5 sposobów na rozwój zręcznościowy Twoich dzieci

Nie chcesz, żeby twoje dzieci spędzały czas przed telewizorem? Cieszysz się na wspólnie spędzane długie, jesienne wieczory, ale nie masz pomysłu, czym je zapełnić? Ulepiłaś już dziesiątki zabawek z masy solnej, narysowaliście razem wiele obrazków  pokolorowaliście książeczki?  Głowa do góry! Podpowiadamy 5 kreatywnych sposobów, które pozwolą na jednoczesne ciekawe spędzenie wspólnego czasu oraz rozwój zręcznościowy twoich pociech.

 

Świetną metodą na deszczowe popołudnie może być wspólne uprawianie sportów w domowym zaciszu lub ulepienie zabawek z plasteliny. Świetnym pomysłem będą też gry zręcznościowe dla dzieci, planszówki i tym podobne, na przykład gra Mistakos, bierki lub Jenga.

Gra Mistakos – zabawa dla całej rodziny

Gra polega na ułożeniu konstrukcji z kolorowych krzeseł w taki sposób, aby nie spadły one na stół. Przegrywa ten uczestnik, którego ruch spowoduje rozpad budowli. To zabawa dostarczająca dużo radości nawet dorosłym graczom, dostarczając powodów do niezobowiązującej rywalizacji. Układając konstrukcję z wielobarwnych krzeseł, najmłodsi gracze skorzystają podwójnie. Po pierwsze – gra Mistakos świetnie zabija nudę deszczowego popołudnia. Po drugie, uczy gracza cierpliwości oraz zręczności.

Bierki – klasyka ucząca cierpliwości

Bierki to zręcznościowa gra towarzyska, którą każdy z nas pamięta jeszcze z czasów szkolnych. Polega na wybieraniu patyczków z rozrzuconego stosu w taki sposób, by nie poruszyć pozostałych. Można używać zdobytych już patyczków. Wygrywa ten gracz, który uzyska największą liczbę punktów, naliczanych według rodzaju i ilości zebranych bierek.  Bierki pozwalają ćwiczyć nie tylko zręczność, ale też silną wolę, myślenie strategiczne i cierpliwość. Gra była znana już 2000 lat temu. Służyła jako wyrocznia plemionom germańskim.

Jenga – budowanie wieży

Kolejną grą zręcznościową, która z jednej strony umili długi, jesienny wieczór, a z drugiej strony będzie niosła pozytywne skutki dla rozwoju twojego dziecka, jest Jenga. Gra polega na ułożeniu wieży z klocków, a następnie wyciąganiu z niej pojedynczych cegiełek i układaniu ich na szczycie. Przegrywa ten gracz, którego ruch spowoduje zawalenie konstrukcji. Gra uczy nie tylko zręczności, ale i myślenia strategicznego i wyobraźni przestrzennej.

Zabawy z piłką

Jeśli chcesz nauczyć swoje dziecko zręczności, najlepiej wykorzystaj w tym celu piłkę bądź inne sportowe akcesoria. Być może twój maluch zainteresuje się żonglowaniem. Na początek może podrzucać tylko jedną piłeczkę, stopniowo dodając kolejne. Jeśli okaże się, że nie jest to ulubiona zabawa twojej pociechy, zawsze możecie spróbować rzucania piłki do siebie wzajemnie. Taką zabawę można urozmaicić na przykład zadawaniem zabawnych pytań przez osobę, która trzyma w ręku piłkę.

Ruszajcie się!

Jeśli brakuje wam pomysłów, uruchomcie komputer. W Internecie znajdziecie mnóstwo filmików przedstawiających choreografie z piłką lub szarfą, które można wspólnie ćwiczyć. Możecie nauczyć się jakiegoś tańca albo pokręcić hula-hop w rytm ulubionej muzyki. Najważniejsze, to nie siedzieć bezczynnie!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (184 głosów, średnia: 4,49 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. kasiadrozdz  19 września 2016 19:04

  super artykuł

  Odpowiedz
 2. Jaworka  19 września 2016 21:49

  U mnie dzieci maja wiele kreatywnych rozrywek Jenga jest jedną z nich układanie puzzli czy bierki dzieci muszą mieć w czym wybierać bo jedna zabawa szybko się nudzi

  Odpowiedz
 3. martucha180  21 września 2016 19:23

  Na czasie jest teraz tworzenie ludzików z żołędzi i kasztanów, robienie korali z jarzębiny.

  Odpowiedz
 4. kasia87g  23 września 2016 12:56

  ciekawe pomysły

  Odpowiedz
 5. stokrotkapolna  2 listopada 2016 08:03

  U nas w domu zawsze było masę gier, graliśmy na okrągło, zwłaszcza w długie zimowe wieczory. Jak dzieci były małe to nie było jeszcze komputerów.A że lubimy zdrową rywalizację,to kupowałam im wszystkie gry jakie były na rynku.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany