8 sposobów na zdrowie psychiczne. Zrób sobie prezent na Dzień Kobiet!

Spis treści:

Często dbanie o siebie kojarzy się tylko z fizycznymi aspektami, zwłaszcza jeśli chodzi o kobiety. Kobieta uważana za zadbana to ta, która dba o swoje ciało, makijaż i styl ubierania. Oczywiście wygląd jest ważny, ale od dawna wiadomo, że szczęśliwa kobieta to piękna kobieta. Warto zatem codziennie dbać o swoje poczucie szczęścia, poprzez dbałość o swoje wewnętrzne samopoczucie, bez żadnego poczucia winy.

Prezent dla siebie na 8 marca

Często kobiety są wychowywane w taki sposób, aby dbać o innych. Poświęcają swój czas i zdrowie, aby pomagać innym, ale w rezultacie nie mają już go dla siebie. Jednak ważne jest, aby zadbać o siebie. Dlatego przedstawiamy 8 sposobów, jak codziennie możemy zadbać o swoje własne potrzeby i zaopiekować się sobą.

1. Profilaktyka

Zdrowie jest niezwykle istotne, niestety osoby, które poświęcają się na pomaganie innym, mogą nie zwracać uwagi na poważne zmiany w swoim ciele, takie jak np. guz piersi. Dlatego ważne jest, aby być czujnym na swoje potrzeby, regularnie obserwować swoje ciało i wykonywać badania profilaktyczne.

2. Comiesięczny ból? Rozpraw się z nim!

Wiele kobiet uważa, że „okres powinien być bolesny”. Jednakże prawda jest taka, że bolesne miesiączkowanie może być oznaką ukrytych problemów zdrowotnych. Jeśli regularnie doświadczasz bólu podczas okresu, warto skonsultować się z lekarzem i poszukać rozwiązań, aby zakończyć cierpienie. Dobrym pomysłem jest również udanie się do fizjoterapeuty, który pomoże rozluźnić mięśnie dna miednicy.

3. Otaczaj się ludźmi, którzy Cię wspierają

Mówi się, że rodziny się nie wybiera. To prawda. Jednak warto dbać o to, jakie osoby nas otaczają i pielęgnować te relacje, które nas wzmacniają. Nie oznacza to, że mamy całkowicie zerwać relacje np. z toksyczną rodziną. Możemy natomiast ograniczyć częstotliwość kontaktów, a także spotykać się na swoich warunkach – np. na terenie na którym czujemy się pewnie. Czas wolny warto natomiast spędzać z osobami, które nas wspierają i inspirują.

4. Mów głośno o swoich emocjach

Wiele z nas nie umie wyrażać emocji i jest wręcz przyzwyczajone do ukrywania ich.

– Obserwuję, że kobiety często boją się okazywać swoje emocje, szczególnie jeśli jest to złość. Hamowanie uczuć jest jednak niezdrowe i może przejawiać się nawet w objawach somatycznych. Rozładowywanie ich pozytywnie wpływa na psychikę i samopoczucie, obniża też poziom hormonów w ciele, dlatego warto pracować nad zarządzaniem naszymi emocjami i zaakceptować, że emocje są częścią nas! – radzi Aleksandra Dejewska, psycholog, terapeutka zaburzeń odżywiania.

5. Postaw na zdrowy egoizm

Dbanie o siebie nie oznacza, że powinniśmy zapomnieć o innych. Przeciwnie, jeśli sami jesteśmy w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, możemy bardziej skutecznie pomagać innym. Poświęcanie się dla innych bez troski o siebie może prowadzić do wyczerpania i wypalenia.

6. Postaw siebie na pierwszym miejscu

Nasze ciało i psychika nie będzie czekało na to, aż znajdziemy na nie czas. Każdego dnia warto znaleźć chwilę dla siebie, nawet jeśli będzie to zaledwie kilkanaście minut. Może to być czas na przyjemną kąpiel, przeczytanie książki, a nawet wypicie dobrej kawy 
w ciszy. Skoro w naszym kalendarzu znajdujemy czas na pracę, obowiązki domowe, rodzinne, dlaczego nie ma tam zarezerwowanego czasu dla siebie? Przecież to ważne, by dbać o swój odpoczynek i regenerację. Warto to zmienić! Planując aktywności na dany tydzień czy miesiąc, uwzględnijmy w nich właśnie moment tylko dla siebie. Bądźmy też uważne na swoje potrzeby i nie bójmy się zrobić sobie przerwy na to, by odzyskać energię.

7. Bądź cierpliwa

Lata zaniedbań nie znikną w jeden wieczór. Jeśli przez długi czas nie dbałyśmy o swoje potrzeby, zrozumienie siebie może zająć trochę czasu. Wbrew pozorom rozpoznawania swoich potrzeb, rozumienia emocji i troski od siebie również trzeba się nauczyć!

8. Stawiaj granice

Stawianie granic to rodzaj ochrony siebie. Wynika z troski o komfort życia, a także naszych najbliższych. Często nie mamy świadomości, że dopóki jasno nie wyznaczymy granic, inni nie będą ich przestrzegać.

– Dla wielu osób może to być trudne i będzie wymagać nauki tego, by powiedzieć „stop”. Warto uświadomić sobie, że wyznaczanie granic nie rani innych. Niektórzy mogą manipulować nami, kiedy zaczniemy je stawiać, ale pamiętajmy – czyjś dyskomfort nie oznacza zranienia, a każdy powinien respektować nasze granice – podpowiada Aleksandra Dejewska.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (25 głosów, średnia: 4,88 z 5)
zapisuję głos...