7 porad, jak udekorować wigilijny stół

Oto porady Magdaleny Tomaszewskiej, eksperta marki Haft, o których warto pamiętać podczas dekorowania wigilijnego stołu. Świąteczny stół to wyjątkowe miejsce, przyciągające domowników nie tylko zapachami tradycyjnych potraw, na które czeka się cały rok, ale i urokliwymi dekoracjami. Podpowiadamy, jak udekorować wigilijny stół, aby cieszył oko i zachwycał urokiem przez całe Święta.

stol_wigilijny_haft_aranzacja

Stół wigilijny – aranżacja Haft

1. Decydując się na klasyczną dekorację stołu, czyli biały lub jasnobeżowy obrus, pamiętajmy o  dodatkach w postaci materiałowych serwetek. Są one bardziej eleganckie niż papierowe. Ich wymyślne uformowanie i ułożenie na talerzach zrobi dobre wrażenie jeszcze przed łamaniem się opłatkiem.

2. Jeśli zależy nam na odświeżeniu tradycyjnego wyglądu stołu, warto przełamać jednorodną połać obrusa wąskim paskiem tkaniny w złotym lub srebrnym kolorze. Tak przygotowany, oryginalny bieżnik doda dekoracji elegancji i wyrazistego charakteru.

3. Rozmiar obrusa powinien być dopasowany do wielkości i kształtu stołu. Ważne, by z każdej strony blatu pozostawić zwis tkaniny o długości około 20 cm, aby swobodnie opadała ona ze stołu i jednocześnie nie przeszkadzała siedzącym przy nim gościom.

4. Aby uniknąć konieczności zmiany ubrudzonego obrusa zaraz po kolacji wigilijnej, warto nakryć stół dekoracją plamoodporną. Zastosowanie w jej przypadku specjalnego wykończenia powoduje, że rozlane płyny nie wnikają w głąb struktury tkaniny i utrzymują się na jego powierzchni w postaci zwartych kropel. Dzięki temu można je łatwo zebrać przy użyciu ręcznika papierowego, a plamy np. po sosie, zetrzeć wilgotną szmatką.

5. Jeśli planujemy włożyć pod obrus sianko, zwróćmy uwagę na grubość i ilość źdźbeł. Zbyt duże i twarde elementy pod obrusem mogą sprawić, że mniejsze elementy zastawy, jak kieliszki do wina czy bulionówki, nie będą stały stabilnie.

6. Ozdobne tkaniny tworzą niepowtarzalną dekorację nie tylko na stole, ale i wokół niego. Ciekawym i bardzo prostym rozwiązaniem jest przewiązanie oparć krzeseł wąskim paskiem tkaniny i upięcie go z tyłu w kokardę lub inny fantazyjny splot.

7. Niezależnie, jaki styl dekoracji świątecznej wybierzemy, pamiętajmy, że wszystkie jej elementy powinny ze sobą współgrać, ponieważ nadmierny przepych lub chaos kolorystyczny mogą zburzyć estetykę nakrycia.

stol_wigilijny_haft_detal

Stół wigilijny – aranżacja Haft

Różne propozycje dekoracji świątecznych stołów: Dekoracje na świąteczny stół 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (193 głosów, średnia: 4,55 z 5)
zapisuję głos...