Naturalne składniki kosmetyków: czy znasz właściwości brzozy?

Brzoza – kiedyś uznawana była za symbol siły natury, a przedmioty z niej wykonane traktowano jako talizmany, które chroniły ludzi przed złymi duchami. Już starożytni Rzymianie oraz Słowianie znali szereg właściwości brzozy – wiedzieli, że to drzewo ma nie tylko nieziemskie, ale także lecznicze właściwości.

właściwości brzozy

Uzdrawiająca moc brzeziny

Brzoza to jedyne drzewo, które ma białą korę. Kolor zawdzięcza zawartości betuliny, która od wieków znana jest jako substancja o działaniu przeciwzapalnym, antywirusowym, żółciopędnym oraz przeciwalergicznym. W korze brzozowej znajdują się związki, które można wyizolować w postaci ekstraktu – należą do nich betulina i kwas betulinowy. Te naturalne antyoksydanty chronią skórę przed wolnymi rodnikami, opóźniając procesy starzenia, pobudzają syntezę kolagenu i elastyny, łagodzą objawy atopowego zapalenia skóry oraz wzmacniają włosy. Znajdują też zastosowanie w leczeniu chorób takich jak kamica nerkowa, zapalenie pęcherza moczowego i cewki moczowej, a to wszystko za sprawą właściwości bakteriobójczych i antyseptycznych.

Kora brzozy i jej ekstrakty znajdują szerokie zastosowanie we współczesnej kosmetyce, m.in. w pielęgnacji twarzy, włosów i ciała. Jej unikalne właściwości wykorzystywane są także w produktach koncernu Elfa Pharm.

Kora brzozy i dziegieć w pielęgnacji włosów

Naturalny wyciąg z kory brzozy wzmacnia cebulki włosowe, nadając im blask, miękkość i sprężystość oraz zapobiega łamaniu i wypadaniu włosów. To między innymi dzięki temu składnikowi możemy podziwiać piękne fryzury damskie. Przyspiesza także resorbowanie się zmian grudkowo-łuszczących skóry głowy, poprawia jej nawilżanie, elastyczność i komfort. Natomiast dziegieć brzozowy reguluje pracę gruczołów łojowych oraz chroni przed nadmiernym wydzielaniem sebum.

Przykladem kosmetyku do wlosów, w którym wyciąg z brzozy jest aktywnym składnikiem jest O’Herbal –  maska do włosów normalnych z ekstraktem z kory brzozy.

odzywka-z-brzozy

 

Cena: 22.49 zł
Pojemność: 500 ml

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (228 głosów, średnia: 4,43 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Hidari11  19 grudnia 2016 06:05

    Znałam działanie przeciwzapalne brzozy. Podobno także flawonoidy w niej zawarte są dobre na gorączkę.

    Odpowiedz
  2. plum12  19 grudnia 2016 11:01

    Obecnie używam tej odżywki. Serdecznie polecam, jest fenomenalna, pięknie pachnie, super rozczesują się włosy. kupiłam na promocji w rosmanie za grosze.

    Odpowiedz
  3. stokrotkapolna  19 grudnia 2016 11:26

    Już dawno ,w medycynie ludowej brzoza była uznawana za lecznicze drzewo, i ceniona za swoje właściwości.Nic dziwnego , że dzisiaj do niej sięgają producenci kosmetyków.

    Odpowiedz
  4. Aneta  19 grudnia 2016 12:37

    U mojego dziadka w łazience zawsze stała woda brzozowa (obok pokrzywowej), kupowana w takich niewielkich buteleczkach. Podobno działała dobrze na skórę głowy, a włosy się tak łatwo nie przetłuszczały.

    Odpowiedz
  5. Jaworka  20 grudnia 2016 22:04

    Podobno dobrze jest też przytulić się do brzozy co jakiś czas

    Odpowiedz
  6. efffciaa  6 października 2017 15:30

    Jedyne co mi się kojarzy z brzozą to woda brzozowa , którą pili na starych polskich komediach 🙂 No i oczywiście ładne białe drewno na opał do kominka 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany