5 powodów, dla których warto wprowadzić rośliny do biura

Czy nasze życie zawodowe może być lepsze poprzez kontakt z naturą? Oczywiście. Badania wykazują, że odpowiednio zaprojektowana, wypełniona zielenią przestrzeń biurowa znacznie podnosi efektywność i kreatywność pracowników.

pixabay.com

 

W roku 2015, w obszernym raporcie The Global Impact of Biophilic Design in the Workplace, opublikowano wyniki badania dotyczącego wzajemnej relacji między człowiekiem a naturą (lub jej brakiem) w miejscu pracy. Respondenci z 16 krajów Unii Europejskiej, Azji i Bliskiego Wschodu przyznali, że to, czego najbardziej im brakuje w miejscu pracy, to przede wszystkim naturalne światło (44 proc.), obecność żywych roślin (20 proc.), cisza (19 proc.) i widok na ocean (17 proc.). O ile widok na ocean czy na inny zbiornik wodny może być trudny do osiągnięcia, o tyle pozostałe „braki” przestrzeni biurowych można z łatwością wypełnić. Człowiek potrzebuje kontaktu z naturą, co wyraża się też w narastającej popularności trendu biophilic design, czyli projektowania przestrzeni biurowej z wykorzystaniem elementów przyrody, takich jak drewno, światło słoneczne, woda, powietrze i roślinność. Czy opłaca się skorzystać z założeń tego trendu i wprowadzić roślinność do biura? Jak najbardziej!

1. Czyste powietrze

Klimatyzacja, kaloryfery, działające skanery, drukarki czy monitory – wszystko to obniża jakość powietrza w biurze. Pracownicy odczuwają dyskomfort w postaci kaszlu, podrażnionych oczu, zmęczenia, co z kolei przekłada się na jakość ich pracy, a często również na zwiększoną absencję zawodową. Rośliny zwiększają wilgotność powietrza, wzbogacają je w tlen, a także wyłapują z niego szkodliwe substancje, działając jak naturalny filtr.

2. Przeciwdziałanie znużeniu

Żywe rośliny oddziałują na człowieka nie tylko swymi właściwościami, lecz także samym kolorem. Zieleń pozytywnie wpływa na wzrok, odpręża i wycisza, przeciwdziałając tym samym znużeniu. Dodatkowo, badania przeprowadzone przez psycholog z Uniwersytetu w Monachium, Stephanie Lichtenfeld (2012), wykazały, że kolor zielony bardziej sprzyja kreatywności niż inne barwy.

3. Wzrost kreatywności

Gdy mowa o kreatywności, nie sposób nie wrócić do wspomnianego już wcześniej raportu The Global Impact of Biophilic Design in the Workplace. Wynika z niego, że osoby, które pracują w środowisku pełnym naturalnych elementów, takich jak drewno, światło słoneczne czy żywa roślinność, wykazują wyraźny wzrost kreatywności i dobrego samopoczucia (każdorazowo o 15 proc.), a także 6-procentowy wzrost produktywności.

4. Lepsza produktywność

Nie sposób nie zauważyć, że pracujemy skuteczniej i wydajniej wtedy, gdy mamy możliwość wykonywania powierzonych nam zadań w pełnym skupieniu. Kluczem do tego są wyciszone przestrzenie, choćby niewielkie, uzyskane na przykład przez mobilne ścianki działowe. Ścianki takie mogą mieć charakter ruchomego kwietnika, wypełnionego bujną roślinnością – to rozwiązanie jest jednym z najnowszych trendów w obrębie biophilic design. Przy wyciszaniu przestrzeni biurowej doskonale też sprawdzają się wykonane z filcu ścianki akustyczne, których bogaty wybór oferuje firma AJ Produkty. Dostępne w wielu wariantach kolorystycznych, wysokiej jakości ścianki dźwiękochłonne z jednej strony pochłaniają nadmiar hałasu w pomieszczeniu, z drugiej – pozwalają tworzyć atrakcyjne dekoracje ścienne. Można wyciszyć nimi całą ścianę lub choćby jej niewielki fragment. Wówczas panele odgrywają również rolę stylowej tablicy informacyjnej dla pracowników.

5. Lepsza efektywność

Człowiek jest częścią natury. W dobie szybko rozwijającej się technologii i urbanizacji miast łatwo o tym zapominamy. Pracujemy w zamknięciu, w sztucznie wentylowanych pomieszczeniach, w oderwaniu od przyrody. Przekłada się to bezpośrednio na nasz stan psychiczny, jak również fizyczny. Odczuwamy bóle pleców, kręgosłupa, zmęczenie oczu, znużenie. Obecność roślin może odwrócić ten proces.

Praca w środowisku wypełnionym roślinami wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie, skutkując lepszą efektywnością, wyraźnym wzrostem kreatywności i ogólnej chęci do pracy. Warto to przemyśleć.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (108 głosów, średnia: 3,89 z 5)
zapisuję głos...