5 sposobów na nawodnienie organizmu

Błędem jest myślenie, że pić należy, gdy poczuje się pragnienie. To jedna z pierwszych oznak odwodnienia. Przeczytaj, jak nawadniać prawidłowo swój organizm

Przesuszona skóra, częste bóle głowy, problemy z trawieniem? To częste oznaki odwodnienia organizmu. Współczesny tryb życia sprawia, że na odwodnienie są narażone nawet zdrowe, regularnie odżywiające się osoby.

jak-nawadniac-organizm

Nawet jednoprocentowy spadek ilości wody w organizmie jest odczuwalny. W przypadku, gdy ten wskaźnik przekracza 3% masy ciała, występują widoczne objawy odwodnienia (pragnienie, spierzchnięte usta, zaczerwieniona skóra, osłabienie fizyczne), a około 10% to stan bezpośrednio zagrażający życiu. Według badań PBS przeprowadzonych dla Stowarzyszenia „Woda w Domu i w Biurze” ponad 90% Polaków pije za mało wody, a co dziesiąty Polak nie pije wody w ogóle![i]

Zdaniem dietetyka: nie tylko ilość, ale i częstotliwość

Błędem jest myślenie, że pić należy, gdy poczuje się pragnienie. To jedna z pierwszych oznak odwodnienia. Zapotrzebowanie na wodę jest cechą indywidualną i zależy od wielu czynników, przede wszystkim od wieku, aktywności fizycznej, temperatury i wilgotności otoczenia oraz różnych stanów chorobowych. Przeciętnie u dorosłego, zdrowego człowieka dzienne zapotrzebowanie na wodę wynosi od 2-4 proc. masy ciała, czyli przykładowo, dla osoby o masie ciała równej 70 kg zapotrzebowanie wynosi od 1,4 do 2,8 litra. Innym przelicznikiem zapotrzebowania na wodę jest ilość spożywanych kalorii. Przyjmuje się, że na 1 kcal przypada 1 ml wody. Czyli dieta na poziomie 2000 kcal powinna być uzupełniona 2 litrami wody – tłumaczy dr Anna Senderska, dietetyk, lekarz medycyny rodzinnej. Płyny należy przyjmować często, w małych porcjach – najlepiej po 100-150 ml w ciągu godziny. Pierwsza porcja wody powinna na nas czekać już po przebudzeniu, a ostatnia tuż przed snem – dodaje dr Senderska.

Zdrowe nawadnianie

 • Zaczynaj dzień od szklanki wody – wpłynie to korzystnie na metabolizm i Twoje samopoczucie.
 • Nie lubisz smaku czystej wody? Do szklanki wciśnij trochę soku z cytryny czy pomarańczy, dodaj kilka listków mięty, albo odrobinę imbiru. Możesz też użyć witamin w postaci tabletek do rozpuszczania.
 • Zaopatrz się w wygodne rozwiązania, np. dystrybutor wody, dzięki któremu Ty i Twoja rodzina będziecie mieli stały dostęp do wody źródlanej. Pozbędziesz się problemu dźwigania ciężkich zgrzewek, bo woda będzie dostarczana do domu przez dostawcę. To nie tylko praktyczne, ale i ekonomiczne rozwiązanie – litr wody Eden kosztuje mniej niż złotówkę. Mając stały i wygodny dostęp do źródlanej wody częściej będziesz po nią sięgać.
 • Popijaj po kilka łyków wody co pewien czas, nie tylko wtedy, gdy chce Ci się pić – w ten sposób będziesz stale nawadniać organizm i unikniesz nieprzyjemnego uczucia „pełnego brzucha”. Niezależnie od tego, czy odpoczywasz na kanapie, czy pracujesz przy biurku, miej obok siebie szklankę z wodą – wtedy nie zapomnisz konieczności uzupełniania płynów.
 • Naucz się pić wodę do posiłków i zamawiać wodę w restauracji. Woda nie ma smaku, dzięki czemu lepiej poznasz i docenisz smaki potraw, jakie pojawią się na stole.

 Zaczynaj-dzien-od-szklanki-wody

 


[i] Badanie „Polacy a woda” zostało zrealizowane przez PBS na zlecenie Stowarzyszenia “Woda w Domu i w Biurze” w ramach OMNIpbs w okresie 24-26 stycznia 2014 r. Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 1000 osób w wieku od 15 lat wzwyż (najstarsza grupa wiekowa: 59 lat i więcej). Celem badania było sprawdzenie nawyków żywieniowych Polaków związanych ze spożywaniem wody w czystej postaci oraz ich świadomości w tym zakresie.

 

Dr Anna Senderska – dietetyk, internista. Absolwentka Akademii Medycznej w Warszawie. Tworzyła Centrum Leczenia Otyłości przy Poradni Medycyny Rodzinnej. Jako ekspert, szerokiej publiczności, znana jest szczególnie dzięki programowi Cofnij Zegar emitowanemu przez stację TVN.

 

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (89 głosów, średnia: 4,55 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  28 kwietnia 2014 09:49

  Ja się staram wypijać coraz więcej wody dziennie, bo słabo z tym u mnie było do tej pory.

  Odpowiedz
 2. martucha180  28 kwietnia 2014 14:05

  Trzeba zacząć stosować niektóre rady w praktyce.

  Odpowiedz
 3. bbo  28 kwietnia 2014 20:12

  Jeśli chodzi o nawadnianie organizmu, to przyznaję, że zasługuję na mandat.

  Odpowiedz
 4. scrabble  10 kwietnia 2015 17:43

  Oj tak, dobrze o tym wiem ale nadal ciężko jest mi się do niej przyzwyczaić.

  Odpowiedz
 5. ewalub  6 września 2016 15:17

  Ja piję dużo wody i staram się nauczyć tego moich domowników.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany