5 nietypowych zastosowaniach herbaty w domu, których prawdopodobnie nie znacie

Herbatę najczęściej kojarzymy z pysznym naparem, który swoim aromatem i smakiem uprzyjemni wolne popołudnie. Często nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że liście herbaciane oraz torebki, w których się znajdują, mają również wiele innych, praktycznych zastosowań.

Oto mały, herbaciany poradnik, który ułatwi życie niejednej osobie zajmującej się domem czy ogrodem – między innymi przepis na herbaciany, domowy sposób na mszyce czy naturalny nawóz do roślin.

herbata - domowy sposób na mszyce

  1. Herbaciany nawóz do kwiatów

Herbata idealnie sprawdza się jako nawóz do kwiatów. Aby cieszyć się piękną roślinnością możemy podlewać rośliny naparem z czarnej herbaty lub umieścić zaparzoną wcześniej torebkę na dnie doniczki lub w ziemi. Dzięki takiemu zabiegowi nasza zieleń w ogrodzie czy na balkonie będzie zachwycać przez długi, długi czas.

  1. Domowy sposób na mszyce i inne insekty

Każdemu, kto walczy z mszycami w swoim ogrodzie, eksperci Ahmad Te London polecają patent na pozbycie się ich, dzięki zastosowaniu czarnej herbaty. Zaatakowaną roślinę wystarczy polać mocnym naparem herbacianym i odczekać kilka godzin. Po uporczywej mszycy nie będzie śladu. Herbatę miętową w saszetkach lub liściastą przesypaną do bawełnianych woreczków, warto z kolei umieścić w szafkach, gdzie przechowujemy żywność. Dzięki temu już nigdy nie będziemy borykać się z problemem insektów w kuchni bądź spiżarce.

  1. Mówimy stanowcze NIE brzydkim zapachom

Herbata w torebkach to świetny pochłaniacz nieprzyjemnych zapachów, np. pochodzących z kuwety naszego pupila, butów, lodówki lub kosza na śmieci. Aby zneutralizować męczące nas aromaty, wystarczy umieścić kilka zaparzonych wcześniej torebek czarnej herbaty w brzydko pachnących miejscach. Antybakteryjne właściwości liści herbacianych zwalczą nieprzyjemną woń.

  1. Zmywanie nigdy nie było prostsze

Tłuste, trudne do umycia naczynia, łatwiej doprowadzimy do idealnego stanu dzięki zastosowaniu torebek herbacianych. Wystarczy dorzucić kilka saszetek do wody, w której namaczamy talerze czy garnki. Tłusty osad zniknie raz dwa, a nasze naczynia zyskają niepowtarzalny blask.

  1. Meble z połyskiem

Zaparzona, wilgotna torebka czarnej herbaty, świetnie sprawdzi się jako nabłyszczacz do ciemnych, drewnianych mebli. Wystarczy przetrzeć je saszetką, a następnie suchą, czystą szmatką i połysk gwarantowany. Nie ma zatem potrzeby generowania niepotrzebnych kosztów, związanych z zakupem drogich środków polerujących.

A czy Wy znacie inne sposoby, jak wykorzystać herbatę? Podzielcie się koniecznie!

Pomocy w napisaniu artykułu udzielili eksperci Ahmad Tea London

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (212 głosów, średnia: 4,74 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. sylwiawes  8 czerwca 2016 11:49

    Bardzo ciekawy artykuł 🙂

    Odpowiedz
  2. kasia87g  8 czerwca 2016 14:01

    muszę spróbować sposobu z herbata na brzydkie zapachy, szczególnie mam tu na myśli buty, teraz lato nóżki sie bardziej pocą i o przykry zapach nietrudno

    Odpowiedz
  3. Laura  8 czerwca 2016 16:37

    Faktycznie, nie znałam tych sposobów. Pewnie któryś wykorzystam.

    Odpowiedz
  4. Izabela  8 czerwca 2016 19:59

    Bardzo ciekawe zastosowania – szczególnie na te mszyce. Ktoś już to próbował?

    Odpowiedz
  5. kobiecymokiem  9 czerwca 2016 07:49

    Znałam sposób na kwiaty, a reszta sposobów to duże zaskoczenie. Torebki po herbacie to dla mnie też odpad i jeszcze mają mi służyć za odświeżacz albo polerkę do mebli? Muszę to przetestować, bo jestem niedowiarkiem 😉

    Odpowiedz
  6. AnnStyl  9 czerwca 2016 10:47

    Powiem szczerze, że całe życie wyrzucało się u mnie w domu torebki po herbacie jak i fusy po niej. Dopiero niedawno wyczytałam gdzieś, że torebki wysuszone po herbacie, to świetny sposób, aby umieścić je w szafkach na buty. I tak zrobiłam. Kilka torebek wysuszyłam i tam umieściłam. Czy są skuteczne? Nie wiem. Wcześniej nie czułam, aż tak nieprzyjemnego zapachu od butów, więc i teraz nie czuję. Ale gdyby jakieś buty zaczęły gorzej pachnieć po dłuższym noszeniu, to mam nadzieję, że to poskutkuje;).

    Odpowiedz
  7. luna341  9 czerwca 2016 18:27

    Moja babcia zawsze wkładała do butów zurzyte torebki z herbatą ,Dziadek natomiast herbatę wsypywał do doniczek z domowymi kwiatami i nigdy żadne meszki ich nie atakowały a kwiaty rosły i kwitły obficie

    Odpowiedz
    • martucha180  22 czerwca 2016 19:51

      Mądrość starszych pokoleń!

      Odpowiedz
  8. Uśmiechnij się :)  9 czerwca 2016 19:11

    Ciekawe porady, mi jednak chyba na nic się nie przydadzą, bo nie mam wyżej wymienionych problemów. Ale może komuś akurat te wskazówki pomogą. Tym bardziej, że chyba każdy z nas pije herbaty a tych torebek na prawdę jest sporo jakby się nad tym dłużej zastanowić 😉

    Odpowiedz
  9. inu  10 czerwca 2016 22:35

    😮 żadnego z tych zastosowań nie znałam, ale na niektóre chyba bym się nie odważyła

    Odpowiedz
  10. Blodka  13 czerwca 2016 10:03

    Niezłe patenty. szczególnie ten z nawozem do kwiatów. już nie będę musiała wydawać pieniędzy na coraz to nowe preparaty nawożące – przecież mam w domu herbatę 🙂

    Odpowiedz
  11. Aneta  13 czerwca 2016 15:47

    Nie wpadłabym na żadne z tych zastosowań 🙂

    Odpowiedz
  12. Kasia  14 czerwca 2016 09:59

    Pochłaniacz wilgoci, najlepiej sprawdza się w przemoczonych butach. Wypełniamy buty kilkoma nie zaparzonymi torebkami i zostawiamy na noc. Herbata z rumianku dobra na wszystko, podczas przeziębienia na zaropiałe oczy, często u dzieci tak się dzieje. Zaparzoną i ostudzoną okładamy powieki przez 10 min. U małych kociąt i szczeniaków również pomocna 😉 Tak samo z zadrapaniami na ciele. Można napar wlać do wanny i szybko nam się skóra zregeneruje.

    Odpowiedz
    • martucha180  22 czerwca 2016 19:48

      Dzięki za radę odnośnie przemoczonych butów.

      Odpowiedz
  13. Wusia  18 czerwca 2016 19:15

    Interesujàce porady. O nawożeniu już wiedziałam, ale polerowaniu mebli już nie.Z reguły używam zaparzonych saszetek jako okładów na zmęczone ocze.

    Odpowiedz
  14. monicitia  19 czerwca 2016 09:46

    Super artykuł. Praktyczne i ekologiczne:)

    Odpowiedz
  15. martucha180  22 czerwca 2016 19:50

    Niesamowite, jak wszechstronne zastosowanie ma herbata! A ja herbaciara o tym nie wiedziałam. Mam ochotę testować owe rady od moich kwiatków i lodówki.

    Odpowiedz
  16. stokrotkapolna  15 listopada 2016 11:01

    O niektórych pomysłach wiedziałam,ale żeby czyścić torebkami z herbata meble, to słyszę pierwszy raz.I na pewno go wkrótce wypróbuję.Darmowe czyszczenie.

    Odpowiedz
  17. Agata  14 kwietnia 2017 22:08

    Dobrze wiedzieć 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany