5 porad dla każdego, kto szuka pracy bez doświadczenia

Spis treści:

Szukanie pracy nigdy nie jest prostym zajęciem. Kosztuje to nas zazwyczaj sporo stresu i nerwów, jest również mocno czasochłonne. Obawy są tym większe, gdy nie możemy się pochwalić doświadczeniem zawodowym. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy jesteśmy młodzi i dopiero wkraczamy na rynek pracy, lub gdy postanawiamy zupełnie zmienić branżę.

kobieta-bez-doswiadczenia-szukajaca-pracy

Jeśli szukasz pracy w Koninie lub w jakimkolwiek innym mieście, warto wejść na przykład na stronę GoWork.pl – tam znajdziesz mnóstwo ofert z danego miasta, co znacząco ułatwi Ci szukanie pracy.

Co robić w sytuacji, gdy chcemy znaleźć pracę bez doświadczenia? Podpowiadamy.

Dokumenty aplikacyjne

Nie mając doświadczenia, trzeba postawić na bardzo dobrze przygotowane dokumenty aplikacyjne. Muszą być one zapisane standardową czcionką, a przy tym być jak najbardziej czytelne dla pracodawcy, który z pewnością nie będzie poświęcał dużo czasu na każde CV czy list motywacyjny. Warto posłużyć się kreatorem CV – CV robione w programie Word nie jest aż tak atrakcyjne dla pracodawcy. Jeśli jednak używamy do tego celu Worda, warto stosować różne pogrubienia czy nawet podkreślenia. Jednak prostota także jest w cenie. Pamiętajmy, że aplikując na dane stanowisko mailowo, trzeba przesłać CV w formacie PDF, z pewnością nie DOC.

Atutem naszego CV może być z pewnością wykształcenie, a także przebyte kursy oraz wolontariat.

Wolontariaty, praktyki i bezpłatne staże

Gdy jesteśmy młodzi i nie mamy jeszcze doświadczenia zawodowego, z pewnością warto angażować się w przeróżne działania wolontariackie, by pracodawca widział, że jesteśmy aktywni i że wywiązujemy się z zadań. Równie ważne są praktyki i bezpłatne staże. One ukierunkowują nas w te obszary, w których chcemy działać zawodowo. Wolontariat, praktyki i staże to okazja do zdobycia doświadczenia i nabrania pewności siebie, która to z pewnością przyda nam się na rozmowie kwalifikacyjnej.

Rozmowa kwalifikacyjna

Podstawową rzeczą jest to, by odpowiednio przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Nie jest to proste zadanie. Jak zrobić na rekruterach jak najlepsze wrażenie? W pierwszej kolejności musimy pamiętać o tym, by ubrać się w sposób odpowiedni. Nie nadmiernie elegancko, ale też nie w stylu luźnym. Warto, by strój dawał wrażenie pewnej skromności, z pewnością przesada nie jest pożądana.

Ważne, by przed rozmową kwalifikacyjną dowiedzieć się jak najwięcej o firmie — wtedy rekruterzy dostaną sygnał, że naprawdę nam zależy na podjęciu danej pracy.

Warto również przygotować sobie odpowiedzi na te pytania, które najczęściej pojawiają się na rozmowach kwalifikacyjnych. Dzięki temu nie zje nas stres, będziemy odpowiadać w sposób pewny.

Samodzielne dokształcanie się

Warto, byś był ekspertem w obszarze, w którym chcesz pracować. Nieustanne, samodzielne dokształcanie się to zawsze świetny pomysł. Podobne jak wolontariaty, praktyki i staże, zdecydowanie podniesie to Twoją pewność siebie i przygotuje do przyszłej pracy. Warto, by dużo czytał o zawodzie, który chcesz wykonywać — wiele ciekawych i ważnych informacji z pewnością znajdziesz w internecie.

Przyda nam się także nauka języków — możemy zabłysnąć tym w swoim CV. Istnieją prace, które nie wymagają wyższego wykształcenia ani dużego doświadczenia zawodowego, ale pracodawcom zależy właśnie na Twojej znajomości języków. Uczenie się języków obcych to bez wątpienia inwestycja w przyszłość.

Skupienie się na umiejętnościach miękkich

Dobrym pomysłem może być zwiększanie uniwersalnych umiejętności. Do umiejętności miękkich należą te komunikacyjne, organizacyjne czy kierownicze. Umiejętność publicznych wystąpień czy wielozadaniowość to rzeczy, które mogą przydać Ci się w przyszłej pracy. Zaskocz przyszłych pracodawców swoimi umiejętnościami miękkimi — to z pewnością nie zaszkodzi, a może tylko znacząco polepszyć Twój wizerunek.

Podsumowanie

Szukanie pracy nie należy do łatwych czynności, tym bardziej, gdy nie posiadamy doświadczenia zawodowego. Jest jednak kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przed próbą podjęcia pracy.

Przyłóż się do tworzenia swoich dokumentów aplikacyjnych. Działaj w wolontariatach, podejmuj praktyki i bezpłatne staże. Przygotuj się odpowiednio do rozmowy kwalifikacyjnej. Nieustannie dokształcaj się w tym obszarze, w którym chcesz pracować. A także skup się na swoich umiejętnościach miękkich.

Rzeczy te mogę przyczynić się do tego, że znajdziesz wreszcie swoją wymarzoną pracę.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (32 głosów, średnia: 4,88 z 5)
zapisuję głos...