7 rzeczy, których warto nauczyć się od Włochów

Podróżując po Włoszech warto zwiedzać, oglądać i podziwiać, bo Włochy to kraj pięknych pejzaży i królestwo architektury. Warto też przyjrzeć się Włochom i zaczerpnąć od nich nieco z włoskiego sposobu na życie. Oto 7 włoskich cech wartych naśladowania.

miasteczka-toskanii-5

fot. materiały własne redakcji Toskania

Lista rzeczy, które sprawiają, że urlop we Włoszech jest doskonałym pomysłem jest długa. Po pierwsze, wspaniałe włoskie morza (Adriatyk i Tyrreńskie) i słoneczne plaże. Po drugie – cudowne pejzaże, z których przede wszystkim słynie Toskania i Kampania, choć inne włoskie regiony także mają wiele do zaoferowania. Po trzecie, jedzenie – najsłodsze lody i najdelikatniejsza pizza świata. To jednak nie wszystko. Podczas podróży po słonecznej Italii warto przyjrzeć się Włochom, których natura mocno różni się od polskiego charakteru. Jakie cechy warto zaczerpnąć dla siebie?

  1. Dolce vita

rimini-862357_1280

fot. pixabay.com Zabawa na plaży w Rimini

Słynne włoskie „La dolce vita”, czyli słodkie życie to typowy dla Włochów sposób bycia – pełen radości, uśmiechu i optymizmu. – Włosi kochają zabawę, żyją chwilą i dosłownie emanują pozytywną energią – mówi Jarosław Pydych, który przez wiele lat mieszkał we Włoszech, a dziś prowadzi biuro podróży Volare.pl. które organizuje letnie i zimowe wyjazdy do Włoch.  – Włosi potrafią się najpiękniej na świecie bawić, żartować, śpiewać i tańczyć do białego rana – dodaje. Są pogodni, kochają spotykać się z rodziną i znajomymi, rozmawiać, żartować, śmieją się głośno i serdecznie. I choć w pierwszym kontakcie taki sposób bycia Polakowi może wydać się nieco zbyt głośny i ekstrawagancki, właśnie od Włochów warto uczyć się radosnego „tu i teraz” bez narzekania i martwienia się na zapas.

  1. Uśmiech

chef-430073_1280

fot. pixabay.com

Przez pierwsze dni pobytu we Włoszech będziesz mieć wrażenie, że absolutnie wszyscy się do Ciebie uśmiechają. I nie chodzi tu tylko o rodzinę czy przyjaciół – uśmiechem obdaruje Cię sprzedawca lodów, kontroler biletów w pociągu, policjant a nawet przypadkowy przechodzień. Włosi to pogodny, sympatyczny naród, a po kilku dniach wśród takich uśmiechów… i Ty zaczniesz uśmiechać się bez powodu. Poprawa nastroju – gwarantowana!

  1. Okazywanie emocji

 

 

Włosi są bardzo ekstrawertyczni i otwarci w okazywaniu uczuć. – Choć akurat ta cecha ma dobre i trochę gorsze strony – mówi z uśmiechem Jarosław Pydych. – Gdy coś ich bawi, śmieją się szczerze i serdecznie, gdy się witają, robią to bardzo wylewnie. Podczas dyskusji – mówią głośno i żywo gestykulują. Ale ten, kto po raz pierwszy usłyszy prawdziwą włoską kłótnię – będzie w szoku. Krzyk, aż ściany drżą! Choć zwykle po takiej wymianie zdań atmosfera się oczyszcza a jej uczestnicy – wracają do życia i nie chowają zbyt długo urazy – dodaje. Polacy, choć też potrafią się porządnie zdenerwować, są pod tym względem zupełnie inni – bardziej obrażalscy i pamiętliwi.

  1. Otwartość

    fot. pixabay.com

 

Jako obcokrajowiec, szybko poczujesz się we Włoszech swojsko i dobrze. Poza wiecznym uśmiechem, Włosi są życzliwi wobec przyjezdnych, chętni do kontaktu, wytłumaczenia drogi, krótkiej pogawędki. Są sympatyczni i uśmiechnięci. I bardzo chętni do niesienia pomocy.

  1. Pyszna kuchnia

włoskie-jedzenie

fot. pixabay.com

Kto próbował włoskiej kuchni, ten wie, że nie ma sobie równych.  Kto nie próbował, ten powinien jak najszybciej nadrobić zaległości. Włoska kuchnia we Włoszech smakuje bez porównania lepiej, niż potrawy we włoskich restauracjach w Polsce (chyba, że trafimy na knajpkę prowadzoną przez rodowitych Włochów). Pizza jest tu krucha i delikatna, makarony – wyraziste w smaku, tiramisu cudownie aromatyczne, a lody najsłodsze i najbardziej owocowe pod słońcem. Cała tajemnica tkwi w wysokiej jakości składnikach – dojrzewających we włoskim słońcu warzywach i owocach. Smaki są tu więc proste, ale niezapomniane. Pizza (w porównaniu z tą serwowaną w Polsce) wydaje się cieniutka i skromnie ozdobiona dodatkami. Ale za to, jak smakuje!

  1. Styl i elegancja

mediolan-wlochy-wiosna-2015-na-20-wrzesnia-2014-r.w-mediolanie-wlochy-zdjecie-od-fashionstock (1)

fot. fasionstock – Pokaz mody Genny – Milan Fashion Week 2015

Włochy są stolicą mody, ojczyzną wielkich domów odzieżowych i kreatorów stylu. Każdy miłośnik mody powinien odbyć obowiązkową wycieczkę do Mediolanu i przejść się ulicą pełną najwytworniejszych butików. Jeśli jednak nie stać nas na drogie zakupy, warto popatrzeć na Włochów i Włoszki i zaczerpnąć co nieco z ich stylu. Po pierwsze, Włosi są szczupli, zgrabni, ruchliwi i w dobrej formie do późnej starości. Po części sprzyja temu życie na słonecznym południu Europy, po części –  słynny włoski temperament. Ale są też ruchliwi, uprawiają sporty i na każdym etapie życia zachowują aktywność. Mają też to „coś” – Włosi, a szczególnie Włoszki – co trudno opisać  słowami. Szyk, elegancję w sposobie bycia i godną naśladowania witalność.

  1. Spokój

Przez pierwszych kilka dni we Włoszech będziesz mieć wrażenie, że Włosi to naród wyjątkowo… powolny i leniwy. Mimo energicznej natury, Włosi nie znoszą pośpiechu, stresu i nerwowej gonitwy. Dlatego na zamówioną kawę poczekasz tu nieco dłużej niż w Polsce, a sprzedawca poproszony o znalezienie butów w Twoim rozmiarze zniknie na dobry kwadrans. Na szczęście wróci – z pięknym uśmiechem na twarzy.

Autor: Karolina Gujda

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (158 głosów, średnia: 4,60 z 5)
zapisuję głos...