6 zasad, jak uniknąć włamania do domu w czasie urlopu

Wakacje i urlopy spędzane poza domem to tradycyjny okres żniw dla włamywaczy. Oto przewodnik z 6 zasadami, jak uniknąć włamania do naszego domu czy mieszkania, gdy jesteśmy w nim nieobecni.

jak uniknąć włamania do domu

1. Jak uniknąć włamania do domu w czasie urlopu – Nie bądź facebookowym informatorem

Profile społecznościowe potrafią dostarczyć cennych informacji m.in. o statusie majątkowym użytkownika, miejscu zamieszkania czy właśnie terminach planowanych urlopów. Nie jest rzadkością, że wizja zbliżającego się urlopu albo fakt jego trwania zostają upamiętnione na facebooku. Do tego zamieszczanie zdjęć i publiczny dostęp do tego typu informacji powodują, że bardzo łatwo jest dowiedzieć się złodziejom kiedy będziemy poza domem. Zanim więc zaczniemy publikować zdjęcia, warto zastanowić się czy fotki nowego domu, auta, sprzętu RTV i terminy planowanych wyjazdów to najlepsze tematy naszych postów.

2. Jak uniknąć włamania do domu w czasie urlopu – Zawiąż sojusz z sąsiadami

Pozostawiony w wakacje dobytek może być skutecznie chroniony dzięki  zainteresowaniu naszych sąsiadów. Warto ożywić koncept straży sąsiedzkiej, a jeśli nie mamy na to szansy poprosić o szczególną uwagę naszego zaufanego sąsiada.  Może on za naszą zgodą wyjmować i przechować korespondencję, by przepełniona skrzynka nie informowała złodzieja o naszej nieobecności, a także zapalać wieczorem światło w różnych pomieszczeniach domu – jeśli przekażemy mu klucze. Reakcja sąsiada na podejrzanie zachowujące się osoby, kręcące się w pobliżu domu może być skuteczną prewencją przed włamaniem.

3. Jak uniknąć włamania do domu w czasie urlopu – Sprawdzaj na bieżąco, kto Cię odwiedza – kieszeniowy domofon w smartfonie

Przebywanie z dala od domu nie oznacza, że musimy całkowicie tracić kontaktu z tym, co się dzieje wokół niego. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom możemy kontrolować, kto nas w tym czasie odwiedza. Przykładem tego typu rozwiązań jest urządzenie DOMOPHONE polskiej firmy AC SOFTWARE. To nowoczesny domofon, pełniący jednocześnie kilka funkcji, który obsługujemy poprzez urządzenia mobilne, jak: iPhone, iPad, a także inne urządzenia z systemem Android oraz komputer z systemem Windows. Dzięki aplikacji zainstalowanej na telefonie, videodomofon zamontowany przy furtce domu współpracuje z naszym smartfonem. Jedną z funkcji jaką pełni to urządenie jest opcja rozmowy z gościem, który odwiedza dom podczas naszej nieobecności. Po naciśnięciu dzwonka przez gościa, urządzenie łączy się z naszym telefonem, na którym wyświetla się obraz z kamery, dzięki czemu widzimy osobę i możemy z nią porozmawiać. Co więcej istnieje możliwość otwarcia furtki i wpuszczenia gościa na posesję.

4. Jak uniknąć włamania do domu w czasie urlopu – Zabezpiecz okna i drzwi

Najwięcej złodziei włamując się do mieszkań i domów, wchodzi przez okna lub okna balkonowe. Starajmy się więc wybierać takie modele okien i drzwi, by posiadały jak najwięcej elementów antywyważeniowych, o solidnej konstrukcji.

5. Jak uniknąć włamania do domu w czasie urlopu – Nie chowaj  kluczy pod wycieraczkę!

Rada wydaje się śmieszna, ale z doświadczeń firm ubezpieczeniowych i policji wynika, że można znaleźć wiele „kwiatków” w naszych wakacyjnych praktykach. Okazuje się, że wyjeżdżając na urlop, potrafimy „ukrywać” klucze pod wycieraczką, w doniczkach, w rynnach czy w budzie psa i nie jest to wcale rzadko spotykane.

6. Jak uniknąć włamania do domu w czasie urlopu – Zadziałaj na wyobraźnię

I na koniec, psychologicznie działającym sposobem na ochłodzenie zapału – zwłaszcza niezbyt wyspecjalizowanych złodziei może być skorzystanie z usług firmy ochroniarskiej i podpisanie z nią umowy przed wyjazdem na wypoczynek. Może się zdarzyć, że umieszczenie przed domem tabliczki z napisem „Obiekt strzeżony” odstraszy skutecznie amatorów cudzego dobytku.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (154 głosów, średnia: 4,44 z 5)
zapisuję głos...