5 rzeczy, których nie wiesz o pełnoceramicznych koronach zębowych

Protezy zębowe pomagają uratować uśmiech, ale i zdrowie jamy ustnej w sytuacji, gdy tracone są naturalne zęby.

szczęka

 

Niekiedy wystarczą jedynie protezy częściowe, które pozwalają na odbudowanie uszkodzonego zęba np. po leczeniu kanałowym. Tutaj najchętniej wykorzystywanym rozwiązaniem są korony zębowe. Czym są tego rodzaju protezy? Co warto wiedzieć na ich temat? Czy protezy wykluczają możliwość leczenia ortodontycznego?

Korony pełnoceramiczne – co oznacza to pojęcie? Co warto o nich wiedzieć – 5 najważniejszych informacji

Korony pełnoceramiczne to jak sama nazwa wskazuje, protezy wykonane w całości z porcelany. Faktem numer jeden będzie zatem to, że różnią się znacznie od zwykłych protez właśnie rodzajem materiału, z jakiego są wykonane. Inne korony zazwyczaj wykonywane są z metalowych baz, na które nakłada się porcelanowe wykończenie. Ma to na celu ich ładny wygląd. Druga kwestia to wytrzymałość takiej protezy. Wskazuje się, że są one o wiele bardziej wytrzymałe niż inne korony, dzięki czemu pacjent może nie martwić się przez długi czas o konieczność wymiany ich na nowe. Kolejną rzeczą, jaką warto wiedzieć o koronach pełnoceramicznych jest ich koszt. Cena takiej korony to ok. 1000 – 1200 zł. Trzeba tutaj pamiętać o tym, że mogą tutaj dojść dodatkowe koszty, dlatego zawsze warto zapytać się, co dokładnie obejmuje cena. Fakt numer cztery to możliwość zastosowania korony pełnoceramicznej praktycznie w takim samym zakresie jak innych koron. Ostatnią rzeczą, jaką warto wiedzieć, jest to, że korony tego typu nie stanowią wyraźnego przeciwwskazania do leczenia ortodontycznego, chyba że lekarz orzeknie inaczej w czasie wywiadu z pacjentem.

 

Zastosowanie koron pełnoceramicznych – kiedy warto?

Korony pełnoceramiczne można stosować w takich samych przypadkach, jak i inne rodzaje koron zębowych. Wskazuje się tutaj w szczególności na uszkodzenia zębów w wyniku leczenia kanałowego, mechaniczne uszkodzenia zębów, startą powierzchnię szkliwa czy genetyczny niedorozwój szkliwa. Warto zdecydować się na ten rodzaj protezy, gdyż znacznie ona poprawia funkcjonowanie jamy ustnej. Koronki też znacznie wpływają na estetyczny wygląd zębów oraz wzmacniają je.

 

Korony zębowe a leczenie protetyczne – co warto wiedzieć na ten temat?

Jak się okazuje, temat koron zębowych dalej budzi sporo wątpliwości. Jedną z nich jest to, o czym zostało wspomniane wyżej leczenie ortodontyczne. Wielu pacjentów obawia się, że gdy będą mieli nałożone korony zębowe, nie będą mogli podjąć leczenia ortodontycznego, w szczególności chodzi tutaj o noszenie aparatu. Jak to zostało wspomniane, samo nałożenie korony zębowej nie wyklucza możliwości noszenia aparatu ortodontycznego. Jednak zawsze każdy przypadek jest indywidualnie rozpatrywany przez ortodontę. W tej kwestii możesz skonsultować się między innymi z ortodontą z Bemowa, który wielu ciekawych porad udziela także w publikacji: Kiedy rozpocząć leczenie ortodontyczne dziecka? Poznaj pięć wskazówek ortodonty z Bemowa. Artykuł skupia się na ortodoncji dziecięcej, jednak warto w każdym przypadku zapoznać się z jego treścią, gdyż opisuje m.in. przebieg wizyty u ortodonty.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (100 głosów, średnia: 4,18 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany