5 sposobów, aby Twój dom był bardziej przyjazny dla środowiska

Jeśli zależy Ci na ekologicznym i zrównoważonym prowadzeniu gospodarstwa domowego, powinnaś znać tych kilka sprawdzonych metod. Nie tylko są one przyjazne środowisku, ale również Twojemu portfelowi.

Oszczędne gospodarowanie energią

Oszczędzanie mediów to coś znacznie więcej niż zakręcanie wody w czasie, gdy myjesz zęby. Czy wiesz, że jedno zagotowanie wody w pełnym czajniku elektrycznym zużywa więcej energii niż mikrofalówka? Dlatego jeśli nastawiasz wodę na herbatę, gotuj wyłącznie tyle, ile faktycznie potrzebujesz, a nie od razu cały czajnik. Kolejną kwestią jest używanie ekologicznych programów w zmywarce i pralce: co prawda trwają one znacznie dłużej niż te tzw. codzienne, jednak potrafią oszczędzić nawet 2/3 wody i energii elektrycznej. Wyłączanie na noc wszystkich nieużywanych sprzętów pozwala w skali roku oszczędzić kilkaset złotych! Czy wiesz, że urządzenia w trybie czuwania pochłaniają niekiedy więcej energii niż używane?

Jeśli Twoja stolarka okienna i drzwiowa jest przestarzała, straty cieplne w chłodniejsze miesiące mogą wynosić nawet kilkadziesiąt procent. Inwestycja w wymianę okien i drzwi zwróci się w perspektywie paru lat, a Ty zyskasz komfort cieplny, dlatego nie warto odwlekać decyzji o wymianie.

Ekologia w Polsce to iluzja – 5 poważnych problemów Polaków

Ekologia w Polsce to iluzja – 5 poważnych problemów Polaków

Na pierwszy rzut oka jesteśmy drugą Skandynawią - postępujemy według standardów od lat panujących na starym kontynencie. Jednak zakończony we wrześniu ogólnopolski eksperyment, przeprowadzony przez ProjektGospodarni.pl pokazał, że borykamy się z wieloma obiektywnymi problemami natury
Ekologia we wnętrzach

Ekologia we wnętrzach

Coraz więcej osób spośród nas stara się być eko – oszczędzamy energię, segregujemy odpady czy rezygnujemy z samochodu na rzecz komunikacji miejskiej. Co jednak zrobić, jeśli chcemy też, aby nasze domy były ekologiczne? Podpowiadamy, jak
Ekologiczna moda. Polskie marki, które postawiły na naturalne tkaniny i recykling

Ekologiczna moda. Polskie marki, które postawiły na naturalne tkaniny i recykling

Nacisk na ograniczanie generowanych przez siebie odpadów jest coraz silniejszy. Ekologia, różnie pojmowana, w obecnych czasach nie jest wyłącznie kwestią wyboru czy ideologii. Coraz bardziej jest to konieczność, którą stara się uregulować prawnie i ustawowo. Zarówno zwykli obywatele, jak i przedstawiciele różnych branż decydują się zatem, podejmować stosowne działania.

Naturalna chemia, naturalne kosmetyki

Naturalne produkty higieniczne i czyszczące są bardzo skuteczne. Oprócz pozytywnego wpływu na środowisko naturalne dają również szereg innych korzyści: nie powodują podrażnień i uczuleń, mogą być bezpiecznie przechowywane nawet, jeśli w domu są małe dzieci i zwierzęta, a dodatkowo kosztują grosze.

Jeśli jesteś zainteresowana tym, jak zrobić naturalne kosmetyki w domu, koniecznie zajrzyj na portal EKObieco.pl! U nas znajdziesz wiele przepisów i porad, jak przygotować swoje pierwsze naturalne kosmetyki i nie tylko.

Rzeczy z odzysku, rzeczy na odzysk

Nim coś wyrzucisz, zastanów się, czy nie możesz tego komuś oddać albo sprzedać. Wiele rzeczy, których pozbywamy się na co dzień ma tak naprawdę dużą wartość: tylko zazwyczaj jej nie dostrzegamy. Warto przyjrzeć się temu, czy danej rzeczy nie da się ponownie użyć lub odnowić. W internecie znajdziesz wiele inicjatyw takich jak np. grupa na Facebooku pt. „Śmieciarka jedzie”, gdzie użytkownicy dzielą się informacjami na temat tego, jakie ciekawe produkty zostały wystawione na śmietnik (można tam znaleźć prawdziwe perełki!). Co więcej, restaurując meble zyskujesz indywidualne wnętrze, którego nikt inny nie będzie miał.

Ekologiczna lodówka

Jeśli nie wiesz, co znajduje się w Twojej lodówce i spiżarni, koniecznie musisz wprowadzić eko-zmiany. Planuj posiłki z wyprzedzeniem: pozwoli Ci to zapanować nad ilością wyrzucanego jedzenia oraz listami zakupów. Wedle szacunków, tego typu podejście do jedzenia pozwala zaoszczędzić nawet 200 złotych w skali miesiąca.

Dużo praktycznych porad ekologicznych na temat domu, mieszkania i codziennego życia znajdziesz na portalu EKObieco.pl

Ekologiczna szafa

Kupowanie ubrań co sezon wiąże się z generowaniem olbrzymiej ilości śmieci, dodatkowo wspiera cały przemysł tzw. fast fashion, bazujący na wręcz niewolniczej pracy mieszkańców Azji. Wybierając rzeczy dobrej jakości, szyte i produkowane lokalnie w Polsce wspierasz miejscowych przedsiębiorców, a w dodatku w perspektywie czasu oszczędzasz. Tego typu ubrania są co prawda droższe, ale pozwalają się nosić przez długie lata, czego niestety nie można powiedzieć o większości ubrań z sieciówki.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (38 głosów, średnia: 4,87 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Pylony u5c  2 października 2022 12:36

  Zmiany klimatyczne, ogromne ilości produkowanych śmieci, brak świadomości społecznej, życie high life, bo ja się liczę, mój konsumpcjonizm, moje potrzeby. Wiem, że nie każdy tak żyje, wiem, że masa osób stara się żyć w duchu idei less waste, ale mam wrażenie, że to za mało, że trzeba więcej mówić, częściej edukować, zwracać innym uwagę, i protestować.

  Odpowiedz
 2. irka  7 października 2022 07:39

  Mam w domu fotowoltaikę, segreguje śmieci, oszczędzamy wodę i prąd. Mam wiele urządzeń energooszczędnych w tym irobota czy lodówke.

  Odpowiedz
 3. Ceramika Bolesławiecka  16 listopada 2022 11:28

  A może nie patrzeć na trendy a na to w jakim wnętrzu się dobrze czujemy, jaki styl, kolorystyka nam odpowiada i w tym kierunku iść.
  Ja od zawsze kochałam surowe materiały cegła, beton, drewno… lubie minimalizm a zarazem przytulne wnętrza, tak tez zrobiłam w moim mieszkaniu.

  Stawiam również na dekoracje ręcznie robione, ponadczasowe jak ceramika z Bolesławca.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany