9 powodów, dla których kofeina jest najlepszą używką

Kofeina to najczęściej spożywana używka. Historia kofeiny sięga czasów odkrycia herbaty w Chinach i kawy w Afryce – jednak w przeciwieństwie do innych naturalnych substancji psychoaktywnych, udało się kofeinie funkcjonować legalnie w granicach prawa i stać się symbolem współczesnego człowieka.  Zawdzięcza to swoim unikalnym właściwościom.

W przeciwieństwie do takich narkotyków jak marihuana czy opium kofeina jest lekko uzależniająca, a zarazem bardzo skuteczna w chwilowym pobudzaniu naszego organizmu do działania.

Oto przyczyny, dla których jest ona uważana za najlepszą używkę

1. Kofeina jest to legalna, nawet poniżej 21-go roku życia

fot. pixabay.com

 

Kofeina jest legalna absolutnie wszędzie i  jest prawdopodobnie najmniej niebezpiecznym narkotykiem kupowanym na naszej planecie. Jednak należy pamiętać, że to nie jest dobry pomysł, aby pić dużo kawy przed lub w okresie dojrzewania, ze względu na fakt, że może pozbawiać nastolatki snu, który jest niezbędny w czasie dojrzewania.

2. Większość religii zezwala pić kawę

fot. pixabay.com

 

Niektóre wyznania chrześcijańskie i religie, takie jak islam i buddyzm zakazują spożywania alkoholu i innych narkotyków, ale nie mają problemu z kawą zawierającą kofeinę. Kawę mogą pić  prawie wszyscy, za wyjątkiem mormonów i Rastafarian.

3. Kawa zwiększa produktywność

kawa 3

Kawa pobudza serce, działa jako środek moczopędny i eliminuje ospałość. Kofeina to kilka związków chemicznych, które w organizmie wpływają na mózg w różny sposób, co sprawia, że jesteśmy bardziej pobudzeni, wzrasta nasza zdolność do zapamiętywania rzeczy oraz  zwiększa sie dopływu tlenu do mózgu i składników odżywczych do  krwiobiegu.

4. Kofeina powoduje, że nie jesteś senny

kawa 4

Najbardziej bezpośredni wpływ kofeiny na organizm człowieka to jej zdolność do  powstrzymywania organizmu od zapadnięcia w sen. Związkiem, który wywołuje senność jest adenozyna, która gromadzi się w mózgu podczas naszej dziennej aktywności. Działanie adenozyny jest hamowane przez kofeinę, stąd pobudzające działanie kawy.

5. Kofeina przed treningiem

fot. pixabay.com

 

Ze względu na swoje właściwości moczopędne, zdolność do stymulowania serca i zwiększenia przepływu tlenu kofeina jest tanim i łatwym sposobem, aby polepszyć  swoje osiągnięcia podczas rannego lub popołudniowego treningu. Kawa pobudza metabolizm i jest dobrą opcją, jeśli starasz się spalić tak dużo tłuszczu i tak szybko, jak to jest możliwe.

6. Kawa to jedna z najbardziej wpływowych substancji w historii 

kawa 6

Kawa została odkryta jako dziko rosnąca roślina w Etiopii, uprawiana tam od pokoleń.  Pewnego dnia w XV wieku, być może przypadkowo, ziarna kawy zostały podpieczone i sparzone. Od tego momentu, napar ten stał się znany i trafił z Afryki na Bliski Wschód, gdzie w kawiarniach w Turcji stał się tyglem dla pomysłów biznesowych i transakcji handlowych między Europą i Azją.Współczesne badania pokazują, że kawa zwiększa nie tylko wydajność, ale i „zdolności socjalne”.  Ile więc zawdzięczamy kofeinie w dziedzinie  sztuki czy pomysłów biznesowych? Z pewnością bardzo dużo!

7. Kofeinę znajdziesz w wielu produktach – jest w czym wybierać!

Kofeina to nie tylko kawa – znajdziesz ją także (choć w mniejszym stopniu) w innych naturalnych produktach: liściach herbaty, coli, ziarnach kakao czy w yerba mate. Duże ilości kofeiny znajdziesz w sztucznie wytworzonych:  Coca Coli, Mountain Dew i dowolnych napojach energetycznych. Uważaj jednak na ilość spożywanej kofeiny: średni próg dla dorosłych wynosi 400 mg dziennie, czyli około czterech do pięciu filiżanek parzonej kawy.

8. Jest wszędzie!

Globalna produkcja i konsumpcja kawy wynosi około 150 milionów worków rocznie – większość Amerykanów pije kawę lub inne formy kofeiny na co dzień. Herbata zajmuje 2 miejsce w rankingu najwięcej spożywanych napojów oprócz wody.  Dowodzi to, że kofeina w takiej czy innej formie dociera prawie do każdego mieszkańca świata.

9. To wciąga – ale nie nie aż tak bardzo!

kawa 10

Kofeina ma właściwości uzależniające. Nagłe jej odstawienie może spowodować takie objawy jak depresja, zmęczenie, wzrost pragnienia, ból głowy. Nadużywanie kofeiny może stać się dużym problemem, a osoba uzależniona może mieć problem z jej odstawieniem lub kontrolą ilości spożywanej kawy lub herbaty. Ale wciąż nikt nie słyszał o groźniejszych dla zdrowia skutkach picia kawy czy herbaty. 

A zatem, idziemy po kolejną szklankę herbaty czy kubek kawy? Który napój wolicie?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (368 głosów, średnia: 4,46 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  28 października 2015 15:11

  Zdecydowanie herbata. Nienawidzę kawy.

  Odpowiedz
 2. Aneta  28 października 2015 16:25

  Kawa tylko w naprawdę ekstremalnych przypadkach. I tak raczej nie pomaga 😀

  Odpowiedz
 3. macierzanka  28 października 2015 16:57

  Piję kawę ,bo działa na mnie pobudzająco.

  Odpowiedz
 4. Żanett  28 października 2015 18:50

  Ja kocham kawę. Raczej z powodu smaku i przyjemności picia, bo na mnie raczej już chyba nie działa 🙂

  Odpowiedz
 5. Jaworka  28 października 2015 19:49

  Mam tak samo jak Żanett kocham kawę i codziennie rano moją pierwszą czynnością jest wstawienie wody na kawę a potem łazienka i picie kawy na rozbudzenie

  Odpowiedz
  • ewalub  4 stycznia 2017 08:16

   Ja kawę piję dopiero w pracy, nie mogę wypić w domu, bo długo jadę, a w autobusie nie ma toalety :-).

   Odpowiedz
 6. sylwiawes  28 października 2015 21:27

  Uwielbiam Kawę 🙂

  Odpowiedz
 7. lilkawodna  29 października 2015 11:02

  Kiedyś kochałam kawę. Teraz pijam tylko zbożową.

  Odpowiedz
 8. IwonaLFC  29 października 2015 21:37

  Uwielbiam kawę. Czasami wystarczy sam zapach, aby pobudzić do działania 🙂

  Odpowiedz
 9. kobiecymokiem  30 października 2015 08:34

  A ja za kawą nie przepadam 😉

  Odpowiedz
 10. AnnStyl  30 października 2015 08:37

  Nie wyobrażam sobie dnia bez filiżanki kawy. Nie ma takiej opcji. W ciągu dnia delektuję się zieloną herbatką, sokami naturalnymi, itp. Ale w moim codziennym menu musi znaleźć się miejsce na kawę. Uwielbiam jej aromat, smak i nie zamierzam pozbawiać sie tej rozkoszy.

  Odpowiedz
 11. Emotikonka  31 października 2015 12:11

  Uwielbiam kawę. Kiedyś odstraszał mnie jej zapach 🙂

  Odpowiedz
 12. Patriszia  3 listopada 2015 21:16

  Nie lubię kawy, piję ją raz na bardzo długi czas.

  Odpowiedz
 13. kosovitz  24 grudnia 2015 14:39

  Nie piję kawy i nie lubię jej zapachu.

  Odpowiedz
 14. jaboris  23 grudnia 2016 18:07

  Wolę herbatę. Lubię smak kawy, ale kofeina bardzo źle na mnie wpływa. Mam po niej strasznie uczucie niepokoju w środku i niesamowicie trzęsą mi się ręce.

  Odpowiedz
 15. blogujemytestujemy  6 stycznia 2017 11:34

  Ja piję kawę,ale tylko rozpuszczalną z mlekiem,więc kofeina na mnie nie działa

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany