Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i zatrzymać ciepło w domu?

Niższa temperatura za oknem nie dziwi, w przeciwieństwie do chłodu w mieszkaniu. Jeśli da się go odczuć to znak, że czas zadbać o termoizolację  i przypomnieć dobre nawyki. Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i zatrzymać ciepło w domu? 


Nawet 75% energii w gospodarstwie domowym zużywamy na ogrzewanie. By ograniczyć zużycie bez konieczności przebywania w chłodzie, należy przywiązać większą wagę do minimalizacji strat ciepła. To ucieka różnymi drogami: nie tylko przez nieszczelne okna, ale również przez dach, jeśli mieszkamy w domu lub mamy mieszkanie przerobione ze strychu. Strata ciepła w tym miejscu może wynosić aż 25 %!

Woman in warm clothes checking temperature of heating radiator

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i zatrzymać ciepło w domu?  Okna i drzwi

Za głównego „winowajcę” straty ciepła uznaje się okna. I tutaj warto pamiętać o … poprawnym wietrzeniu. Nadmierną stratę ciepła powodują bowiem także złe nawyki – najpoważniejszym „grzechem” jest nieprawidłowe wietrzenie pomieszczeń.

Wietrząc mieszkanie nie należy zapominać o podstawach:

  • pomieszczenia wietrzymy przez 5-10 minut przy szeroko otwartych oknach
  • wyłączamy  kaloryfery.

Długotrwałe wietrzenie przy uchylonych oknach i włączonych grzejnikach spowoduje jedynie wywietrzenie portfela z pieniędzy – ponowne nagrzanie wychłodzonych ścian potrzebuje czasu i energii.

Należy także zwrócić uwagę na wolną przestrzeń wokół grzejnika tak, aby mieć pewność, że zbędne przedmioty nie zaburzają przepływu ciepła. Dotyczy to mebli, roślin, ale także firan. Długie firany i zasłony, które zakrywają kaloryfery powodują ograniczenie dopływu ciepłego powietrza do mieszkania. W przypadku długich zasłon spuszczonych na kaloryfery zimą – ogrzewamy częściowo okno i ramę okienną a nie mieszkanie.

Natomiast wyeliminowanie strat ciepła spowodowanych przez wentylację grawitacyjną – czyli tradycyjne kanały wentylacyjne obecne w każdym mieszkaniu jest praktycznie niemożliwe. Należy przy okazji zwrócić uwagę na fakt, że proste zasłanianie lub zatykanie kanałów wentylacyjnych w budynku powoduje, że pozostająca w pomieszczeniach para wodna podwyższa wilgotność i jest jedną z przyczyn pojawienia się pleśni na ścianach.

Poważniejszym  elementem, któremu warto się przyjrzeć są stare lub niskiej jakości i nieszczelne okna. Na ich właściwości izolacyjne wpływ mają szyby, ramy i uszczelki. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór okna energooszczędnego, składającego się z wielokomorowej ramy okiennej  oraz szyby zespolonej. Jeżeli myślicie o zmianie okien po zimie to należy zwracać uwagę na współczynnik przenikania ciepła Uw. Powinien on wynosić poniżej 0,7 W/m2*K.

Nowe okna to kosztowna inwestycja – pozostają inne, prostsze rozwiązania. Przede wszystkim należy sprawdzić, którędy ucieka ciepło przesuwając rękę wzdłuż krawędzi okien. Szpary pomiędzy ramą a skrzydłem można zlikwidować  naklejając dodatkowe samoprzylepne uszczelki okienne.

W podobny sposób ciepłe powietrze ucieka przez szczeliny między progiem a dolną krawędzią drzwi wejściowych. By temu zapobiec, warto wybrać automatyczne uszczelki opadające z mechanizmem regulacji i równomiernego opadania na całej długości. Regulacja wysuwu i dopasowania do podłoża ograniczy przenikanie zimnego powietrza i dobiegający z zewnątrz hałas – mówi Rafał Osiński, architekt i ekspert ds. technologii budowlanych w firmie Häfele.

Ekspert dodaje, że w przypadku domków jednorodzinnych należy zwracać również na niedomknięte drzwi – np. te wychodzące na garaż lub ogród. Tutaj mogą pomóc rozwiązania stosowane w budynkach publicznych, takie jak samozamykacze drzwiowe np. marki Startec.

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i zatrzymać ciepło w domu?  – Zimne ściany

Kolejny element konstrukcji domu i mieszkania, który naraża na szwank nasze portfele, to ściany. Największe powierzchnie mogą powodować też największe straty ciepła, sięgające nawet 30%. dotyczy to budynków już istniejących, zwłaszcza wybudowanych w technologii tradycyjnej bez warstwy ocieplenia. Jeśli mieszkacie w mieszkaniach spółdzielczych, które jeszcze nie były ocieplane, warto sprawdzić w administracji, kiedy planowane jest ocieplenie całego domu.

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i zatrzymać ciepło w domu?  – Sprawdź stan techniczny

Dobrym rozwiązaniem są także termostaty na kaloryferach z funkcją głowicy termostatycznej, umożliwiającej zapamiętywanie ustawionych parametrów. Przed sezonem należy także odpowietrzyć kaloryfery., szczególnie jeśli słyszycie bulgotanie wody, szumy, gwizdy lub nierównomierne oddawanie ciepła. Jak odpowietrzyć kaloryfery  krok po kroku – znajdziecie pod tym linkiem. 

Aby wiedzieć, czy opłaty, które płacisz za ogrzewanie są wysokie, porównaj wysokości opłat z rachunkami właścicieli mieszkań o podobnej powierzchni, rozkładzie i instalacji grzewczej. Jeśli Twoje opłaty przekraczają normy, a nie jest to wynikiem nieszczelności okien lub źle ocieplonego budynku to może trzeba rozważyć wymianę grzejników na przyszły sezon grzewczy.

Na nasze rachunki za ogrzewanie składa się wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę. Wysokie rachunki mogą być wypadkową tak naszych niepoprawnych nawyków, jak i starych lub źle wykonanych elementów konstrukcyjnych mieszkania czy domu. Z pewnością zanim podejmiemy kosztowne decyzje dotyczące zmiany okien, kaloryferów czy drzwi warto przez jeden sezon grzewczy uważnie śledzić wskazania licznika, eksperymentując różne ustawienia termostatów, wietrzenia a nawet tak popularne, jak kładzenie koca czy wałka na parapetach – przy ramach okiennych. To sposób naszych dziadków – ale skuteczny!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (212 głosów, średnia: 4,50 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. macierzanka  15 listopada 2015 22:02

    U mnie ucieka ciepłe powietrze między progiem ,a krawędzią drzwi.

    Odpowiedz
  2. Żanett  16 listopada 2015 07:48

    A u mnie, póki nie wymieniłam okien, ciepło uciekało przez nie. Teraz są szczelne i różnica jest bardzo odczuwalna.

    Odpowiedz
  3. martucha180  16 listopada 2015 11:19

    Samo życie

    Odpowiedz
  4. bbo  16 listopada 2015 11:55

    Ja mam „opatulony” dom, szczelne okna i drzwi… aż muszę czasem rozszczelniać okna, bo cyrkulacja jest wskazana.

    Odpowiedz
  5. lilkawodna  16 listopada 2015 18:07

    Fajne rady. Po co wyrzucać pieniądze. Lepiej sobie coś kupić za zaoszczędzone:-)!

    Odpowiedz
  6. AnnaKwasniak  16 listopada 2015 19:12

    Świetne porady

    Odpowiedz
  7. mama_kazala  27 listopada 2015 09:20

    ufff, na szczęście mieszkam w cieplutkim mieszkanku!

    Odpowiedz
  8. dausia  3 stycznia 2016 21:03

    ocieplenie to podstawa! nie ważne czy styropianem czy wełną, grunt, żeby dobrej jakości 🙂

    Odpowiedz
  9. Maya  11 grudnia 2016 19:27

    Najważniejsze to szczelność w domu, nie wyobrażam sobie niskiej temperatury u siebie w domu zimą. Kiedy otaczają nas niskie temperatury ważne jest ogrzewanie się w domu wtedy najlepiej dba się o organizm.

    Odpowiedz
  10. passa  5 kwietnia 2017 20:52

    Dziwi mnie, że poza technicznymi aspektami nie ma tu słowa na temat dostawców ciepła. Bo nie ukrywajmy – dziś ma to olbrzymi wpływ na wysokość rachunków. A przecież każdy chce mieć ciepło przy możliwie najmniejszych kosztach.
    Po to powstała usługa FORTUM OPTIMUM. Nowoczesne rozwiązanie minimalizujące zużycie ciepła nawet o 10%! Sporo, czyż nie? Wyobraźmy to sobie – siedzimy sobie w ciepełku, jednocześnie (i uwaga, teraz to magiczne słowo) OSZCZĘDZAMY. Realnie, namacalnie, prawdziwie. Wszystko dzięki świetnej technologii, regulującej dostarczane ciepło opierając się na precyzyjnej prognozie pogody w miejscu naszego zamieszkania, mając również na uwadze charakterystykę i strukturę budynku. Taki system daje możliwość wcześniejszej reakcji co do zmniejszenia, lub zwiększenia dostaw ciepła. Osobiście mam taką cichą nadzieję, że moja spółdzielnia mieszkaniowa rozważy zmianę dostawcy właśnie na Fortum Optimum. Przecież nikt z nas nie lubi przepłacać, prawda? No, ja na pewno nie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany