Halloween 2023 – tradycje, makijaże, przebrania, dekoracje, przepisy – najlepsze pomysły

Halloween 2022 – podpowiadamy, co Uszczypliwy Jack – irlandzki alkoholik i hazardzista ma wspólnego z dynią na Halloween? Dlaczego stroje na Halloween były pierwotne czarne? Czy wiesz, że Halloween wcale nie pochodzi z USA, choć właśnie tam odbyła się pierwsza parada? Ujawniamy kilka faktów, których jeszcze nie wiesz o Halloween.

Spis treści:

1. Kiedy jest Halloween święto?

Halloween zawsze obchodzimy 31 października – przed dniem Wszystkich Świętych. Wbrew temu, co się powszechnie sądzi – Halloween święto  nie pochodzi z Ameryki. Sama nazwa zaś oznacza wyrażenie „All Hallows’ Eve” – czyli wigilię Wszystkich Świętych. 

2. Geneza święta Halloween

Geneza tego święta nie jest znana dokładnie, ale prawdopodobnie sięga swymi korzeniami tradycji celtyckiej przed początkiem naszej ery.

Druidzi czyli kapłani celtyccy wierzyli,  iż w dzień Samhain czyli 31. październik to magiczny dzień.  Podczas tego dnia zaciera się granica pomiędzy światem żywych i umarłych. Wtedy właśnie duchy zmarłych odwiedzają ziemię.  2 tysiące lat temu był to wyjątkowy dzień obchodzony na terenach obecnej Anglii, Szkocji, Irlandii a także północnej Francji. Wtedy właśnie żegnano lato, witano zimę a także obchodzono święto zmarłych.

Halloween 2022 - tradycje, makijaże, przebrania, dekoracje, przepisy - najlepsze pomysły

Jeśli nie wiesz, jak przygotować swojego malucha na to święto przeczytaj nasz poradnik:

Halloween Święto – jak przygotować najmłodszych? Zobacz poniżej

3. Jak obchodzono kiedyś święto Halloween?

Tego dnia na wzgórzach palono ogniska, które miały odegnać złe moce a dobrym duchom pokazać drogę do ich domów. Wkładano wtedy maski, ubierano skóry zwierzęce lub inne dziwne przebrania których zadaniem było odstraszanie złych mocy.

Jak obchodzono kiedyś święto Halloween?

Po 835. roku pod wpływem chrześcijaństwa tradycja ta zaczęła zanikać. W formie luźnych skojarzeń przetrwała jednak w Irlandii skąd na teren Ameryki Północnej sprowadzili ją irlandzcy imigranci.

Pierwsza w USA parada Halloween odbyła się 31. października 1920 roku w mieście Anoka w stanie Minnesota. Od tego momentu tradycja Halloween staje się coraz bardziej popularna. Do Polski trafiła pod koniec lat 90. (informacje głównie w oparciu o wpis z Wikipdii).

4. Dynia na Halloween 2023 – skąd się wzięła? Jak zrobić lampion z dyni?

Dynia na Halloween 2022 – skąd się wzięła? Jak zrobić lampion z dyni?

Zwyczaj przygotowywania wydrążonej dyni z wyciętymi otworami i świeczką w środku ma swe korzenie w zwyczajach celtyckich, gdy druidzi nosili  lampiony  z wydrążonych rzep.

W Irlandii zaś wydrążona dynia nazywana jest  Jack-o’-latern i wiąże się z legendą o Uszczypliwym Jack’u – alkoholiku i hazardziście, który sprytnie oszukał diabła. Ten, chcąc się zemścić skazał go na nocną, wieczną włóczęgę dając mu do ręki jedynie lampion z rzepy do oświetlania drogi. Lampa nie pozwalała mu jednak pukać do domów. Irlandczycy po to wystawiają w święto Halloween lampiony z dyni by trzymać Uszczypliwego Jacka z dala od własnego domostwa.

Zrobienie dyni na Halloween nie jest wcale trudne. Dowiesz się tego z naszego tutorialu:

5. Stroje na Halloween 2023

Stroje na Halloween 2022

 

Dlaczego przebieramy się na Halloween? Kiedyś wierzono, że w noc 31. października uwolnione duchy zmarłych krążą wokół nas. Przebranie w kolorze czarnym miało za zadanie zmylić ducha, który napotkawszy na postać odzianą w ten kolor sądził, że trafił na swojego pobratymca i zostawiał tak przebranego w spokoju.

Obecnie dzieci a także rodzice uwielbiają się przebierać. Oryginale stroje na Halloween to czasami kwestia”honoru”. Świadczą one o pomysłowości i poczuciu humoru osoby przebierającej się. W naszych artykułach znajdziesz wiele inspiracji na przebranie na Halloween.

Szukasz pomysłu na przebranie dla pary na Halloween? Wiele oryginalnych inspiracji znajdziesz w naszym artykule na temat najlepszych strojów dla pary w linku poniżej.

Stroje na Halloween 2022

A może zamierzasz wziąć udział w halloweenowym party, gdzie trzeba się przebrać razem z pociechą? Na to także mamy rozwiązanie – zerknij na nasz artykuł prezentujący kreatywne pomysły na przebranie z dzieckiem.

Stroje dla dzieci na Halloween

Wydaje Ci się, że jesteś tak zaganiana, że absolutnie nie masz czasu na takie „bzdury” jak przebieranki dorosłych i zamierzasz iść na halloweenowe przyjęcie na czarno  – czyli ubrana po prostu w czarną biurową sukienkę? Zanim zdecydujesz się na ten krok, obejrzyj pomysły na stroje na Halloween last minute.

6. Makijaż na Halloween 2023

Makijaż na Halloween 2022

 

Wszystko co jest straszne – jest dopuszczalne tego dnia. Oryginalny make up na Halloween  to często najważniejszy element przebrania, który wybieramy zamiast maski na Halloween. Często staje się on swoistą sztuką, której trzeba poświęcić kilka godzin. Firma kosmetyczna MAC co roku inspiruje do tworzenia takich przerażających makijaży. Dziesiątki pomysłów na makijaż na Halloween znajdziecie w naszych artykułach.

Makijaż na Halloween 2022

Najciekawsze inspiracje w sieci na halloweenowy makijaż wzorujący się na postaciach z horrorów, bajek i free style obejrzycie w jednym z artykułów poniższego linka prezentujących pomysły z sieci.

 

Szukasz pomysłu na naprawdę przerażający makijaż? Nasze poniższe zestawienie Cię nie zawiedzie.

Chcesz zobaczyć, jaki make up na Halloween proponują najlepsi wizażyści z różnych stron świata? Zdecydowanie obejrzyj propozycje strasznego makijażu na Halloween od MAC COSMETICS – tak jako projekty, jak i realne wykonania.

Aby Twoje przebranie było perfekcyjne nie należy także zapominać o pomalowaniu paznokci na Halloween! Szukasz pomysłu na  odpowiednie przerażające wzorki? W tych naszych publikacjach znajdziesz ogrom inspiracji:

7. Jak udekorować dom na Halloween 2023

Zanim jednak sprawicie sobie strój na Halloween należy odpowiednio przystroić dom na Halloween. Dynia to przysłowiowy must have. Co jeszcze? Kościotrupy, straszydła, czarne koty, czarownice – a także obowiązkowe pająki i nietoperze.

Jak udekorować dom na Halloween

Często pomysłowe ozdoby wykonuje się samemu. To one zapewniają wyjątkowy klimat tej nocy. Zobacz nasz poniższy poradnik DIY na przystrojenie domu na to święto.

Jeśli jednak nie jesteś wielką fanką kościotrupów powiewających na wietrze lub sztucznych pająków wychylających się z każdego kąta przygotowałyśmy dla ciebie spokojniejszy  entourage z dynią w roli głównej.

Jak udekorować dom na Halloween

8. Przerażające dania na imprezę halloweenową 2023

Przerażające dania na imprezę halloweenową 2022

To równie ważna część tego wieczoru, jak przystrojenie domu czy przebranie. Oczywiście potrawy na Halloween powinny być nie tylko pyszne, ale i przerażające! W poniższych artykułach znajdziesz dużo pomysłów nie tylko na słodkie inspiracje.

Przerażające dania na imprezę halloweenową 2022

Drinki serwowane podczas tej mrocznej nocy nie powinny odbiegać klimatem od całego nastroju. Wystarczy odpowiedni drink zmieszać i przelać do małej, wydrążonej wcześniej dyni.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (252 głosów, średnia: 4,29 z 5)
zapisuję głos...