5 sposobów, aby Twój dom był bardziej przyjazny dla środowiska
Jeśli zależy Ci na ekologicznym i zrównoważonym prowadzeniu gospodarstwa domowego, powinnaś znać tych kilka sprawdzonych metod. Nie tylko są one przyjazne środowisku, ale również Twojemu portfelowi.
Oszczędne gospodarowanie energią
Oszczędzanie mediów to coś znacznie więcej niż zakręcanie wody w czasie, gdy myjesz zęby. Czy wiesz, że jedno zagotowanie wody w pełnym czajniku elektrycznym zużywa więcej energii niż mikrofalówka? Dlatego jeśli nastawiasz wodę na herbatę, gotuj wyłącznie tyle, ile faktycznie potrzebujesz, a nie od razu cały czajnik. Kolejną kwestią jest używanie ekologicznych programów w zmywarce i pralce: co prawda trwają one znacznie dłużej niż te tzw. codzienne, jednak potrafią oszczędzić nawet 2/3 wody i energii elektrycznej. Wyłączanie na noc wszystkich nieużywanych sprzętów pozwala w skali roku oszczędzić kilkaset złotych! Czy wiesz, że urządzenia w trybie czuwania pochłaniają niekiedy więcej energii niż używane?
Jeśli Twoja stolarka okienna i drzwiowa jest przestarzała, straty cieplne w chłodniejsze miesiące mogą wynosić nawet kilkadziesiąt procent. Inwestycja w wymianę okien i drzwi zwróci się w perspektywie paru lat, a Ty zyskasz komfort cieplny, dlatego nie warto odwlekać decyzji o wymianie.
Naturalna chemia, naturalne kosmetyki
Naturalne produkty higieniczne i czyszczące są bardzo skuteczne. Oprócz pozytywnego wpływu na środowisko naturalne dają również szereg innych korzyści: nie powodują podrażnień i uczuleń, mogą być bezpiecznie przechowywane nawet, jeśli w domu są małe dzieci i zwierzęta, a dodatkowo kosztują grosze.
Jeśli jesteś zainteresowana tym, jak zrobić naturalne kosmetyki w domu, koniecznie zajrzyj na portal EKObieco.pl! U nas znajdziesz wiele przepisów i porad, jak przygotować swoje pierwsze naturalne kosmetyki i nie tylko.
Rzeczy z odzysku, rzeczy na odzysk
Nim coś wyrzucisz, zastanów się, czy nie możesz tego komuś oddać albo sprzedać. Wiele rzeczy, których pozbywamy się na co dzień ma tak naprawdę dużą wartość: tylko zazwyczaj jej nie dostrzegamy. Warto przyjrzeć się temu, czy danej rzeczy nie da się ponownie użyć lub odnowić. W internecie znajdziesz wiele inicjatyw takich jak np. grupa na Facebooku pt. „Śmieciarka jedzie”, gdzie użytkownicy dzielą się informacjami na temat tego, jakie ciekawe produkty zostały wystawione na śmietnik (można tam znaleźć prawdziwe perełki!). Co więcej, restaurując meble zyskujesz indywidualne wnętrze, którego nikt inny nie będzie miał.
Ekologiczna lodówka
Jeśli nie wiesz, co znajduje się w Twojej lodówce i spiżarni, koniecznie musisz wprowadzić eko-zmiany. Planuj posiłki z wyprzedzeniem: pozwoli Ci to zapanować nad ilością wyrzucanego jedzenia oraz listami zakupów. Wedle szacunków, tego typu podejście do jedzenia pozwala zaoszczędzić nawet 200 złotych w skali miesiąca.
Dużo praktycznych porad ekologicznych na temat domu, mieszkania i codziennego życia znajdziesz na portalu EKObieco.pl
Ekologiczna szafa
Kupowanie ubrań co sezon wiąże się z generowaniem olbrzymiej ilości śmieci, dodatkowo wspiera cały przemysł tzw. fast fashion, bazujący na wręcz niewolniczej pracy mieszkańców Azji. Wybierając rzeczy dobrej jakości, szyte i produkowane lokalnie w Polsce wspierasz miejscowych przedsiębiorców, a w dodatku w perspektywie czasu oszczędzasz. Tego typu ubrania są co prawda droższe, ale pozwalają się nosić przez długie lata, czego niestety nie można powiedzieć o większości ubrań z sieciówki.