7 pomysłów na zabawy sensoryczne dla dzieci z produktów, które masz pod ręką. Idealne propozycje na jesień!

Zabawy sensoryczne to jedne z najważniejszych aktywności wprowadzanych dzieciom od najmłodszych lat. Dostarczają maluchom bodźców, dzięki którym poznają nowe doznania i rozwijają zmysły. Co ważne, zabawy sensoryczne, to jedne z najłatwiejszych do przygotowania zabaw. Można użyć do nich prostych przedmiotów, produktów spożywczych lub rzeczy codziennego użytku. To idealne rozwiązanie na długie jesienne popołudnia spędzone w domu.

Spis treści:

Przygotowałyśmy dla Was zestawienie, w którym znajdziecie najciekawsze zabawy sensoryczne wspomagające rozwój sensoryczno – motoryczny dziecka. Takie aktywności to nie tylko przyjemnie spędzony czas, ale przy okazji edukacja. Zabawy sensoryczne pozwalają dziecku poznawać świat za pomocą zmysłu dotyku, wzroku, słuchu, węchu i smaku. Z łatwością zorganizujesz je w domu przy pomocy przedmiotów codziennego użytku takich jak woda, masa solna, pianka do golenia, czy… kisiel.

Zabawy sensoryczne dla dzieci

Fot. Tanaphong Toochinda on Unsplash

Cele zabaw sensorycznych

Najważniejszym celem zabaw sensorycznych jest jak największe wsparcie rozwoju mózgu oraz umiejętności posługiwania się zmysłami. Są to rozmaite zabawy edukacyjne, które umożliwiają dziecku poznawania świata za pomocą zmysłów – dotyk, wzrok, słuch, węch, smak. Są polecane każdemu dziecku w celu rozwojowym, ale mogą mieć równieć charakter terapeutyczny przy problemach z nauką, niewłaściwej koordynacji wzrokowo-ruchowej, czy nadpobudliwością.

Zabawy sensoryczne dla dzieci:

  • wspomagają rozwój dziecka: intelektualny, ruchowy, emocjonalno-społeczny,
  • ułatwiają prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie,
  • stymulują percepcję wzrokową i słuchową,
  • pomagają w rozwoju zdolności motorycznych, wspierają rozwój mowy, aktywizują komunikację,
  • rozwijają kreatywność i zainteresowanie światem

 

Pomysły na zabawy sensoryczne

Warto wprowadzić zabawy sensoryczne swoim maluchom, ponieważ są bardzo proste w przygotowaniu, a zapewniają edukację i rozrywkę. Zabawy sensoryczne idealnie sprawdzą się jesienią i zimą, gdy wieczory są dłuższe, a pogoda nie sprzyja wychodzeniu na spacery i zabawie na dworze. Jak zorganizować zabawy sensoryczne dla dzieci w domu? Wbrew pozorom nie jest to w ogóle trudne! Poniżej przygotowałyśmy dla Was propozycje zabaw sensorycznych.

1. Zabawy sensoryczne z piaskiem kinetycznym

Piasek kinetyczny może brzmieć jako coś bardzo wyszukanego, ale tak naprawdę możesz wykonać go samodzielnie w domu. Gotowy piasek kinetyczny znajdziesz w niemal każdym sklepie z zabawkami. Do przygotowania samodzielnego potrzebujesz mąki kukurydzianej, oleju spożywczego i opcjonalnie barwnika spożywczego (będzie wyglądał atrakcyjniej). Do mąki stopniowo dodajesz olej i mieszasz do uzyskania jednolitej masy.

Zabawy sensoryczne

Fot. Kelly Sikkema on Unsplash

W czasie zabawy sensorycznej z piaskiem kinetycznym najważniejsze są rączki malucha. Piasek kinetyczny jest wilgotny, dobrze się klei, nie rozsypuje.  Dziecko będzie miało za zadanie przesypywać, ugniatać i przesiewać piasek oraz wykonywać “babki”. Nie zaleca się zabaw sensorycznych z najmłodszymi dziećmi – do 1. roku życia. W tym czasie dzieci wkładają niemal wszystko do buzi. Dla dwulatka natomiast będzie to ciekawa propozycja zabawy.

 

2. Zabawy z makaronem

Zabawy z makaronem można zorganizować gotując wcześniej makaron lub z suchym produktem. Można postawić również na obie wersje, bo zarówno makaron suchy, jak i mokry, mają inną postać, inaczej się zachowują są inne w dotyku. W celu urozmaicenia zabawy warto postawić też na różne rodzaje i kształty makaronu. Jeśli chcemy jeszcze bardziej zaciekawić dziecko, makaron pomalujmy naturalnymi barwnikami.

zabawy sensoryczne

Fot. Tatiana Syrikova z Pexels

Propozycja zabaw sensorycznych z makaronem:

  • przesypywanie i przekładanie makaronu do kilku różnych pojemników,
  • układanie makaronu według kształtu lub koloru,
  • układanie z makaronu różnych kształtów,
  • wykonywanie z dzieckiem ozdób z suchego makaronu, np. choinka z makaronu.

 

3. Masa solna – propozycja zabaw sensorycznych

Na początek, najważniejsze kwestia, to jak wykonać masę solną samodzielnie. To również bardzo proste! Masa solna to produkt, który można wykonać na kilka sposobów:

 Jeśli miałybyśmy polecić, który sposób jest najlepszy, to podpowiadamy, że najlepsza masa solna powstaje wtedy, gdy robimy ją wspólnie z dzieckiem! To znakomity wstęp do zabawy, który również wspomaga rozwój dziecka i pozwala na wspólnie spędzony czas. Z masy solnej można lepić figurki – według swojej wyobraźni lub wybranego schematu. Podpowiadamy, że świetnym rozwiązaniem są foremki do ciastek, zwłaszcza gdy dziecko jest na tyle małe, że nie ma jeszcze precyzji. W masie solnej, w porównaniu do gotowych, kolorowych mas, które znajdziemy w sklepie, przewagę ma to, że pod koniec lepienia, gdy figurki już wyschną, można je samodzielnie pomalować.

Zabawy sensoryczne z masą solną

Fot. Julietta Watson on Unsplash

4. Zabawy sensoryczne z kisielem

Kolejny przykład jednej z tych zabaw, w których wykorzystujemy produkty spożywcze. Najlepiej, gdy do zabawy wykorzystasz różne smaki kisielu – będą one różnokolorowe i będą różniły się zapachami. Przed podaniem maluchom kisieli trzeba oczywiście poczekać aż nieco ostygną. Przygotuj się na sporo sprzątania, ale naprawdę warto!

Propozycje zabaw sensorycznych z kisielem:

  • przelewanie kisieli do różnych pojemników,
  • zanurzanie produktów w kisielu – np. niewielkich zabawek,
  • rysowanie na kartce palcem zanurzonym w kisielu,
  • odciskanie na kartce papieru dłoni,
  • zaciskanie dłoni, żeby wycisnąć z nich jak najwięcej kisielu,

A może ktoś z Was zaryzykuje… kąpiel w kisielu? Takie niecodzienne pomysły budują niezapomniane wspomnienia!

 

5. Zabawy z ryżem

Były już zabawy sensoryczne z makaronem, czas na zabawy z ryżem! Analogicznie, jak w wersji z makaronem, ryż do zabawy maluchom można podawać zarówno w wersji ugotowanej, jak i suchej. Obie formy dostarczają zupełnie innych doznań. Zanim wybierzesz, jakim ryżem będziecie się bawić, warto mieć na uwadze, że po ryżu suchym z pewnością łatwiej będzie Wam posprzątać. Jeśli chcesz pomalować ryż (kolorowe “zabawki” zawsze są atrakcyjniejsze dla malucha), to wykorzystaj do tego celu spożywczych barwników. Oprócz standardowego przesypywania produktu do różnych pojemników, możesz za pomocą ryżu wyklejać kolorowe obrazki, rysować kształty w rozsypanym ryżu, poszukiwać przedmiotów ukrytych w pojemnikach z ryżem, a nawet lepić figurki i kształty – ryż musi być wtedy ugotowany.

 

6. Zabawa z pudełkiem na skarby

Do tej zabawy przygotuj wcześniej duże kartonowe pudełko. Wytnij w nim otwory na rączki, a do środka włóż przedmioty o różnych kształtach i fakturach (np. miękkie tkaniny, szeleszczące sreberko, zabawki, coś twardego, piórka, kawałki folii bąbelkowej. Maluch będzie miał za zadanie włożyć ręce do pudełka i odgadnąć za pomocą samego dotyku, co trzyma w ręce. Przy okazji niech dokładnie opisuje, co dotyka (czy jest to coś miękkiego, twardego, śliskiego, itd.).

Zabawy sensoryczne

Fot. Keira Burton z Pexels

7. Rysowanie w… piance do golenia

To jeden z ciekawszych pomysłów zważywszy na to, że dla dzieci zawsze atrakcyjniejsze jest coś, co na co dzień jest poza ich dostępem. Do tej zabawy potrzebujesz pianki do golenia i gładkiej powierzchni. Wyciśnij na nią piankę do golenia i… daj maluchowi pełną swobodę. Niech maluje w niej swoje ulubione rysunki, postaci z bajek, kształty. Zabawa z pianką będzie jeszcze atrakcyjniejsza, gdy dodasz do niej kolorowe farby i namówisz malucha, żeby malował nie tylko rękami, ale i dłońmi i stopami. Zabawa z pianką do golenia to bardzo ciekawa i niecodzienna propozycja!

Zabawy sensoryczne

Fot. Jessie Shaw on Unsplash

Zabawy sensoryczne wpływają pozytywnie na rozwój dziecka. Czasami organizujemy dzieciom zabawę i nawet nie wiemy, że jest ona doskonała również dla optymalnego rozwoju dziecka. Kto z nas w dzieciństwie nie bawił się bańkami mydlanymi? Łapanie puszczanych przez dorosłych baniek mydlanych to również ćwiczenie. Tym razem na spostrzegawczość, refleks i równowagę. To ważne, żeby co codziennych zabaw dołączać także te edukacyjne. W taki sposób wspieramy rozwój dziecka przez zabawę.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (50 głosów, średnia: 4,56 z 5)
zapisuję głos...