5 sygnałów od Twojej skóry, które świadczą o zaburzonej barierze hydrolipidowej

Spis treści:

Skóra jest największym organem w ciele człowieka. Jedną z jej funkcji jest ochrona. Sama natomiast zabezpieczona jest barierą hydrolipidową, która może jednak ulegać naruszeniu pod wpływem wielu czynników. Zaburzenia płaszcza wodno-lipidowego szybko zauważysz w postaci pogorszenia kondycji skóry. Sprawdź 5 głównych sygnałów, które wskazują, że Twoja skóra potrzebuje szczególnej opieki!

Czym jest bariera hydrolipidowa?

Bariera hydrolipidowa to nic innego, jak mieszanina substancji wodnych i tłuszczowych wydzielanych przez gruczoły łojowe i potowe, pokrywająca naskórek. Odpowiada ona za ochronę skóry, a także jej nawilżanie i natłuszczanie. Bez płaszcza ochronnego skóra staje się słaba, odwodniona i problematyczna w kwestii pielęgnacji. Na szczęście barierę hydrolipidową można odbudować, np. stosując dermokosmetyki Avene dobrane do potrzeb tego rodzaju skóry. Wcześniej jednak należy rozpoznać objawy zaburzonej bariery hydrolipidowej tak, aby móc prawidłowo rozpocząć jej regenerację.

Dyskomfort i uczucie ściągnięcia po myciu

Jednym z zadań bariery hydrolipidowej jest zabezpieczenie przed nadmiernym odparowywaniem cząsteczek wody z naskórka. Gdy płaszcz ochronny przestaje funkcjonować prawidłowo, skóra staje się szczególnie podatna na utratę wilgoci. Składniki bariery hydrolipidowej odpowiadają także za natłuszczanie skóry. Stanowią one niewidoczną warstwę okluzyjną, która zapewnia tkankom nawilżenie i miękkość. Bez nich skóra staje się odsłonięta – z łatwością mogą wnikać do niej drobinki zanieczyszczeń, a także kamień i osad z wody używanej do mycia.

Niedostateczna ilość substancji tłuszczowych i wodnych na powierzchni ciała najprawdopodobniej w pierwszej kolejności zostanie zauważona w postaci dyskomfortu i uczucia ściągnięcia, zwłaszcza po myciu. Jeśli nie zmieniłaś środka myjącego i nie stosujesz wysuszających mydeł, a pomimo tego pojawiło się uczucie ściągnięcia, może być to jeden z pierwszych sygnałów zaburzenia bariery hydrolipidowej.

Suchość lub nadreaktywność gruczołów łojowych 

Skóra pozbawiona efektywnej ochrony w postaci bariery hydrolipidowej bardzo szybko się wysusza. Zauważysz to, jeśli pomimo stosowania kosmetyków nawilżających już po kilku godzinach od ich aplikacji odczujesz dyskomfort. Jeśli nie podejmiesz odpowiednich kroków pielęgnacyjnych, Twoja skóra może się odwodnić, co będzie widoczne w postaci utraty napięcia, suchych obszarów, niekiedy nadmiernego łuszczenia. Również kolorowe kosmetyki (fluidy, podkłady) będą się nierównomiernie rozprowadzały, przez co na suchych obszarach mogą pojawiać się ciemniejsze plamy.

Zaburzenia bariery hydrolipidowej mogą objawiać się także łojotokiem. Gdy powierzchnia skóry pozbawiona jest substancji wodnych i tłuszczowych, organizm może reagować intensywnie, zwiększając ilość produkowanego łoju w celu uzupełnienia niedoborów. Wiedz jednak, że tłusta skóra również może być odwodniona.

Wrażliwość na czynniki zewnętrzne 

Bariera hydrolipidowa chroni przed przeznaskórkową utratą wody, ale stanowi też zabezpieczenie przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Oczywiście nie jest to stuprocentowa ochrona, która nie wymaga wsparcia, ale przy zaburzeniach składu naturalnego płaszcza wodno-tłuszczowego stajemy się znacznie bardziej podatni na niekorzystny wpływ zanieczyszczeń, zmian temperatury czy promieni słonecznych.

Jeśli Twoja cera często się czerwieni, pojawiają się na niej podrażnienia lub dokucza Ci swędzenie i pieczenie, mogą być to sygnały wskazujące na zaburzenia bariery hydrolipidowej. Bez należytej ochrony skóra staje się podatna na rozwój stanu zapalnego. W przypadku alergików może to skutkować także nasileniem reakcji skórnych.

Zmiana kolorytu cery

Skóra pozbawiona naturalnej ochrony odwadnia się, a to wpływa negatywnie na jej skład. Wszystkie komponenty tkanek do prawidłowego funkcjonowania potrzebują wody. Bez nich kolagen i elastyna ulegają osłabieniu. Zwiększają się też przestrzenie międzykomórkowe. W konsekwencji skóra staje się słabo odżywiona, podatna na działanie czynników zewnętrznych. To z kolei skutkuje zaburzeniami kolorytu. Cera może stawać się matowa, o ziemistym odcieniu, pozbawiona blasku. Ponieważ do skóry bez płaszcza ochronnego znacznie łatwiej przenikają promienie UV, stajesz się też bardziej narażona na zaburzenia melanogenezy, a tym samym na powstawanie przebarwień.

Tendencja do powstawania niedoskonałości 

Odwodniona skóra, nadmiar sebum i wpływ czynników zewnętrznych to cechy, przez które tkanki stopniowo tracą naturalną gęstość. Włókna kolagenu i elastyny szybciej ulegają osłabieniu, co przekłada się na skłonność do powstawania zmarszczek, utraty jędrności i powstawania przebarwień czy teleangiektazji. Przy zaburzonej barierze hydrolipidowej może dochodzić także do zapychania porów skórnych. To z kolei często skutkuje powstawanie wykwitów i zaskórników.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (33 głosów, średnia: 4,88 z 5)
zapisuję głos...