5 sposobów na pozbycie się łupieżu

Utrzymujący się łupież to nie tylko defekt kosmetyczny, ale i problem medyczny, ponieważ może być symptomem choroby. Przyczyną łupieżu jest nadmierna aktywność grzybów na skórze głowy, co może być wynikiem wielu różnych czynników – stresu, zaburzeń hormonalnych, diety lub źle dobranych produktów do pielęgnacji włosów. Walkę z tym problemem należy więc rozpocząć od prześledzenia przyczyn jego wystąpienia i rozpoznania rodzaju łupieżu, z którym mamy do czynienia. Poniżej znajdziesz sposoby na poradzenie sobie z tą dolegliwością, dzięki czemu ułożenie dowolnej fryzury damskiej nie będzie problemem.

 

  1. Odpowiednia pielęgnacja włosów – wybór właściwego preparatu przeciwłupieżowego należy poprzedzić rozpoznaniem rodzaju łupieżu oraz podłoża dolegliwości. Dobrze dobrany szampon przeciwłupieżowy przywróci prawidłowe pH i mikroflorę na skórze głowy. W składzie szamponu powinny znaleźć się substancje, które zahamują rozwój bakterii i drożdżaków, nawilżają i złagodzą podrażnienia. Kompleksowa pielęgnacja włosów dotkniętych łupieżem powinna polegać także na ograniczeniu stosowania środków do stylizacji oraz zrezygnowania z suszenia włosów suszarką, używania lokówki i prostownicy.
  2. Masaż skóry głowy – dobrym sposobem na walkę z łupieżem jest masaż skóry głowy z użyciem ciepłej oliwy z oliwek i oleju kokosowego. Skórę należy masować delikatnie opuszkami palców, przez około 5 minut. Po 20 minutach należy umyć głowę zwykłym lub przeciwłupieżowym szamponem.
  3. Dieta i suplementacja – to, co spożywamy, ma ogromny wpływ na kondycję naszej skóry. Warto więc mieć na uwadze te produkty, które poprawiają jej stan. W dobrze zbilansowanej diecie nie może zabraknąć witamin z grupy A, B i E (zawarte są m.in. w jogurtach, pestkach dyni, mleku, orzechach) oraz mikro i makroelementów (zawartych w rybach, serach żółtych, pomidorach, drobiu).
  4. Domowe sposoby – od lat znane są domowe metody, które są odpowiedzią na to, jak pozbyć się łupieżu. Dobrze sprawdzają się płukanki ziołowe – po umyciu włosów szamponem należy je wypłukać najpierw w zwykłej wodzie, a później w wodzie z naparem ziołowym. Dobrze sprawdzają się takie zioła jak nagietek, skrzyp polny i rumianek. Napar można sporządzić także z pokrzywy lub suszonego tymianku.
  5. Konsultacja lekarska – jeśli tradycyjne sposoby na pozbycie się problemu łupieżu nie działają, trzeba zgłosić się do dermatologa lub trychologa. Może bowiem okazać się, że łupież jest tylko objawem towarzyszącym innej chorobie. W zależności od diagnozy, lekarz przepisze wówczas doustne leki przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne. W zależności od diagnozy, kuracja może zostać także oparta na środkach sterydowych. W przypadku stwierdzenia zaburzeń hormonalnych, konieczna jest konsultacja u endokrynologa.

 

Ważnym czynnikiem w przypadku skłonności do łupieżu są działania profilaktyczne.  Oprócz odpowiedniego wyboru preparatów do pielęgnacji skóry głowy, istotna jest higiena. Nie powinno się korzystać ze szczotek do włosów i zakładać nakryć głowy innych osób.

Tekst: blog Ziko.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (171 głosów, średnia: 4,20 z 5)
zapisuję głos...