,że powszechnie stosowane zioła nimi są 😱😱😱.

    Odpowiedz
  2. Aromer0209  5 lipca 2017 15:43

    Co do melisy to można było się domyślić 😉

    Odpowiedz
  3. martucha180  6 lipca 2017 22:08

    Mnie zaskoczył czosnek.

    Odpowiedz
  4. Rybakova Halyna  8 sierpnia 2017 15:34

    No czosnek ….. 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany