9 zaskakujących faktów na temat papierosów
W każdym papierosie znajduje się ponad 4000 szkodliwych substancji, palące kobiety szybciej doświadczają menopauzy, a ostrzeżenia o szkodliwości nałogu tytoniowego zostały po raz pierwszy umieszczone na paczkach papierosów w 1970 roku. Poznaj 9 zaskakujących faktów na temat papierosów.
- Palenie tytoniu to najczęstsza możliwa do uniknięcia przyczyna śmierci na świecie.
Szacuje się, że przynajmniej jedna na pięć osób umiera w wyniku chorób powstałych na skutek wdychania szkodliwych substancji zawartych w papierosach. Nałóg palenia skraca żywot człowieka o średnio 10 lat. Każdy papieros kradnie około 11 minut naszego życia.
- Każdy papieros zawiera ponad 4000 związków chemicznych.
Wśród nich znajdują m.in. takie substancje jak: butan (wykorzystywany przy wyrobie benzyny), aceton (wchodzący w skład rozpuszczalników i farb), arsen (stosowany jako trutka na szczury) czy chlorek winylu, który używany jest w procesie produkcji plastiku. Ponad 40 substancji wchodzących w skład papierosów wykazuje właściwości rakotwórcze.
- Palenie papierosów obniża płodność.
Według badań przeprowadzonych przez szwedzkich naukowców, długoletnie palenie papierosów może przyczynić się do obniżenia płodności kobiet. Szacuje się, że szanse długoletniej palaczki na zajście w ciążę są 1.5 razy mniejsze niż szanse niepalącej kobiety. Negatywny wpływ na płodność jest jednak odwracalny – w rok po rzuceniu palenia prawdopodobieństwo poczęcia ulega znacznemu wzrostowi.
- Palące kobiety szybciej doświadczają menopauzy.
Palenie tytoniu przyspiesza menopauzę o średnio 2 – 3 lata. Badania wskazują jednak, że niektóre palaczki mogą doświadczyć pierwszych symptomów przekwitania nawet 9 lat wcześniej niż ich niepalące rówieśniczki.
- Pierwsze ostrzeżenia o szkodliwości palenia umieszczono na opakowaniach papierosów w 1970 roku.
W 1970 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Richard Nixon podpisał ustawę nakazującą umieszczenie na opakowaniach papierosów informacji o szkodliwości nałogu tytoniowego. Zakazane zostało również transmitowanie w telewizji reklam papierosów.
- Palący nastolatkowie zostają nałogowymi palaczami w życiu dorosłym.
Szacuje się, że około 50% eksperymentujących z papierosami nastolatków kontynuuje palenie przez średnio 15 – 20 lat. Im młodszy organizm, tym większe szanse na uzależnienie. Badania statystyczne wskazują, że nałogowymi palaczami w życiu dorosłym zostaje około 46% nastolatków rozpoczynających palenie w wieku 16 – 17 lat oraz aż 66% palących 11 – latków.
- Palenie pochłania średnio 4000 złotych rocznie.
Osoby wypalające jedną paczkę papierosów dziennie przeznaczają na nałóg około 336 zł miesięcznie, co w skali roku wynosi ponad 4000 tysiące złotych. Przeciętny palacz w ciągu 20 lat nałogowego palenia wydaje na papierosy średnio 80 tysięcy złotych.
- Palenie papierosów powoduje impotencję.
Związki chemiczne wchodzące w skład papierosów wpływają negatywnie na stan układu krwionośnego. Przyczyniają się one do zwężenia żył i tętnic, co może skutkować rozwojem problemów z osiąganiem wzwodu. Zwężone naczynia krwionośne nie są w stanie doprowadzić do prącia takiej ilości krwi, która umożliwiłaby bezproblemowe osiągnięcie erekcji. Szacuje się, że palenie papierosów to jedna z najpowszechniejszych fizycznych przyczyn doświadczania zaburzeń erekcji przez młodych mężczyzn.
- Koncerny tytoniowe zarabiają biliony dolarów rocznie.
Przemysł tytoniowy generuje roczny dochód w wysokości 500 bilionów dolarów. Szacuje się, że największe koncerny zarabiają około 1100 dolarów na sekundę. Mimo wielu kampanii społecznych szerzących informacje o szkodliwości palenia papierosów, dochód gigantów tytoniowych wzrasta każdego roku.
Katarzyna Gruszka, specjalistka KlikMedik