5 porad, które ułatwią Ci zakup fotelika dla dziecka

Przepisy obowiązującego w Polsce prawa nakazują przewożenie dzieci do lat 12 o wzroście do 150 cm w foteliku samochodowym . Jak więc wybrać odpowiedni fotelik?

Już niedługo wakacje i czas urlopów – warto więc zadbać o prawidłowe zabezpieczenie siebie i pociechy, gdyż z pozoru niegroźna stłuczka może być zagrożeniem dla każdego pasażera.  Przepisy obowiązującego w Polsce prawa nakazują przewożenie dzieci do lat 12 o wzroście do 150 cm w foteliku samochodowym . Jak więc wybrać odpowiedni fotelik?

Dziecko w samochodzie

Sprawdź grupę wiekową

Wybierając fotelik samochodowy należy zwrócić uwagę na 3 ważne wskaźniki – wagę, wzrost oraz wiek dziecka. Fotelik nie może być ani za duży, ani za mały. Aby ułatwić wybór producenci podzielili segment produktów na 5 grup wiekowych. Foteliki z grupy 0 i 0+ są przeznaczone dla noworodków i niemowląt ważących do 13 kg i powinny być montowane tyłem do kierunku jazdy. Zazwyczaj w tej kategorii mieszczą się dzieci w wieku do 12 miesięcy. Grupa I jest odpowiednia dla maluchów o wadze 9-18kg, najczęściej 1,5-4 latków, a grupa II czyli 15-36 kg jest dedykowana dla dzieci od 4 lat. Z fotelików  z najwyższej grupy – III, mogą korzystać starsze dzieci ważące od 22 do 36 kg. Są to tzw. podstawki lub podwyższenia.

Zwróć uwagę na jakość wykonania

Jakość wykonania fotelika nie powinna budzić absolutnie żadnych zastrzeżeń rodziców. Elementy plastikowe muszą być wykonane solidnie, z dobrej jakości stopu. Podobnie z materiałem obicia – wybierzmy takie, które będzie łatwe w czyszczeniu, a przy tym przyjemne w dotyku. Nasze dziecko będzie spędzać w swoim foteliku tyle samo czasu co my w fotelu, dlatego powinny mieć zapewniony najwyższy komfort jazdy. Ważne jest także odpowiednie zabezpieczenie wszystkich elementów łączących. Fotelik nie może mieć ostrych krawędzi i wystających elementów, którymi można zrobić sobie krzywdę.

Przykazanie 3: Wybieraj fotelik z szerokimi możliwościami regulacji

Dzieci rosną bardzo szybko, a zakup dobrego wysokiej jakości fotelika to niemały wydatek. Dlatego wybierajmy produkty z możliwościami regulacji, które pozwolą nam idealnie dopasować wysokość zagłówka, szerokość i nachylenie oparcia, a w modelach dla starszych dzieci, także wysokość podłokietników. Na rynku dostępne są foteliki oparte zarówno na mniej  jak i bardziej zaawansowanych konstrukcjach. Część z nich posiada dodatkowe wzmocnienia z różnych stron, tak by chronić także narządy wewnętrzne podczas ewentualnego wypadku.

Sprawdź mocowanie

Większość fotelików przypinanych jest za pomocą pasów samochodowych. Innym rozwiązaniem – łatwiejszym w codziennym używaniu – są modele wyposażone w system Isofix. Większość samochodów produkowanych po 2001 posiada wmontowany system Isofix między oparciem, a siedziskiem kanapy, w który wpina się metalowe zaczepy fotelika. To nie tylko wygodna i szybka metoda montażu, ale też bezpieczna. Fotelik jest zamontowany stabilnie i nie przesuwa się pod wpływem ruchów samochodu.

Wybierz zaufanego producenta i sprawdź crashtesty

Przed wyborem konkretnego modelu, sprawdź crashtesty. Jest to najbardziej wiarygodne źródło informacji o bezpieczeństwie fotelika. Można skorzystać m.in. z testów ADAC, OEAMTC, AA i ANWB w serwisie fotelik.info.pl. Ponieważ wybór fotelika dotyka głównie kwestii bezpieczeństwa przewożonych dzieci, warto zainwestować w dobry produkt, sprawdzonej firmy.

Agito.pl poleca foteliki:

  • Fotelik samochodowy Maxi-Cosi CabrioFix Raspberry Red 2014 0 – 13 kg – wielofunkcyjny fotelik samochodowy dla niemowląt i najmłodszych dzieci. Jest montowany tyłem do kierunku jazdy, tradycyjnie, 3-punktowym samochodowym pasem bezpieczeństwa lub przez system Isofix. Dzięki systemowi SPS, chroni głowę dziecka podczas bocznych uderzeń. Jako jeden z pierwszych fotelików zdobył ocenę bardzo dobrą w teście ADAC Cena w Agito.pl ok. 469 zł.
  • Fotelik samochodowy Romer King Plus Black Thunder 9 – 18 kg – zdobywca 4 gwiazdek w teście ADAC. Jest jednym z najczęściej wybieranych fotelików, m.in. ze względu na nowoczesny system zapinania pasów, 5-punktowe pasy bezpieczeństwa, możliwość regulacji wysokości zagłówka do wzrostu oraz ochronę w razie uderzenia bocznego. Cena w Agito.pl ok. 555 zł
  • Fotelik samochodowy Recaro Sport Violet 9 – 36 kg – fotelik samochodowy z szerokimi możliwościami regulacji, obejmuje trzy grupy wagowe dziecka (I-III). Pozwala regulować kąt leżenia, zagłówek, wysokość pasów własnych, Zapewnia dodatkową ochronę przed przesuwaniem się dziecka wewnątrz fotelika. Część górna zabezpiecza barki i część tułowia, a dolna biodra i miednicę. Dodatkowo fotelik posiada system ASP, chroniący ciało dziecka podczas uderzeń bocznych. Cena w Agito.pl ok. 593 zł.
  • Fotelik samochodowy Recaro Monza Nova Seatfix Shadow 15 – 36 kg – fotelik z wypełnieniem z pianki absorbującej energię uderzenia, wyposażony w poduszki rozkładające równomiernie obciążenie ciała. Posiada system ochrony bocznej ASP, podwójną ochronę boczną główki, zagłówek pozwalający ustawić bezpieczną pozycję podczas snu i 3-punktowe pasy bezpieczeństwa. Może być montowany przez system Isofix oraz tradycjnie, przez pasy samochodowe. Na obiciu fotelika znajduje się miarka ze wzrostem dziecka, a w zagłówku system głośników. Cena w Agito.pl ok.699 zł.
  • Fotelik samochodowy Graco Booster Plus Mickey Mouse 22- 36 kg – siedzisko samochodowe dla starszych dzieci, ważących do 36 kg. Montowane za pomocą samochodowych pasów bezpieczeństwa. Posiada 2 uchwyty na napoje, a pokrowiec może być prany w pralce. Cena w Agito.pl ok. 99 zł.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (118 głosów, średnia: 4,47 z 5)
zapisuję głos...