Rakotwórcze jedzenie – sprawdź, jakich substancji unikać, by jeść bezpiecznie

Wysoko przetworzone jedzenie z rakotwórczymi związkami jest prawdziwą zmorą naszych czasów. Według oceny naukowców nieodpowiednia dieta i złe nawyki żywieniowe mogą odpowiadać nawet za 30% wszystkich nowotworów! Chcąc spożywać posiłki ze spokojnym sumieniem, jesteśmy zmuszeni gotować wszystko zupełnie od podstaw i spędzać godziny w supermarkecie lustrując każdą etykietę od góry do dołu. Często jednak nie mamy świadomości, które składniki danego produktu powinny wzbudzić naszą czujność ani czego możemy się spodziewać po składzie naszego ulubionego serka czy parówek. Przeczytaj, jak wybierać żywność, by czuć się bezpiecznie i na co zwrócić uwagę, kupując jedzenie dla dzieci.

rakotwórcze jedzenie

źródło: www.pixabay.com

Rakotwórcze jedzenie – sprawdź, jakich substancji unikać, by jeść bezpiecznie

Przeczytaj także: Jak wyuczyć mózg zdrowego żywienia?

 

Badania naukowe przeprowadzone w ostatnich kilkunastu latach potwierdzają, że spożywanie naturalnej i bezpiecznej żywności, spełniającej normy prawne dotyczące zawartości substancji dodatkowych, nie tylko dostarcza naszemu organizmowi energii, ale też zapewnia odpowiednią ilość cennych składników odżywczych i witamin. To, co jemy na co dzień, może wpływać na nasze zdrowie w przyszłości. Kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych już od najmłodszych lat ma zatem ogromne znaczenie. Już podczas 1000 pierwszych dni życia dziecka, od momentu poczęcia, mamy wpływ na jego zdrowie w dorosłym życiu. Stosując prawidłowe odżywianie w tym kluczowym momencie życia, możemy zapewnić dziecku zdrowie na długie lata!

 

Niebezpieczne substancje

Produkty spożywcze goszczące na naszych stołach mogą być również źródłem rakotwórczych związków. Rozwój nauki i przemysłu sprawia niestety, iż w trakcie produkcji żywności powstają (lub są dodawane) ciągle nowe substancje, które mogą mieć negatywny wpływ  na organizm człowieka i wywoływać groźne choroby. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zanieczyszczona żywność, która zawiera niebezpieczne bakterie, wirusy, pasożyty i substancje chemiczne, powoduje nawet więcej niż 200 różnych rodzajów chorób, od biegunki aż po zróżnicowane nowotwory.

Do najpopularniejszych związków, które mogą znaleźć się w żywności i mieć szkodliwe działanie na organizm, zaliczamy:

  • Pestycydy – stosowane do ochrony roślin i produktów roślinnych. Do żywności, w tym głównie warzyw i owoców, przedostają się jako pozostałości środków ochrony roślin.
  • Azotany i azotyny – są stosowane w przetwórstwie spożywczym głównie jako substancje konserwujące, ale również jako składnik nawozów, przez co mogą przedostawać się do warzyw i wody gruntowej.
  • Mikotoksyny – toksyny produkowane przez niektóre gatunki grzybów (pleśni), o właściwościach rakotwórczych i mutagennych. Ich źródłem są zazwyczaj zakażone produkty żywnościowe.
  • Dioksyny – wysoce toksyczne, do żywności przedostają się w efekcie skażenia środowiska.
  • Metale ciężkie – kadm, ołów, rtęć i cyna. Ich obecność w żywności jest związana z zanieczyszczeniem środowiska.
  • Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) – powstają w trakcie termicznego przetwarzania żywności, np. smażenia, pieczenia, wędzenia, grillowania. Wysoką zawartość tych związków potwierdzono w hodowlach zwierząt lub uprawach w pobliżu miast i ruchliwych dróg.

 

Rakotwórcze jedzenie – sprawdź, jakich substancji unikać, by jeść bezpiecznie

Polecamy także: Tych produktów unikaj w walce z zakwaszonym organizmem

 

Czym się kierować, wybierając żywność dla dziecka?

Podczas codziennych zakupów nie zapominaj o sprawdzaniu etykiet (odrzuć produkty mięsne z azotynami!), jakości i pochodzenia żywności. Kwestia bezpieczeństwa jest szczególnie ważna przy rozwoju organizmów dzieci, ale także dla wrażliwych organizmów kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią. Żywność przeznaczona dla tej wrażliwej grupy konsumentów powinna przede wszystkim pochodzić z zaufanych i sprawdzonych źródeł. Organizm niemowlęcia posiada nie w pełni wykształcony układ pokarmowy i odpornościowy, dlatego nie jest w stanie metabolizować niebezpiecznych dla zdrowia substancji. By mieć pewność, że podajemy dziecku żywność bezpieczną, wolną od rakotwórczych substancji, wybierajmy tę z oznaczeniem wieku na opakowaniu. Taki produkt jest zawsze dostosowany do potrzeb młodego organizmu, a jego skład podlega wielu regulacjom, wynikającym z surowych norm prawnych (dotyczących m.in. zawartości substancji dodatkowych), dużo bardziej restrykcyjnych niż w przypadku żywności dedykowanej osobom dorosłym.

 

Rakotwórcze jedzenie – sprawdź, jakich substancji unikać, by jeść bezpiecznie

O tym pamiętaj!

  • Kupuj żywność spełniającą restrykcyjne normy dotyczące składu, pochodzenia i jakości produktów przeznaczonych dla niemowląt i małych dzieci.
  • Wybieraj produkty najwyższej jakości.
  • Wybieraj produkty z oznaczeniem wiekowym, dostosowane do potrzeb niemowląt i małych dzieci.
  • Żywność przechowuj zgodnie z zaleceniami producenta.
  • Unikaj żywności wysoko przetworzonej i pochodzącej z niepewnych źródeł.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (227 głosów, średnia: 4,52 z 5)
zapisuję głos...