Ekspert radzi: jak pielęgnować skórę głowy? Jakich substancji unikać?

Włosy to absolutna podstawa dobrego wyglądu. Nie gwarantuje go jednak ładna, modna fryzura damska. Szkodliwa chemia w kosmetykach, nieprzemyślana dieta oraz choroby genetyczne u wielu osób wywołują łupież, alergię, uczulenia objawiające się swędzącymi krostkami, a nawet poważne choroby skóry na głowie, niwecząc trud włożony w osiągnięcie pięknego, zdrowego wizerunku. Jak pielęgnować skórę głowy żeby uniknąć tych problemów? Przeczytaj porady naszego eksperta i dowiedz się, na jakie składniki w kosmetykach do włosów powinnaś zwrócić uwagę!

modne fryzury

fot. freepik

 

Ekspert radzi: jak pielęgnować skórę głowy? Jakich substancji unikać?

Kosmetyki do pielęgnacji włosów, w tym szampony, są często nafaszerowane ogromną ilością niepotrzebnych składników chemicznych. Taki skład może okazać się bardzo szkodliwy, prowadzić do uczuleń, swędzenia skóry, a nawet poważniejszych chorób, dlatego warto zwracać uwagę na zawartość szamponów, które stosujemy.

 

Czego unikać w szamponach?

Często nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że dokonując wyboru preparatów do mycia, w tym szamponów, mamy wpływ na zdrowie swoje i swoich bliskich. Jakich substancji nie powinny one zawierać i dlaczego?

Szampony bez SLS

Przede wszystkim SLS i SLES, czyli Sodium Lauryl Sulfate i Sodium Laureth Sulfate. Są to bowiem syntetyczne detergenty, które wykorzystuje się w chemii gospodarczej do usuwania brudu i tłuszczu. Są silnymi alergenami, powodującymi przesuszanie się skór i wywołującymi łupież. Co więcej zaburzają wydzielanie łoju i potu, osłabiają włosy, a nawet podrażniają oczy. Równie niekorzystnie na organizm działa Propylene Glycol. Uszkadza on powłokę włosa, podrażnia skórę, rozregulowuje wydzielanie łoju, uszkadza strukturę lipidowo-proteinową błon komórkowych i – podobnie jak poprzednie substancje – podrażnia oczy. Dietanoloamina (DEA), Monoetanoloamina (MEA) i Triethanolmine (TEA) to z kolei środki pianotwórcze, działające drażniąco na błony śluzowe i prowadzące do alergii. Kolejne niepożądane składniki to PEG (Glikol Polietylenowy) i PPG (Glikol Polipropylenowy), które wywołują osłabienie i spulchnianie skóry, a nawet uszkadzają strukturę komórek, co sprawia, że szkodliwe związki łatwiej przenikają przez naskórek.

 

Ekspert radzi: jak pielęgnować skórę głowy? Jakich substancji unikać?

Polecamy również: 5 oznak tego, jak stres wpływa na skórę i urodę

Jak pielęgnować, odżywiać i leczyć skórę głowy?

Warto szukać produktów opartych na naturalnych składnikach, które nie tylko myją, pielęgnują i odżywiają skórę głowy, ale również pomagają przywrócić jej prawidłową strukturę. Do tego rodzaju naturalnych składników należy np. olej lniany, który stanowi bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych w optymalnych proporcjach: 60 proc. Omega-3, 30 proc. razem: Omega-6 i Omega-9. Dodane do preparatów, normalizują one funkcje skóry i przyspieszają jej regenerację. Działanie to jest w głównej mierze związane z zawartością kwasu linolowego (Omega-6) i kwasu linolenowego (Omega-3). Kwasy te wpływają także na utrzymanie i regenerację naturalnej bariery skóry. Używanie kosmetyków czy emolientów z zawartością oleju lnianego hamuje utratę wody z naskórka, stymuluje proces odnowy komórek, nawilża, natłuszcza, zwiększa elastyczność skóry, łagodzi objawy alergiczne i wspomaga leczenie chorób skóry. Emolienty zawierające olej lniany poleca się także do pielęgnacji noworodków.

 

Ekspert radzi: jak pielęgnować skórę głowy? Jakich substancji unikać?

Gdy stan skóry głowy się pogarsza

Najczęstszym problemem związanym ze skórą głowy jest łupież. Szacuje się, że w Polsce schorzenie to dotyka aż 3 mln osób. Proces regeneracji warstw naskórka u zdrowego człowieka zajmuje około miesiąca. Komórki wierzchniej warstwy skóry dzielą się, obumierają i złuszczają się przyjmując postać niewidocznych dla oka mikroskopijnych skupisk. Pod wpływem różnorodnych czynników proces ten może jednak być znacząco przyśpieszony i trwać zaledwie 4 dni. Wówczas skóra pozbywa się martwych komórek w postaci widocznych już płatków, zwanych łupieżem. Dochodzi też do powstania mniej lub bardziej nasilonego stanu zapalnego. Czynnikami wywołującymi łupież mogą być nieodpowiednio dobrane kosmetyki, zakażenie grzybiczne osłabionej przez chemię z kosmetyków skóry, chlor obecny w wodzie, a także niezdrowa dieta, stres, alergia lub zaburzenia hormonalne. Poważniejszym schorzeniem owłosionej skóry głowy jest łuszczyca, która jest chorobą nieuleczalną. Na szczęście można jednak w znaczący sposób łagodzić jej objawy. Strupy, łuski i inne zmiany chorobowe na skórze głowy, trudno jest smarować maściami czy kremami. W tym przypadku należy stosować preparaty apteczne mające postać płynu na skórę. Aplikacja płynnych preparatów na owłosione miejsca jest dużo łatwiejsza, a ich działanie skuteczniejsze.

 

Jeżeli zatem naszym problemem jest sucha skóra i swędzenie głowy, przyjrzyjmy się naszym szamponom i sprawdźmy ich zawartość. Gdy zmiany są poważniejsze, skonsultujmy się z lekarzem i sięgnijmy po preparaty apteczne, oparte na naturalnych składnikach regenerujących, dostępne bez recepty.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (232 głosów, średnia: 4,46 z 5)
zapisuję głos...