8 symptomów, że pijesz za dużo alkoholu

Z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, że w ciągu kilku ostatnich lat liczba Polek między 18. a 29. rokiem życia nadużywających alkoholu wzrosła aż dwukrotnie w stosunku do uprzednich statystyk. Pijemy na wieczornych wyjściach ze znajomymi, na zwariowanych domówkach, uroczystościach rodzinnych, a nawet podczas spotkań z koleżankami „na kawie”, rzadko zdając sobie sprawę, że przyjacielskie toasty zamieniają się w poważny problem. Zastanawiasz się czasem, czy Ty też pijesz za dużo alkoholu? Sprawdź czy obserwujesz u siebie 8 charakterystycznych symptomów!

pijąca kobieta

fot. freepik

8 symptomów, że pijesz za dużo alkoholu

Polecamy również: Chcesz być szczęśliwa? Oto 5 zachowań, z którymi powinnaś skończyć!

 

1. Pijesz „dla kurażu”, żeby czuć się atrakcyjniejsza i zdobyć się na odwagę

 

Jeżeli bez kilku kolejek nie wyobrażasz sobie imprezowania z ludźmi, którym chcesz imponować albo z mężczyzną, który wpadł Ci w oko, to niebezpieczny sygnał – alkohol w większości przypadków odbiera przecież błyskotliwość, jasność umysłu i refleks, bez których nasz wizerunek może tylko tracić.

 

2. W centrum każdego Twojego weekendu znajduje się… alkohol

 

Przeanalizuj w głowie wszystkie weekendy z ostatnich dwóch miesięcy. Czy któryś z nich był wolny od alkoholu? Jeżeli nie, to wyraźny symptom alarmowy!

 

3. Pierwszy kieliszek alkoholu wypijasz duszkiem

 

Jeżeli otwierając butelkę (szczególnie w samotności) czujesz silną potrzebę wypicia pierwszego kieliszka na jeden raz, to niepokojący znak, że Twój organizm potrzebuje natychmiastowej dawki alkoholu.

 

4. Twoi przyjaciele uważają, że masz problem

 

Podstawowy kłopot z alkoholizmem polega na tym, że osoba nadużywająca alkoholu nie potrafi się do tego przyznać sama przed sobą. Słysząc słowo „alkoholik” wyobrażamy sobie zwykle kogoś w obdartym ubraniu, kto żebrze przed sklepem monopolowym, by zaraz potem kupić sobie najtańszą nalewkę w kartoniku. Tymczasem alkoholikami stają się często ludzie znajdujący się „na szczycie” – biznesmeni, wzięci lekarze, pisarze czy dziennikarze. Jeżeli więc wydaje Ci się, że pijesz tylko „dla rozrywki”, a Twoi znajomi dają Ci do zrozumienia, że jest zupełnie inaczej, posłuchaj ich!

Zobacz także: Ile alkoholu może wypić kobieta w ciąży?

 

5. Twoja „alkoholowa granica” tolerancji jest wyższa niż u innych

 

Jeżeli podczas wspólnego wznoszenia toastów ze znajomymi zauważasz, że masz „twardszą głowę” niż pozostali i możesz spokojnie pić kolejne drinki czy shoty, podczas gdy Twoje koleżanki dosłownie słaniają się na nogach, to nie jest powód do dumy ani żartów! Zamiast umawiać się na alkoholowe wyścigi, przeanalizuj swoją sytuację i poszukaj możliwości leczenia!

 

6. Będąc w sklepie świadomie robisz alkoholowe zapasy

 

W większości naszych supermarketów i osiedlowych sklepików kolorowe alkohole stoją na półkach i w lodówkach niczym słodkie cukierki, zachęcające do tego, by po nie sięgnąć. Ich dostępność zachęca do kupowania i odbiera ewentualne wątpliwości, jakie moglibyśmy mieć przy codziennych zakupach. Jeżeli czujesz się ofiarą sklepowej promocji alkoholu i przy niemal każdej wizycie w sklepie rozbudowujesz swój barek, robiąc alkoholowe zakupy na „bliżej nieokreśloną okazję”, to może być symptom choroby alkoholowej!

 

7. Zaczynasz nosić mocniejszy makijaż

 

Coraz częściej budzisz się z kacem, opuchniętą twarzą i wielkimi workami pod oczami po nieprzespanych alkoholowych nocach, przez które nagle dostrzegasz konieczność kupowania trwalszych i lepiej kryjących fluidów? Zaczynasz sięgać po kolorowe kosmetyki do make-up’u, na które wcześniej nawet byś nie spojrzała, byle tylko ukryć efekty picia. Nie lekceważ tego sygnału!

 

8. Pijesz alkohol w samotności, próbując różnych kluczy

 

Czy zdarza Ci się ustalać dla siebie samej „klucz” według, którego będziesz pić alkohol podczas kolejnego samotnego wieczoru? Czy jesteś w stanie przestrzegać ustalonego limitu? Jeżeli nie, udaj się do specjalisty, grupy wsparcia, zadzwoń na specjalną linię lub skontaktuj się z ośrodkiem odwykowym zanim Twój problem przybierze na sile.

 

Pamiętaj, nadużywanie alkoholu jest poważną chorobą, która nie tylko zrujnuje Ci zdrowie, ale także przyczyni się do zerwania stosunków z przyjaciółmi i zniszczenia więzi rodzinnych! Poszukaj pomocy i pozwól sobie pomóc!

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (178 głosów, średnia: 4,70 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. ewalub  19 stycznia 2017 08:23

    Uff.., no to nie mam problemu 🙂

    Odpowiedz
    • monicitia  3 lutego 2017 19:20

      Ja też nie:)

      Odpowiedz
  2. mama_kazala  19 stycznia 2017 21:03

    i pod spodem przepisy na drinki 😀

    Odpowiedz
    • Laurka  20 stycznia 2017 19:23

      Hahahah, złośliwość autorów, czy może czysty przypadek? ;)))

      Odpowiedz
  3. agasam9  19 stycznia 2017 21:42

    Nie ma nic gorszego niż spotkać na ulicy znajomego idącego slalomem 🙁

    Odpowiedz
  4. Hidari11  22 stycznia 2017 19:22

    Niektórzy mówią, że ja też popadam w skrajność, bo ja nie piję w ogóle. 100-procentowy abstynent :).

    Odpowiedz
  5. kasiadrozdz  16 lutego 2017 15:54

    hmmmmmmmmmm no ciekawy artykuł…. ale ja średnio przepadam za alkoholem… umiem bawić się bez niego, co w dzisiejszych czasach jest raczej rzeczą niespotykaną. Teraz nawet dzieci piją alkohol, a co najgorsze za pozwoleniem rodziców

    Odpowiedz
    • kasiadrozdz  16 lutego 2017 15:55

      c to za czasy nastały? a telewizja jeszcze to propaguje puszczając durne seriale typu małolaty, dlaczego ja, trudne sprawy itp itd….. mnóstwo tego teraz jest i ogłupia młodzież…. niestety taka jest prawda…..

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany