5 rzeczy, które Twoje stopy mówią o Twoim zdrowiu

Spis treści:

O stopach zazwyczaj nie myślimy tak często jak o dłoniach, brzuchu czy innych częściach ciała. Przyczyna jest prosta – stopy są po prostu dalej. Co nie znaczy, że są mniej ważne. Często wysyłają komunikaty o stanie zdrowie, których nie można bagatelizować.

Stopy to skomplikowany mechanizm. Jedna czwarta kości człowieka to właśnie stopy. Każda z osobna złożona jest z 33 stawów, 100 ścięgien, mięśni i wiązadeł, a także niezliczonej ilości nerwów i naczyń krwionośnych biegnących do serca, kręgosłupa czy mózgu.
– Obserwując stan zdrowia stóp możemy rozpoznać różne dolegliwości, począwszy od niedoborów żywieniowych, a skończywszy na cukrzycy – podkreśla Marta Boryka, kosmetolog firmy Baylla.

 1.     Zapadnięte paznokcie w kształcie łyżeczki

Co oznacza: anemia – niedokrwistość i niedobór żelaza może się często objawiać odkształcaniem płytki paznokci. Powoduje je niewystarczająca ilość hemoglobiny transportującej tlen.

Co zrobić: pierwszym krokiem jest morfologia. Leczenie często opiera się na uzupełnieniu żelaza i zmianie diety w bogatszą o właśnie żelazo i witaminę C.

2.     Zimne stopy

Co oznacza: częściej na problem zimnych stóp skarżą się kobiety. U kobiet po 40-stce mogą być sygnałem problemów z tarczycą. Gruczoł ten reguluje pracę metabolizmu i temperaturę ciała. Zimne stopy mogą zwiastować także problemy z krążeniem.

Co zrobić: poza wizytą u lekarza i zbadaniem tarczycy powinno się zagwarantować stopom komfort cieplny. Sprawdzą się tu ciepłe, zakryte buty lub skarpety z owczej wełny.

3.     Sucha, łuszcząca się skóra

Co oznacza: sucha, swędząca skóra może być początkiem grzybicy. Grzybica stóp popularnie nazywana chorobą basenową najczęściej atakuje przestrzenie między palcami. Należy jednak pamiętać, że nieleczona może przenosić się na inne partie ciała.

Co zrobić: najważniejsza jest odpowiednia higiena stóp – stosowanie klapek basenowych, czystych ręczników i dokładnego osuszania stóp. Pomagają też preparaty odkażające do stóp w formie aerozolu czy talku. Zaawansowana grzybica wymaga wizyty u lekarza. Najczęściej przepisuje się miejscowe lub doustne środki przeciwgrzybiczne.

4.     Ból pięt

Co oznacza: bolące pięty mogą sygnalizować zapalenie powięzi podeszwowej. Zapalenie pojawia się na skutek nadwyrężenia włókien pomiędzy pietą a śródstopiem. Ból często rozpoczyna się rano, wraz  z pierwszymi krokami, i dalej nasila się w ciągu dnia. z jednej strony dolegliwość może wynikać z biegania lub skakania, bądź noszenia japonek czy starego obuwia .

Co zrobić: Jeśli ból utrzymuje się kilka tygodni nie obejdzie się bez wizyty u lekarza, który zapewne przepisze leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Doraźnie można stosować wkładki do butów. Pomagają także ćwiczenia rozciągające.

5.     Tzw. stare buty

Co oznacza: nadmiernie zrogowaciały naskórek może być spowodowany np. nadużywaniem alergenów. Za problem stwardniałej skóry stóp często odpowiada niedopasowane lub stare obuwie.

Co zrobić: jednym ze sposobów usuwania stwardniałego naskórka z pięt i palców może być specjalna kuracja peelingowa Magic Foot Peel. 7- dniowa kuracja zawiera aktywny kompleks na bazie kwasów owocowych, który nie tylko złuszcza nadmiernie zrogowaciały naskórek, ale także wspomaga odnowę i wygładzenie skóry stóp.

Jak podkreśla Marta Boryka, kosmetolog firmy Baylla, skóra na stopach z racji ucisku i tarcia szybko rogowacieje, czego efektem jest pogrubiona warstwa rogowa naskórka. – To nic innego jak rodzaj obrony skóry przed czynnikami zewnętrznymi. Wpływ na to ma również nieodpowiednie obuwie (zbyt ciasne, ze sztucznych materiałów, u kobiet buty na obcasach, które przesuwają  stopy na przód) – mówi Boryka.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (154 głosów, średnia: 4,25 z 5)
zapisuję głos...