6 trików na szybką poprawę jakości snu

Spis treści:

Odpowiednia długość i jakość snu pozwalają na zyskanie energii, koniecznej by efektywnie funkcjonować przez cały dzień. Niezależnie od tego, czy czeka Cię ciężki dzień w pracy, w szkole czy też nadszedł wyczekiwany dzień wolny możesz mieć trudność z zaśnięciem lub w nocy budzić się bez wyraźnej przyczyny. Każda reakcja organizmu ma jednak swoją przyczynę i w przypadku utrudnionego zasypiania lub budzenia się w środku nocy może być ich wiele. Sprawdź, jak szybko usunąć te najpowszechniejsze, by wysypiać się w zakładanym wcześniej czasie.

1. Dieta, a sen – co ułatwi Ci spokojny wypoczynek?

Aby Twój sen był spokojny i pozwalał Ci prawdziwie wypocząć warto zwrócić uwagę na swój jadłospis w ciągu dnia i zrezygnować z posiłków na dwie godziny przed planowanym snem. Jedz produkty lekkostrawne, pozbawione konserwantów, sztucznych dodatków typu spulchniacze i unikaj alkoholu, zwłaszcza przed snem. 

2. Aktywność a sen – relaksacyjne, wyciszające ćwiczenia prostym trikiem na poprawę jakości snu

Do zdrowej diety dodaj odrobinę ruchu. Przed snem warto regularnie ćwiczyć. Wykonaj zaplanowane ćwiczenia relaksacyjne, mogą być też rozciągające. Dzięki dopasowanej indywidualnie specyfiki ćwiczeń zadbasz o zmęczenie, ale nie przeciążysz organizmu. Po przebudzeniu się warto wybrać się na przebieżkę. Dbaj o właściwą dawkę sportu każdego dnia, usystematyzuj ćwiczenia, by łatwiej było Ci zapamiętać ich kolejność. Efekty w postaci poprawy jakości snu przyjdą bardzo szybko, podobnie jak zrzucenie kilku kilogramów.

3. Odłóż urządzenia elektroniczne przed snem

Nie używaj smartfona, tabletu, komputera przed snem. Odłóż je na co najmniej pół godziny przed położeniem się spać. Niebieskie światło, emitowane przez ekrany urządzeń wysyła sygnały pobudzające do mózgu, który odbiera je jako informację o naturalnym, dziennym świetle. W ten sposób zaburzasz swój rytm. Aby szybko wpłynąć na jakość snu, koniecznie wypracuj stały rytm dnia.

4. Dobierz odpowiedni materac, by poprawić jakość snu

Odpowiednio dopasowany materac do spania jest kluczem do efektywnego wypoczynku. Zadbaj o swój komfort, wpłyń na czas zasypiania i wstawaj bez bólu głowy oraz kręgosłupa. Materace o odpowiedniej twardości oraz składzie dobieraj pod kątem swojej wagi oraz stanu zdrowia. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na zakup nowego, wygodnego materaca, dobrym rozwiązaniem będzie nakładka na materac czyli popularny topper – materac nawierzchniowy.

5. Zaplanowane godziny snu w nocy, brak drzemek

Zaplanowany czas snu w połączeniu z wyregulowanym jego czasem pozwoli przyzwyczaić organizm do rutyny, która w tym przypadku jest sprzymierzeńcem jakości Twojego snu. Planuj, o której godzinie się położysz i unikaj drzemek w ciągu dnia. Odmawianie sobie snu nie jest korzystne dla zdrowia, dlatego warto szybko przyzwyczaić swój organizm do rutynowego wypoczynku. 

6. Świeże, nawilżone powietrze w sypialni

W Twojej sypialni powietrze nie powinno być zbyt suche, dlatego zwłaszcza w sezonie grzewczym zwróć uwagę na wilgotność powietrza oraz temperaturę snu. Niech nie przekracza 21 stopni, nie zapominaj również o wietrzeniu. Komfort snu szybko poprawi nowa pościel lub po prostu regularna zmiana bielizny pościelowej na świeżą. Dbaj o to, by kłaść się spać po kąpieli. Eteryczne olejki, jak lawendowy pozwolą Ci się wyciszyć i zrelaksować przed snem.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (24 głosów, średnia: 4,79 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Magdalena  12 stycznia 2023 01:47

    Gdyby jeszcze dało się wyeliminować stres….

    Odpowiedz
  2. wwwatujest  15 stycznia 2023 23:03

    Zielona herbata i kakao oraz wcześniej mycie, bo mnie prysznic przed samym snem pobudza.

    Odpowiedz
    • Magdalena  25 stycznia 2023 00:14

      Dziwne, mnie właśnie zielona herbata budzi 🙂

      Odpowiedz
      • ogródleśny  31 stycznia 2023 12:26

        No to aktywność na świeżym powietrzu. W naszym ogrodzie leśnym połamało nam sosny i będzie co robić. Trzeba posprzątać, przyciąć jagodę kamczacką, aronię, porzeczki i drzewka. Tyle zaplanowaliśmy na sobotę, bo u nas ma być +8°C.

        Odpowiedz
  3. gosiaaa  4 lutego 2023 16:04

    żadne triki nie pomogą jak ktoś cierpi na bezsenność !! Ja jestem na etapie przekwitania i od tego czasu źle sypiałam . z doświadczenia wiem,że najlepiej być przygotowanym do spania,wziąć olejek CBD z meatoniną i do łóżka zabrać książkę do czytania.Najgorsze jeśli minie okres w którym chce się spać,to później można się męczyć do samego rana i wtedy jak się to dzieję zaparzam herbatę konopną ( też pomaga).Siedzenie późnym wieczorem przy komputerze nie jest dobrym pomysłem,ponieważ bardziej rozprasza i nie pomaga,a wręcz szkodzi i sen nie przychodzi.Najlepiej odwiedzcie Konopną Farmacja w Poznaniu a jak ktoś z daleka niech odwiedzi ich strone online i zadzwoni -tam wam doradzą co i ile stosować mi bardzo tam pomogli wreście się wysypiam

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany