5 powodów, dla których warto wprowadzić rośliny do biura
Czy nasze życie zawodowe może być lepsze poprzez kontakt z naturą? Oczywiście. Badania wykazują, że odpowiednio zaprojektowana, wypełniona zielenią przestrzeń biurowa znacznie podnosi efektywność i kreatywność pracowników.
W roku 2015, w obszernym raporcie The Global Impact of Biophilic Design in the Workplace, opublikowano wyniki badania dotyczącego wzajemnej relacji między człowiekiem a naturą (lub jej brakiem) w miejscu pracy. Respondenci z 16 krajów Unii Europejskiej, Azji i Bliskiego Wschodu przyznali, że to, czego najbardziej im brakuje w miejscu pracy, to przede wszystkim naturalne światło (44 proc.), obecność żywych roślin (20 proc.), cisza (19 proc.) i widok na ocean (17 proc.). O ile widok na ocean czy na inny zbiornik wodny może być trudny do osiągnięcia, o tyle pozostałe „braki” przestrzeni biurowych można z łatwością wypełnić. Człowiek potrzebuje kontaktu z naturą, co wyraża się też w narastającej popularności trendu biophilic design, czyli projektowania przestrzeni biurowej z wykorzystaniem elementów przyrody, takich jak drewno, światło słoneczne, woda, powietrze i roślinność. Czy opłaca się skorzystać z założeń tego trendu i wprowadzić roślinność do biura? Jak najbardziej!
1. Czyste powietrze
Klimatyzacja, kaloryfery, działające skanery, drukarki czy monitory – wszystko to obniża jakość powietrza w biurze. Pracownicy odczuwają dyskomfort w postaci kaszlu, podrażnionych oczu, zmęczenia, co z kolei przekłada się na jakość ich pracy, a często również na zwiększoną absencję zawodową. Rośliny zwiększają wilgotność powietrza, wzbogacają je w tlen, a także wyłapują z niego szkodliwe substancje, działając jak naturalny filtr.
2. Przeciwdziałanie znużeniu
Żywe rośliny oddziałują na człowieka nie tylko swymi właściwościami, lecz także samym kolorem. Zieleń pozytywnie wpływa na wzrok, odpręża i wycisza, przeciwdziałając tym samym znużeniu. Dodatkowo, badania przeprowadzone przez psycholog z Uniwersytetu w Monachium, Stephanie Lichtenfeld (2012), wykazały, że kolor zielony bardziej sprzyja kreatywności niż inne barwy.
3. Wzrost kreatywności
Gdy mowa o kreatywności, nie sposób nie wrócić do wspomnianego już wcześniej raportu The Global Impact of Biophilic Design in the Workplace. Wynika z niego, że osoby, które pracują w środowisku pełnym naturalnych elementów, takich jak drewno, światło słoneczne czy żywa roślinność, wykazują wyraźny wzrost kreatywności i dobrego samopoczucia (każdorazowo o 15 proc.), a także 6-procentowy wzrost produktywności.
4. Lepsza produktywność
Nie sposób nie zauważyć, że pracujemy skuteczniej i wydajniej wtedy, gdy mamy możliwość wykonywania powierzonych nam zadań w pełnym skupieniu.
5. Lepsza efektywność
Człowiek jest częścią natury. W dobie szybko rozwijającej się technologii i urbanizacji miast łatwo o tym zapominamy. Pracujemy w zamknięciu, w sztucznie wentylowanych pomieszczeniach, w oderwaniu od przyrody. Przekłada się to bezpośrednio na nasz stan psychiczny, jak również fizyczny. Odczuwamy bóle pleców, kręgosłupa, zmęczenie oczu, znużenie. Obecność roślin może odwrócić ten proces.
Praca w środowisku wypełnionym roślinami wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie, skutkując lepszą efektywnością, wyraźnym wzrostem kreatywności i ogólnej chęci do pracy. Warto to przemyśleć.