5 oznak, że potrzebujesz okularów z filtrem światła niebieskiego

Spis treści:

Jeśli dużo pracujesz przy komputerze lub przy sztucznym świetle, a twoje oczy coraz częściej zaczynają szczypać, łzawić lub boleć – być może to czas, żeby kupić okulary z filtrem światła niebieskiego. Podpowiadamy, dlaczego warto się na nie zdecydować!

5 oznak, że potrzebujesz okularów z filtrem światła niebieskiego

 

Twoje oczy są zaczerwienione po dniu pracy

Przekrwione spojówki po pracy przy komputerze to objaw, który powinien cię zaalarmować. Jeśli dodatkowo pojawia się pieczenie, szczypanie i łzawienie – to znak, że twoje oczy mogą być przemęczone i potrzebują ochrony. Jeśli nie nosisz okularów korekcyjnych, taką ochronę zapewnią ci tzw. „zerówki”.

Suchość i zmęczenie oczu – zespół suchego oka

Podobnie jak zaczerwienienie, także suchość i zmęczenie mogą być spowodowane długotrwałym wpatrywaniem się w ekran. Nie pomaga w tej sytuacji włączona w większości biur i zakładów pracy klimatyzacja. Takie połączenie może spowodować dolegliwość nazywaną zespołem suchego oka. Dotknięte nim oczy swędzą, szczypią, pojawia się charakterystyczne uczucie piasku pod powiekami. Należy wówczas pomóc sobie kroplami nawilżającymi, które są dostępne w aptekach i drogeriach. To jednak tylko doraźne rozwiązanie, które nie wyeliminuje przyczyny dolegliwości tak jak okulary.

Częste bóle głowy i pogorszenie widzenia – nieostrość

Wszelkie niepokojące objawy związane z pogorszeniem się wzroku, takie rozmazywanie się obrazu, konieczność mrużenia oczu, uporczywe mroczki przed oczami mogą być oznaką, że potrzebujesz zadbać o ochronę swoich oczu. Twoją czujność powinny również wzbudzić powtarzające się bóle głowy, zwłaszcza jeśli udało ci się już wyeliminować inne przyczyny.

Dlaczego światło niebieskie jest szkodliwe?

Tzw. niebieskie światło pochodzi z urządzeń ekranów cyfrowych, takich jak monitory komputera, ekran smartfona czy tabletu. Emituje ono promieniowanie, które ma krótszą długość fali niż dzienne światło naturalne. Jest ono jaśniejsze i ma chłodniejsze, niebieskawe zabarwienie. Powoduje ono przemęczenie oczu i ich suchość, może je podrażniać. Może także powodować bezsenność i trudności z zasypianiem, hamuje bowiem produkcję melaniny w mózgu.

Okulary zerówki z antyrefleksem do komputera

Antyrefleks to potoczna nazwa powłoki antyrefleksyjnej, którą pokryte są szkła okularów. Z zewnątrz widzimy ją jako zielony odblask. Chroni ona oczy przed nadmiernym zmęczeniem, dlatego jest niezastąpiona w pracy przy komputerze oraz przy sztucznym świetle. Szkła z antyrefleksem to również dobry wybór do prowadzenia samochodu, powłoka ogranicza bowiem błyski odbitego światła, co ma szczególne znaczenie w słoneczny dzień. Powłoka antyrefleksyjna utwardza szkło, dzięki czemu jest ono bardziej odporne na urazy mechaniczne. Obraz widziany przez szkła z antyrefleksem jest bardziej wyrazisty, z większym kontrastem.

Jak więc widać powyżej, jest wiele powodów, dla których warto zaopatrzyć się w okulary zerówki do komputera z antyrefleksem. Oczy to jeden z najważniejszych narządów ludzkiego organizmu, dlatego warto zawsze o nie dbać.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (34 głosów, średnia: 4,56 z 5)
zapisuję głos...