7 sposobów, jak obudzić się bez kawy
Spis treści:
Jak się obudzić bez kawy – czy to 6. rano czy 16. po południu – a my czujemy, że zasypiamy na stojąco. Pierwsza myśl – to napić się kawy. Ale co robić, jeśli jest to już kolejna filiżanka? Albo po prostu nie jesteś w nastroju na kawę?
Jak obudzić się bez kawy? 7 sposobów
Dla tych, którym potrzebny jest zastrzyk energii, ale nie chcą faszerować się kofeiną, zebraliśmy w jedną listę sprawdzone sposoby na ożywienie się – tak z rana, jak i w ciągu całego dnia. Oto 7 sposobów na obudzenie się bez kawy. Tak, jest to możliwe!
1. Poczuj działanie światła słonecznego
Jeśli właśnie się obudziłaś, otwórz żaluzje i okno a następnie weź głęboki oddech i postaraj się poczuć na sobie ciepło słońca. Naturalne światło słoneczne pomaga naszemu ciału w produkcji witaminy D i zwiększa poziom serotoniny, co znacznie poprawa nam nastrój (a następnie pomaga Ci spać w nocy). Jeśli znajdziesz się w popołudniowym dołku energetycznym, weź szybką przerwę w pracy i wyjdź na zewnątrz na chwilę, by poczuć słońce.
2. Częściowo zimny prysznic pobudzi ranną aktywność
Jak się obudzić bez kawy? Postaw na poranny zimny prysznic! Choć może on być dość drażniący (zwłaszcza rano). Na szczęście nie trzeba cierpieć pod kranem i „zamrażać” się na długie minuty, aby się obudzić. Weź prysznic w normalnej temperaturze, ale „wybuch” zimnej wody zastosuj na samym końcu. To uczucie chłodu będzie krótkie, ale wyjątkowo skuteczne. Gwarantujemy.
3. Dbaj o poziom nawodnienia
Jeśli nie będziesz piła wystarczająco dużo wody, to możesz być odwodniona, a gdy pojawi się odwodnienie, to poczujesz się zmęczona i senna (bowiem odwodnienie wpływa na poziom tlenu do mózgu). Zawsze pamiętaj więc o wodzie. Przeczytaj w poniższych artykułach szczegółowo co pić rano dla zdrowia:
4. Zjedz energetyczne śniadanie
Słodkie, pełne węglowodanów śniadanie może dostarczyć Ci tymczasowej energii (plus fakt, że jest pyszne), ale może doprowadzić także do spadku tej energii w drugiej połowie dnia. Dlaczego tak się dzieje?
Pierwszy posiłek dnia powinien być bogaty w te węglowodany, które dostarczają energię – ale powinny być to węglowodany złożone – nie proste raczej i zdecydowanie o niskim indeksie glikemicznym. To zapewni nam utrzymanie uczucia sytości aż do południa. Jeśli wybierzemy produkty o wysokim indeksie glikemicznym, to odczujemy natychmiastowy wyrzut glukozy do krwi, ale energia, którą poczujemy w ten sposób szybko, niestety zniknie. To stanie się powodem odczucia głodu i zmęczenia po 2-3 godzinach. Zamiast słodkich dżemów czy naleśników lepiej wybierz pełnoziarniste produkty.
5. Żuj gumę!
Brzmi dziwnie, ale kiedy żujemy gumę, to zwiększa się nam tętno, podobnie jak i przepływ krwi do mózgu. Jak się okazało, żucie gumy poprawia także sprawność umysłową – chwilowo, ale zawsze to coś.
6. Rusz się !
Nawet jeśli to tylko krótki spacer w południe, to badania wykazały, że regularny ruch działa na ośrodkowy układ nerwowy, co pozwala zwiększyć energię i zmniejszyć zmęczenie.
7. Stymuluj swój mózg!
Czy są to krzyżówki w codziennej gazecie, sudoku czy ekscytująca gra w słowa z przyjaciółmi – to koncentrując się na jakimś trudnym zadaniu umysłowym przez kilka minut, zwiększasz swoją energię. Przez krótki okres czasu takie umysłowe ćwiczenia doskonale Was pobudzą.