5 zasad dobrego stylu według Coco Chanel

Francuska projektantka, modowa rewolucjonistka, bizneswoman, romantyczka… Coco Chanel to legenda! Pozostawiła po sobie nie tylko małą czarną, sznury pereł i zapach Chanel No. 5, ale też wiele przydatnych rad dla kobiet!

Coco Chanel zmarła ponad 40 lat temu, jednak wciąż inspiruje. Projektantka uznawana jest za jedną z największych ikon mody. Wprowadziła na salony małą czarną i tweedowe kostiumy. Mimo, że nie miała łatwego życia, osiągnęła sukces, a wszystko to, czego uczyła kobiety, wciąż pozostaje aktualne. Przestawiamy kilka modowych reguł, o których warto pamiętać. Oto 5 zasad dobrego stylu według Coco Chanel!

5 zasad dobrego stylu według Coco Chanel

pixabay.com

5 zasad dobrego stylu według Coco Chanel

Coco Chanel stworzyła imperium, które do dziś jest jedną z najbardziej rozpoznawanych marek na świecie. Ubierała wiele słynnych postaci, w tym Jackie Kennedy, Jeanne Moreau oraz Romę Schneider. Wyswobodziła kobiety z gorsetów! Nauczyła płeć piękną nosić spodnie oraz pantofelki na płaskim obcasie. Pokazała też, że czerń to piękny kolor, który warto wkładać nie tylko na znak żałoby. Jakimi regułami się kierowała? Poznajcie 5 zasad dobrego stylu według Coco Chanel!

1) Luksus musi być wygodny, inaczej nie jest luksusem.

Komfort był dla Coco Chanel jednym z najważniejszych elementów, wyznaczających garderobę. Zarówno stroje dzienne, jak i wieczorowe projektantki były wygodne, nie krępowały ruchów. W jej działaniach nigdy nie chodziło o modę dla samej mody. Twierdziła „Moda, w której nie można wyjść na ulicę, nie jest modą”. Wiedziała też, jak wyglądać jak milion dolarów, nie tracąc na to zbyt wielu pieniędzy.

2) Moda przemija, styl pozostaje.

Coco Chanel kochała modę, ale na pierwszym miejscu stawiała styl. Wiedziała, że tworzenie dobrych stylizacji to coś więcej niż ślepe podążanie ze chwilowymi trenami. Radziła, by kolory ubrań dopasowywać do karnacji, koloru oczu i wyjątkowej urody. Mówiła „Najlepszym kolorem na całym świecie jest ten, który wygląda na Tobie najlepiej”.

3) Prostota jest kluczem do prawdziwej elegancji.

Coco Chanel wyznawała zasadę – im mniej, tym lepiej. Zamiast dłużej ilości błyskotek, polecała założyć sznur pereł. Kochała klasykę. Twierdziła, że luksus nie jest przeciwieństwem biedy, ale wulgarności. Uważała, że prostota może być nie tylko szykowna, ale też wyrafinowana. Przez całe życie promowała klasyczne połączenia barw. Mówiła: „Czarny i biały – oba kolory są pięknem absolutnym. To perfekcyjne połączenie. Ubierzcie kobietę na bal na biało albo na czarno, nie będzie widać nikogo innego”.

4) Kobieta, która nie używa perfum, nie ma przyszłości.

Każda kobieta jest wyjątkowa, a dobrze dobrane perfumy mogą pomóc pokreślić jej indywidualność. Zapach budzi wspomnienia i pobudza zmysły. Kiedyś pewna dziewczyna zapytała Coco Chanel, które miejsca powinno się spryskiwać, a projektantka odpowiedziała: „Perfumuj się tam, gdzie chcesz być całowana”.

5) Mężczyźni uwielbiają pokazywać się z kobietami ubranymi dobrze, ale nie ostentacyjnie. Jeżeli właśnie tak wygląda ich towarzyszka, wolą zostać w domu.

Projektantka uważała, że lepiej być ubraną „trochę za mało, niż trochę za bardzo” i twierdziła, że ekstrawagancja zabija osobowość. Radziła, by tak dobierać ubrania oraz dodatki, aby tworzyły spójną całość, a nie groteskowy efekt. Zwracała uwagę na to, by strój nigdy nie był przebraniem.

Lubicie Coco Chanel? Cenicie jej styl?

Odmładzające sukienki – jakie kolory i fasony odejmą Ci lat?

Odmładzające sukienki – jakie kolory i fasony odejmą Ci lat?

Czas mija jak szalony, a my czujemy się wciąż piękne i młode. Jak się ubrać, by optycznie nie dodawać sobie lat? Zobacz odmładzające sukienki, które spowodują, że będziesz wyglądać na tyle lat, na ile się czujesz.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (177 głosów, średnia: 4,49 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Uśmiechnij się :)  7 kwietnia 2018 18:50

  Cenne i ponadczasowe porady. Nie tylko urodowe i modowe, ale też światopoglądowe. Najważniejsze to czuć się dobrze w swoim ciele, nie kreować się na kogoś, kim nigdy nie będziemy. W sobie poszukać wyjątkowych cech, które Tworzą nas, kobiety, jako niepowtarzalne, niepodrabialne istnienia 😉

  Odpowiedz
  • martucha180  8 kwietnia 2018 16:02

   Zgadzam się.

   Odpowiedz
 2. macierzanka  8 kwietnia 2018 19:54

  Piękne zasady .

  Odpowiedz
 3. as_sa  8 kwietnia 2018 20:05

  Klasa sama w sobie

  Odpowiedz
 4. MelaNika  10 kwietnia 2018 14:41

  Prostota i elegancja 🙂

  Odpowiedz
 5. Neon  10 kwietnia 2018 15:58

  Uwielbiam Panią Chanel, sama na uczelni jestem rozpoznawana po torebce płóciennej „Szanel noszę tylko w niedzielę” 😀

  Odpowiedz
 6. Wusia  10 kwietnia 2018 18:36

  Rady ,które nigdy się nie zaktualizują.

  Odpowiedz
 7. luna341  10 kwietnia 2018 20:04

  Klasa sama w sobie.

  Odpowiedz
 8. Jaworka  16 kwietnia 2018 07:52

  Prostota i elegancja zawsze na czasie to stylk tóry nigdy nie przeminie

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany