5 sposobów jak obudzić się w dobrym nastroju

Poranek to dla wielu osób jeden z najcięższych momentów dnia. A przecież to własnie on ma ogromny wpływ na to jak spędzimy jego resztę. Kojarzy Ci się z całą serią drzemek, przestawianiem budzika i stresem? Mamy dla Was kilka praktycznych rad jak obudzić się w dobrym nastroju i ułatwić sobie poranne wstawanie.

Zobacz także: Nasz patronat: Siostry na lato – Mary Alice Monroe

sen2

Jak obudzić się w dobrym nastroju – Koniec z drzemką

 Budzik to niezastąpiony wynalazek dla tych, którzy muszą wstawać o ściśle określonej porze.  Z drugiej strony nagły alarm prowadzi do przerwania aktualnej fazy snu – jeśli była to akurat faza snu głębokiego, ściągnięcie z siebie kołdry będzie nie lada wyczynem. Mózg jest zdezorientowany, bo przerwano jego rutynowe procedury. Zastanówmy się przez chwilę, co dzieje się z naszym organizmem, jeśli potraktujemy go w ten sposób kilkukrotnie.

 Wielokrotne wybudzanie nie tylko powoduje, że nie wypoczywamy, ale wprowadza organizm w stan kompletnego niezrozumienia sytuacji. Budzisz się, po czym jednak idziesz spać, ale tylko po to, aby po kilku minutach znowu gwałtownie się wybudzić
i powtórzyć tę procedurę jeszcze kilka razy.

Przerywany sen, podobnie jak krótkotrwały nawet brak snu, może mieć poważne konsekwencje psychofizyczne. Z badań wynika, że może zakłócać proces konsolidacji wspomnień, zmniejszać koncentrację uwagi, powodować drażliwość i wahania nastroju, a także skutkować ospałością i obniżoną sprawnością fizyczną w ciągu dnia. Jeśli z jakiś powodów nie możemy całkowicie zrezygnować z drzemki, warto ustawić sobie dwa alarmy w odstępie kilku-kilkunastu minut. Jeśli ten pierwszy będzie spokojny i względnie cichy, a drugi bardziej stanowczy, da się uzyskać efekt względnie delikatnego przebudzenia i pełnego wybudzenia dopiero po drugim dzwonku.

Zrezygnujmy także z głośnych i denerwujących dzwonków. Można sobie w ten sposób zepsuć cały dzień już na jego starcie – a nie o to nam chodzi. Lepiej jest ustawić miłą dla ucha piosenkę lub melodię, która pobudza nas do działania np. poprzez skojarzenia z pracą czy aktywnością fizyczną.

Jak obudzić się w dobrym nastroju – Wstawaj powoli

SenGdy już otworzysz oczy i wyłączysz budzik, poświęć kilka minut na dobudzenie się. Przywołaj sny, przytul się do bliskiej osoby. Poprzeciągaj się, wyprostuj kilkakrotnie nogi i ręce. Jeżeli masz kłopoty ze stawami, zrób kilka ruchów okrężnych stopami, kilkakrotnie zegnij i wyprostuj nogi w kolanach. Następnie przekręć się na bok, powoli opuść stopy na podłogę, przechodząc do pozycji siedzącej – w ten sposób oszczędzasz kręgosłup, a potem wstań, ale powoli. Aby zwiększyć komfort wstawania, warto położyć przy łóżku miękki i przytulny dywanik. Idealnie sprawdzi się model  wypełniony pianką z efektem pamięci, która rozkłada ciężar ciała i powierzchnię nacisku.

Polecamy również: Znani mężczyźni bronią praw kobiet !

Jak obudzić się w dobrym nastroju – Znajdź motywację!

Najskuteczniejszym sposobem, żeby bez problemu rano wstać, jest odpowiednia motywacja. Jest ona szczególnie ważna w przypadku osób, które lubią spać dłużej. Znajdź powód, dla którego będziesz chciał wstawać. Zaplanuj sobie na rano czy też na resztę dnia coś, co sprawia Ci dużą przyjemność. Może to być np. jakiś poranny miły rytuał jak świeżo parzona kawa, rozmowa z bliską Ci osobą czy bieganie. Chodzi o to, żeby Twoje postanowienie było silniejsze niż wymówka, która rano zapyta „Ale po co?”. Znajdź sobie konkretny cel, zadanie, które od samego rana będziesz mógł zrealizować, wtedy wymówka nie będzie miała szans.

 

Jak obudzić się w dobrym nastroju – Przyjrzyj się jakości swojego snu

Jeśli chciałbyś wstawać wcześniej, ale w praktyce nigdy Ci to nie wychodzi, bo czujesz się po prostu niewyspany, przyczyna może leżeć w nieefektywnym lub zbyt krótkim snie. Przyjrzyj się zatem temu, jak śpisz. Sprawdź czy materac, który posiadasz, jest dobrze dostosowany do Twoich potrzeb. Czy nie jest za miękki ani za twardy lub zbytnio wysłużony. Dobry sen często utrudniają nam także roztocza, których na jednym łóżku może być nawet 2 miliony. Dlatego sprzątaj i wietrz regularnie swoją sypialnie. Niektóre materace czy pościele (np. większość modeli marki Dormeo) posiadają specjalne powłoki chroniące przed rozwojem roztoczy czy bakteriami.

Bezpośrednio przed snem unikaj stresów, obfitych posiłków, siedzenia przy komputerze i oglądania telewizji. Pamiętaj o wietrzeniu i zapewnieniu odpowiednie wyciszenia i zaciemnienia miejsca spania. Jeśli sen będzie lepszej jakości, będziemy potrzebować go mniej, a co za tym idzie, łatwiej przyjdzie nam ranne wstawanie.

Jak obudzić się w dobrym nastroju – Poranny rozruch

Rano starasz się wykorzystać każdą minutkę, by choć odrobinę dłużej poleżeć pod ciepłą kołdrą? A gdyby tak te kilka minut wykorzystać na poranną gimnastykę? Nie musi to być od razu trening z Ewą Chodakowską. Wystarczy, że zrobisz kilka skłonów, przysiadów, podskoków. Twój organizm obudzi się znacznie szybciej, a endorfiny, które wydzielają się podczas uprawiania wysiłku fizycznego, optymistycznie nastroją Cię na cały dzień.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (194 głosów, średnia: 4,62 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  4 maja 2015 07:33

  Najważniejsze, żeby wcześnie się położyć.

  Odpowiedz
 2. Żanett  4 maja 2015 07:51

  Ja nie lubię spać, 6 godzin mocnego, nieprzerywanego snu w zupełności mi wystarcza. Nie robię też drzemek w ciągu dnia. Idę spać około północy i wstaję o 6 rano. To jest dla mnie najlepsza opcja 🙂

  Odpowiedz
 3. Gocha  4 maja 2015 07:53

  Dobra motywacja potrafi szybko wyciągnąć z łóżka – nic innego na mnie nie działa.

  Odpowiedz
 4. Patriszia  4 maja 2015 09:01

  Fajne rady 🙂

  Odpowiedz
 5. macierzanka  4 maja 2015 12:25

  Praktyczne rady ,warto się dostosować.

  Odpowiedz
 6. martucha180  4 maja 2015 15:59

  O tak, motywacji potrzeba.

  Odpowiedz
 7. bbo  4 maja 2015 21:28

  Wstawać powoli to się raczej nie da. Jak budzik dzwoni, to na nogi i biegiem 😀

  Odpowiedz
 8. Kmakolagwa  4 maja 2015 23:04

  W ogóle się da wstać w dobrym nastroju? Mi się tonie zdarza 🙂

  Odpowiedz
 9. Anita  11 maja 2015 10:07

  Ja nie cierpię drzemek – wstaję od razu jak dzwoni budzik, bo wiem, że to nic dobrego nie przyniesie 🙂

  Odpowiedz
 10. AnnaKwasniak  14 maja 2015 19:58

  O! Idealny artykuł!

  Odpowiedz
 11. luko  15 maja 2015 13:13

  Mój sprawdzony sposób, to pójście spać bez kolacji… Rano to żołądek a nie mózg da znać, że pora wstać:)

  Odpowiedz
 12. Juseczka  20 maja 2015 14:02

  Czasami naprawdę trudno wstać z łóżka, zwłaszcza jeśli zarwę pół nocy a koło 7 już muszę wstawać, wtedy aż chce mi się płakać 😛

  Odpowiedz
 13. kataryna kiełboń  5 sierpnia 2015 16:38

  Starajmy się spać przy otwartym oknie, duża ilość tlenu bardzo korzystnie wpływa na nasz sen , a tym samym na nasze poranne samopoczucie.

  Odpowiedz
 14. sandra  16 sierpnia 2016 19:40

  Kocham spać i ranne wstawanie jest dla mnie straszne. Jak słyszę budzik to za nim wstane to co najmnien 10 drzemek

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany